Põltsamaa vabamaadlejad taas Eesti paremate hulgas

Aasta paremate maadlejate hulka pääsesid taas ka Põltsamaa SK Nipi maadlejad. Aimar Andruse nimetati vabamaadluses teist aastat järjest Eesti parimaks kadettide hulgas ning treener Arved Külanurme juhitav SK Nipi tunnistati Eesti parimaks vabamaadlusklubiks.

Eesti Maadlusliit lõpetas teisipäeva õhtul Tallinnas peetud piduliku vastuvõtuga hooaja, mida jäävad meenutama nii rõõmsad hetked kui ka kogu ala tuleviku kahtluse alla seadnud sündmused. Parimatele jagati auhindu ning ühiselt meenutati aasta jooksul toimunut ja Eesti spordile palju kuulsust toonud ala minevikku.

Eesti Maadlusliidu presidendi Priit Piilmanni sõnul oli 2013. aasta maadlejate jaoks nii raske kui ka rõõmus. “Samas loodan, et läbi raskuste said kõik maadlejad paremaks,” ütles Piilmann. Tema hinnangul on maadlejad tänu oma toetajatele saanud kõik plaanipärased asjad ära teha ning ala suutis säilitada oma koha Eesti spordikaardil.

Maadlus jääb olümpiamängudele

Aastat kokku võttes tõi alaliidu president eraldi välja aasta esimese ja teise poole. Priit Piilmann ütles, et maadlejad olid just kätte saanud Eesti aasta parima meessportlase ning parima alaliidu auhinnad, kui tuli teade, et maadlus tahetakse olümpiakavast välja arvata. “See oli kindlasti väga raske aeg meie kõigi jaoks. Seejärel panid aga maailma suured maadlusriigid – ma ei teagi, kas seljad või rinnad — kokku ning ühiselt saadi edasi minna. See liitis kõiki, kes maadlusest on huvitatud. Ka Eestis oli see hetk, kus inimesed valutasid maadluse pärast kõige rohkem südant. Kõige selle tulemusel säilitas maadlus ROK-i septembrikuise otsusega vähemalt järgnevateks kolmedeks olümpiamängudeks koha olümpiakavas.

Aasta teine pool läks aga meil rõõmsamaks, sest Heiki Nabi võitis raskekaalus MM-võistlustelt kuldmedali.”

Aimar Andruse võitis 2013. aasta Eesti meistrivõistlustelt neli esikohta. Vabamaadluses sai ta kulla nii kadettide (U18) kui ka juunioride (U20) hulgas, täiskasvanute Eesti meistrivõistlustel vabamaadluses pälvis ta kehakaalus kuni 60 kg hõbemedali. Rannamaadluses võitis Aimar Andruse esikoha U18 vanuseklassis ning täiskasvanute hulgas, sumos sai ta nii U18 vanuseklassis kui ka täiskasvanute hulgas pronksmedali. Juunis Montenegros peetud kadettide EM-võistlustel vabamaadluses sai Aimar Andruse 17. koha, augustis Serbias toimunud sama vanuseklassi MM-võistlustel 18. koha. Hooaja lõpus võitis Aimar Andruse esikoha Leedus ja Soomes toimunud rahvusvahelistel vabamaadlusvõistlustel.

Hea esinemine Soomes ja Leedus

Hooaega kokku võttes kahetseb Aimar Andruse kõige rohkem just kadettide EM-võistlustel luhtunud võimalikku medališanssi. “Loos oli super, aga kui maadeldagi ei saa, siis…” jättis Andruse ka pool aastat hiljem lause nukralt pooleli. Kuigi protokolli läks talle tookord kirja 17. koht, ei pääsenud ta võistlustel tegelikult üldse matile. Korraldajad muutsid viimasel hetkel avaringi matši toimumise aega mitu tundi varasemaks ning Eesti koondist saatnud noore treeneri kogenematuse tõttu ei jõudnud vastav info Aimar Andruseni. Tulemuseks loobumisvõit vastasele.

Soome turniiri finaalis oli Aimar Andruse vastaseks Peterburi maadleja. “Selle matši võitsin punktidega 4:3. Lõpus läks seis väheke pingeliseks, aga õnnestus vastu pidada,” muheles sportlane. Leedus võitis Aimar Andruse finaalis Venemaad esindavat maadlejat. “Olin ainuke võistleja, kes suutis sellel turniiril alistada Dagestanist pärit maadleja, muidu tegid nad Leedus puhta töö,” ütles ta.

Samas ei tulnud võit sealgi väga lihtsalt. “Finaalmatši ajal karjusid kõik mati ääres olnud, et võtte eest tuleks anda kaks punkti, kuid kohtunik andis mulle alati ühe punkti.”

Treenib ja õpib Kohtla-Järvel

Juunis Lustivere põhikooli lõpetanud Aimar Andruse jätkab alates septembrist õpinguid Kohtla-Järvel, Järve gümnaasiumi 10. klassis. Kõike seda edasise arengu ning tuleviku nimel, sest just Kohtla-Järve maadlusklubis Kuldkaru on tal võimalik treenida koos kõigi Eesti paremate vabamaadlejatega. Just selle klubi koosseisus harjutavad täiskasvanute hulgas Eesti parimaks vabamaadlejaks tunnistatud Aleksei Baskakov ning parimaks juunioriks nimetatud Gleb Belokurov, klubi treeneriks on aga Eesti vabamaadluskoondise peatreener Aleksei Hapov.

“Õppimine on küll varasemaga võrreldes raskemaks läinud, aga treening on parem,” võttis Aimar kokku esimesed kuud Kohtla-Järvel. “Areng tulebki sellest, kui saad maadelda endast tugevamatega või võrdsetega. Kool toetab sporditegemist ning alati on võimalik laagrites käia, pärast tuleb muidugi palju järele vastata.”

Uuest aastast aste kõrgemal ehk juunioride hulgas võistlev Aimar Andruse järgmisel aastal tõenäoliselt rahvusvahelistel tiitlivõistlustel ei osale. “Olen veel liiga noor. Suvel tuleb kõvasti trenni teha ning valmistuda ülejärgmise aasta võistlusteks,” ütles ta. Maadluse säilimine järgnevatel olümpiamängudel annab ka Aimar Andrusele võimaluse oma olümpiaunistus teoks teha. “Loota võib alati,” kinnitas noormees, kes just 2020. aasta Tokyo olümpiamängudeks maadleja jaoks parimasse ikka jõuab.