Kolmapäeva pärastlõunal kogunenud Põltsamaa vallavolikogu liikmed menetlesid tänavuse aasta eelarvet teist korda ja võtsid selle vastu kolmandal lugemisel.
iii
Kokku vähendati Põltsamaa valla eelarvet võrreldes esimese lugemisega 5,39 miljonit krooni. Protsentuaalselt vähendati eelarve laekumiste prognoosi esimese lugemisega võrreldes 10,5 protsendi võrra. Eelarve tuludeks on kavandatud 46,12 miljonit krooni, finantseerimistehingud 9,05 miljonit krooni ning kulud 55, 17 miljonit krooni. Eelmise eelarveaasta vaba jääk mahus 3,95 miljonit krooni suunatakse käesoleva aasta eelarve kulutuste katteks.
Põltsamaa valla finantsnõunik Viida Kuusik lausus, et vaatamata eelarve projekti sisse kirjutatud summade kärpimisele, tuleb varsti koostada üks negatiivne lisaeelarve, sest pärast volikogu istungi materjalide väljasaatmist saabus valda teade teehoiu summade vähendamisest 567 600 krooni võrra. Eelarve projektis oli teehoiu summana kirjas 1,07 miljonit krooni.
Finantsnõunik ütles, et kui vaadata tulumaksu laekumist aasta kahel esimesel kuul, siis tulumaksu laekumise jätkudes samasuguse proportsiooniga saadakse prognoositav eelarve maht täis. Kui esimesel lugemisel oli plaanitud üksikisiku tulumaksu laekumist 25,8 miljonit krooni, siis nüüd prognoositakse tulumaksu laekumist 22,3 miljoni krooni ulatuses. Kui tekib muudatusi tööhõives või vähendatakse palku, kerkib küsimus, kas üksikisiku tulumaksu plaanitud ulatuses laekub.
Põltsamaa vallas oli üksikisiku tulumaksu laekumine veebruaris jaanuariga võrrelduna vähenenud kuus protsenti. Aastataguse ajaga võrreldes oli tulumaksu laekumine vähenenud 8-9 protsenti. Viida Kuusiku sõnul on ta uurinud tulumaksu laekumist kolme viimase aasta jooksul, millest selgub, et selle laekumine ongi kõige väiksem just veebruaris.
Kõige paremini on aastate võrdluse põhjal laekunud üksikisiku tulumaksu juunis ja juulis. Suures ulatuses on vallal käes ka maavarade kaevandamisõiguse tasu. Üldse on selle maksuliigi laekumist plaanitud 1,3 miljoni krooni ulatuses, praeguseks on käes juba üle 600 000 krooni. Ka õpetajate palkadelt on oodata tulumaksu laekumise suurenemist ehkki esialgne lubatud 8-protsendiline palgatõus muudeti 4-protsendiliseks.
iii
TOOMAS REINPÕLD