Põltsamaa reisiklubi liikmed külastavad lõikuskuul Pärnumaad

Põltsamaa raamatukogu reisiklubi on juba mitmel suvel käinud tutvumas Eestimaa huvitavate paikadega ning kohtunud nendel väljasõitudel põnevate inimestega.

Laupäeval, 11. augustil sõidavad Põltsamaa reisiklubi liikmed Pärnumaale. Reisi korraldaja, Põltsamaa raamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul tasub sellest reisist huvitujail endast varakult teada anda, sest senine kogemus näitab, et kohad nendele reisidele broneeritakse juba varakult ära.

Esmalt tehakse peatus 1993. aastal asutatud Soomaa rahvuspargis, mis on loodud suurte rabade, metsade ja kultuuripärandi kaitseks. Seal saab teoks ka matk koos giidiga Riisa õpperajal. Järgmisena peatutakse Tamme Talu ürdiaias, kus kasvab hulgaliselt maitse-, lõhna- ja ravimtaimi. Seal valmivad gurmee- ja vürtsimoosid, marinaadis tšilli, ürdiõlid ja maitsesoolad, ürdi- ja marjateed, mida on võimalus ka kaasa osta. Üheskoos nauditakse eksootilist ürditeed ja maitsvaid ürdipirukaid. Tamme Talu ürdiaiale järgneb peatus keset metsa ja rabasid asuvas Sanga-Tõnise talus, kus paikneb pisike vene tareke.  Vene talus on võimalus näha suurel hulgal rahvuskultuuri ja elulaadi iseloomustavaid esemeid. Vene talus pakutakse ka teed ehtsast vene samovarist koos traditsiooniliste maiustustega.

Seejärel võetakse suund Tõstmaa poole. Tõstamaa piirkonda iseloomustab pikk rannajoon, ranna- ja puisniidud, kivikülvid, liivaluited, põlismetsad, kaunid jõed ja järved. Ajaloolisse Tõstmaa kihelkonda on kuulunud seitse mõisat, sealhulgas rüütlimõisad Tõstamaa ja Pootsi. Omanäolisteks on külakirikud Tõstamaal, Tõhelas, Selistes, Kõpul ning Kastnas. Seliste kiriku tornist avaneb kaunis vaade ümbrusele. Viimase sihtkohana tutvutakse Mikkeni lambakasvatustaluga. Sealsetel karjamaadel kasvavad põhjamaade lühisabalised villa- ja karusnaha lambad. Möödunud aastal lisandusid karja Gotlandi ja Islandi lambad. Ringkäigul talus saab sealseid lambaid lähemalt uudistada ning osta kaasa villa, kudumeid ning muud huvitavat.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus