Põltsamaa sai 700 roosi võrra rikkamaks

?Oleme teadlikult kutsunud istutama just neid inimesi, kellel on selle töö kogemus ja kes teavad, kuidas istutada,? ütles Põltsamaa linnaaednik Inge Angerjas. Rooside istutamise juures on näiteks väga oluline teada, kui sügavale need mulda panna.

Kui näiteks Roosisaarel õitsevad peamiselt punased ja valged lilled, siis muusikakooli juurde istutatutest peaks kasvama  värviküllasem  lillemeri.

Lisaks põõsasroosidele pandi mulda ka pargiroose, kuid peamiselt koduaedades kasvatatavaid floribundroose ei kasutatud, sest need on väiksemad ning vähem vastupidavad.

Põltsamaal kasvab umbes 3000 roosi
Põltsamaa Muusikakooli ja linnapargi esine haljasala aga ei täienenud ainult roosidega, lisaks istutati ka sibullilli, tulpe ja mitmesuguseid hiina kadaka vorme.

Linnaaednik Inge Angerja sõnul kasvab Põltsamaal kokku umbes 3000 roosi. ?Oleme linnas viimased viis aastat  mitmetele haljasaladele roose istutanud,? rääkis linnaaednik. Tema sõnul sobivad need lilled küllalt jahedasse Põltsamaa kliimasse hästi, samuti on mullad nende kasvatamiseks sobivad.
Praegusel sügisesel ajal on väga kena Roosisaar, kus kasvavad ka pargiroosid, mis kannavad ilusaid punaseid marju.

Üheks põhjuseks, miks linn just roose istutab, on seegi, et Põltsamaal asub Joosti Aiand ja sellele ettevõttele kuuluv  Roosiaed. Nii saab ka erinevate roosisortide taluvust katsetada: millised neist on vastupidavamad ja millised on vähem haiguskindlad. Roosid tulevad kõik Põltsamaa linnast, mujalt neid sisse ei tooda.

Roosid ei lähe linnale kallimaks kui suvelilled
Inimesed, kes on näinud, et haljasaladel on roosid ilusad ja vastupidavad, on neid sorte ka endale koju ostnud.

Üheks inimeste jaoks huvitavaks linna haljasaladel kasvavaks  roosisordiks on ?Regensberg?. See on selline sort, mis ?koolitab? ennast ise. Samuti õitseb see kaua, lausa lumeni välja. Roosisordil ?Sneewitchen? on aga väga palju õisi, samuti peab see roos külmale vastu. Istutatud 400 põõsast on ka kõige külmema talvega vaid üks-kaks välja läinud.

Inge Angerja sõnul ei ole rooside istutamine suvelilledest kallim: üks roosipõõsas maksab küll kolmkümmend kuni viiskümmend krooni, kuid  põõsas peab vastu kuni 25 aastat. Keskmiselt 9-12 krooni maksvaid suvelilli tuleb aga uuendada igal aastal.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus