Põltsamaa roosiaed sai 20-aastaseks

Põltsamaa roosiaed, mis kuulub Euroopa kümne suurima rosaariumi hulka, tähistas nädalavahetusel traditsiooniliste roosipäevadega oma 20. sünnipäeva. Roosiaia asutajateks olid aastate eest Küllike ja Rein Joost. Viimasel kümnel aastal on roosiaia perenaiseks olnud Annela Orasi.


Rosaariumi perenaine Annela Orasi ütleb, et 20 aasta jooksul on nii mõndagi muutunud.

„Pargirooside eluiga on pikk ja nendest on tänaseks saanud ilusad, suured ja paksud põõsad. Peenrarooside eluiga kõigub 10-15 aasta piires. Kahel viimasel aastal oleme tegelenud vanade rooside väljajuurimise, mulla vahetamise ja uute rooside istutamisega. Seega on kogu aed renoveeritud,” räägib Orasi.

Vanad head ja tuntud sordid („Aleksander”, „Gloria Day”, „Amsterdam”, „Ingrid Bergman” jt) on perenaise sõnul jätkuvalt alles, kuna rahvas armastab neid. Äsja renoveeritud aias eristuvad nad oma kõrguse ja rikkaliku õitsemise poolest. Kohapeal roose ei aretata, küll aga paljundatakse Saksamaa, Prantsusmaa ja Inglismaa tuntud aretajatelt ostetud sorte.

„Üritame ajaga kaasas käia nii palju kui võimalik. Vahetame vanu haigeid põõsaid välja ja katsetame uusi sorte, kuidas need Eesti kliimas vastu peavad. Kui roosid on ilusasti talvitunud, julgeme neid soovitada ka oma klientidele,” lausub Orasi. Enamasti soovitakse osta lõhnavaid, ilusate lehtede ja õitega roosisorte. Orasi sõnul on hetkel rosaariumis kasvamas 600 roosisordi ringis. Katsetamisel on kuus uut roosisorti.

Roosipäevade puhul olid rahvale uudistamiseks avatud kasvuhooned, samuti võis igaüks oma äranägemise järgi koduaeda istikuid valida. Lisaks müüdi amplililli ja esimest korda katsetati ka rooside juurde sobivate püsikute, näiteks lavendli, müüki.

Orasi sõnul on Inglise aias kasvamas 50 eri nimetust püsikuid, mis küll õite poolest roosidega ei konkureeri, kuid annavad aiale uudse ja värske ilme. Kasvamas on ka mitut sorti kõrrelisi.

Roosipäevadel oli roosiaias kohal hulgaliselt rahvast. Annela Orasi ütleb, et nii on see igal aastal olnud ja et Põltsamaa roosiaeda lihtsalt armastatakse. Kohale tullakse üle Eesti ning välismaaltki.

„Tänavu tuldi kohale Norrast, Soomest, Lätist, Venemaalt. Väga palju on meilt ka ostetud,” on roosiaia perenaine rõõmus. Roosipäevade puhul töötas roosiaias kohvik ja külastajad said puudevilusse paigaldatud laudade ääres mõnusasti aega veeta.

Huvilistele pakuti giiditeenust, seda nii eesti kui vene keeles. Reedel alanud roosipäevad lõpetas pühapäeva pärastlõunal Paul Kristjan ja Indrek Kalda vabaõhukontsert.

ÜLLE LÄTTE

blog comments powered by Disqus