Eesti toitu tutvustava ETV saatesarja ?Jätku leiba!? tegijad kuulutasid nimelt hiljuti välja üleriigilise koolinoorte telekonkursi ?Eesti toit?. Kui konkursist kõnelev e-kiri Põltsamaa Ühisgümnaasiumi käsitöö- ja kodundusõpetaja Eve Oro postkasti potsatas, luges ta selle alguses diagonaalis läbi ja pani kinni: ta ei kuulunud teist hooaega eetris oleva ?Jätku leiba!? saate vaatajate, veel vähem fännide hulka ja seepärast ei tekitanud kiri temas erilisi emotsioone. Hiljem luges ta selle siiski uuesti läbi ja küsis oma klassi, st XIc klassi õpilastelt, kas keegi oleks telekonkursil osalemisest huvitatud. Vastuseks sai ta kolm arglikku ?jaad?. Need, kes suu lahti teha julgesid, olid Maagrit Priilinn, Kadri Vaino ja Gerda Pihlik. Viimane kutsus kompanjoniks sama kooli abituriendist sõbranna Maarja Okase ja nii oligi kaks kaheliikmelist võistkonda koos.
Kõigepealt tuli kummalgi võistkonnal koostada eestipärastest toitudest kolmekäigulise piduliku või argilõuna menüü. Kõigepealt tehti endale selgeks, mida kujutab endast üldse eesti toit. Selleks võeti appi eesti rahvuskööki käsitlevad raamatud ja kaks aastakäiku Eesti-aegset ajakirja Taluperenaine, mis Eve Orol kodunt võtta oli. Konkursi juhendis oligi öeldud, et tuleb välja mõelda kas päris uued või vanu toitumistavasid edasi arendavad toidud.
Maagrit ja Kadri valisid teemaks vabariigi aastapäeva ning seda tähistava lõuna menüüsse suvikõrvitsa ja lillkapsa püreesupi suitsujuustuga, liharullid aedviljadega ning ?okolaadi-mannapudru vaarikamoosiga. Gerda ja Maarja võtsid teemaks laulupeo ning panid kokku kilusalativõileivast, mee-sinepimarinaadis seakarbonaadist, kartulipüreerosettidest ja värvilistest köögiviljadest ning kamavahuga mustikasupist koosneva menüü.
Kaks kümnestKümme televooru pääsejat valitigi saadetud menüüde põhjal. Et mõlemad Põltsamaa Ühisgümnaasiumi võistkonnad kümne hulka pääsesid, oli rõõmus üllatus. Mis tõi samas kaasa kiire tegutsemise vajaduse: et road telekaamerate ees hästi välja kukuksid, tuli neid ju enne isekeskis valmistada proovida. Ka toidu serveerimise ning laua ja noorte kokkade väljanägemise peale tuli mõelda. Koolist võtta olevatele toodi kodunt lisaks kenamaid nõusid ning õpetaja õmbles kummalegi võistkonnale teemaga kokku sobivad põlled ? Maagritile ja Kadrile lillaplikatsiooniga sinised ning Maarjale ja Gerdale triibulise vahetükiga punased. Samades toonides said valitud ka lauakatted.
Proovi-söögiteo järel tehti retseptides mõningaid muudatusigi.
?Püreesupi kavatsesime me algul teha ?Kadaka? juustuga, aga proovides selgus, et tavalise suitsujuustuga on parem,? ütles Kadri. ?Ja ?okolaadi-mannapudru retseptis vähendasime manna kogust: esimesel korral tuli see liiga kõva.?
?Meie saime oma edasipääsust teada nädal hiljem kui Maagrit ja Kadri ehk kolm päeva enne võttegrupi saabumist, nii et meil läks eriti kiireks,? ütles Maarja. ?Pärast seda, kui koolis õpetaja käe all toidud valmis teinud olime, proovisime Gerda juures kodus veel korra kõik läbi ? Gerda isa kriitilise pilgu all. Ta on päris hea kokkaja.?
Kes telekast kaheksaminutilist saatelõiku vaatab, ei oska kahtlustadagi, et selle ülesvõtmise peale kulus neli tundi. Aga just nii see paraku oli. Ning kuna võistkondi oli kaks, venis võttepäev ühtekokku kaheksatunniseks. Maarja kinnitas, et see Maagriti ja Kadri etteaste ajal kõrvalruumis istudes ?praadimine? oli suuremgi katsumus kui hilisem kaamerate ees seismine.
Plaanid vastu taevast
?Kõik meie plaanid lendasid tegelikult vastu taevast,? ütles Eve Oro. ?Meil oli logistika kenasti paika pandud: et kes mida ja mis järjekorras teeb, et kõik kolm toitu enam-vähem korraga valmis saaksid. Aga telemehed teatasid, et nemad mitme toidu valmimist paralleelselt jäädvustada ei saa, vaid kõik toidud tuleb järgemööda teha. Ning kui kartulid kakskümmend minutit keevad, siis tulebki vahepeal kakskümmend minutit oodata.?
Lõpuks olid üpris väsinud mitte ainult noored telekokad, vaid ka võttegrupp.
?Kui Maagritile ja Kadrile kukkus saatejuht Ragnar Kond kohe hooga küsimusi esitama, siis meie pidime enam-vähem ise mõtlema, mida räägime, sest saatejuht oli juba üsna sõnakehvaks muutunud,? ütles Maarja.
Eve Oro lisas, et ega saatejuhi küsimused Maagriti ja Kadri elu tegelikult lihtsamaks teinud, vaid mõnes mõttes isegi raskemaks: tüdrukute tegevusse lõikunud küsimused viisid neil mõtted mujale ja nii jäid näiteks püreesupi juurde mõeldud maitsevõiga röstsaiad natuke kauemaks ahju kui vaja.
Üldiselt tulid kõik toidud piigadel kenasti välja ning võttegrupp, kes suure osa menüüst ?ära degusteeris?, kiitis ja tänas. Eriti hästi läinud pika võttepäeva lõpus kaubaks Maarja ja Gerda kilusalativõileivad: neid oleks võinud veel rohkemgi olla.
?Sellisel moel serveeritud kilu sööks vist ka kõige põhimõttelisem kiluvaenlane,? arvas Maarja. ?Paljudele ei meeldi ju näiteks kilu välimus, aga Gerda mõtles välja, kuidas poolikutest kiludest roose teha. Tomat ja muna andsid veel värvi juurde ning tulemus oli nii ilus kui ka maitsev.?
Kui Maarja ja Gerda kokkamise eetrissemineku aeg pole veel teada, siis Maagriti ja Kadri etteastet võis näha möödunud reedel pooletunnise ?Jätku leiba!? saate viimase kaheksa minuti jooksul. Telerist saab saadet uuesti vaadata homme kell 13.50, ETV kodulehelt aga millal iganes: selle kanali omasaated on ju nüüd terve kuu jooksul pärast eetrisolekut internetis nähtavad. Kodulehel www.etv.ee/jatkuleiba on võimalik ka eetris olnud võistkondade poolt hääletada. Maagriti ja Kadri poolt saab hääletada järgmise saate eetrisseminekuni, st reedeni. Nii et andke hiirele valu, sest kümnest televooru jõudnud paarist pääseb kolm mais toimuvale lõppvõistlusele, kus noored hakkavad samu roogi valmistama eliitrestorani köögis tippkokkade käe all. Võitjapaar saab auhinnaks reisi Saksamaal toimuvale Euroopa suurimale toidumessile Grüne Woche ehk Roheline Nädal.
Kuigi ka Saksamaa-reis on ahvatlev, tundub eliitrestoranis tippkokkade käe all toiduvalmistamine Põltsamaa piigadele põnevam.
?Meie kõige kõvem vastane on ilmselt Rocca al Mare Kool: seal on kodundustunnid kõigi klasside õppekavas ning neid annab ajakirja Oma Maitse toimetaja Kaie Mei. Aga kuna kümnest kaks võistkonda on meie omad, siis peaks ka meil ?ansse olema,? ütles Eve Oro.
Telekonkursil osalemine pani nii teda kui ka tema õpilasi enam juurdlema selle üle, mis siis õigupoolest on eesti toit.
?Senini olime koolis kõnelnud rohkem sellest, kuidas tervislikult toituda,? ütles Eve Oro. ?Aga eks kodumaistest toiduainetest traditsioonilisel viisil tehtud toit olegi enamasti tervislik.?
RIINA MÄGI