Idee ise kujunes välja pikema aja vältel. “Algselt soovis kooli õpilasesindus ise võimalust ööseks koolimajja jääda. Siis jõudis idee aga kooli huvijuhi Annika Kallasmaa kõrvu ja ühiselt otsustasime, et korraldame öise ürituse juba suuremale seltskonnale,” rääkis õpilasesinduse juht Kadri Kadastik.
Öökoolitus algab Põltsamaa Ühisgümnaasiumis laupäeva õhtul kell 18, osavõtjate registreerimine algab pool tundi varem. Iga öökooli õpilane maksab 50 krooni osalustasu, samuti peavad kõik, kes ööseks koolimajja jääda tahavad, esitama selle kohta avalduse, kus vanema allkiri.
Öökooli tulijad peavad õpilasesinduse kinnitusel olema valmis viibima koolimajas terve öö.
“Meie programm, mis hõlmab mitmesuguseid koolitusi neljas eri grupis, töötubasid, öömuusikat ja ööfilmi, kestab umbes kella kolmeni öösel. Äratus on kell 9-10 hommikul. Kui keegi soovib öösel lahkuda, siis tagasi teda enam ei lasta, et tagada elementaarne kord,? rääkis Kadastik.
Noortelt noortele
Toitlustamine toimub noorte endi initsiatiivil, kooli kokad selleks tööle tulema ei pea. Huvijuht Annika Kallasmaa kinnitusel tagavad korra mitu kohal viibivat õpetajat ja loomulikult ka turvatöötaja. “Õpilaste ööseks koolimajja lubamine eeldab nende eest vastutamist ja seetõttu me üle 100 õpilase sellele üritusele vastu ei võta,? kinnitas Kallasmaa.
Koolituste teemad on seksuaalkasvatus, HIV/AIDSi ennetus, väärtushinnangud, hingesugulus. Esimesel kahel teemal räägivad koolituskeskuse Amor koolitajad, kaks viimatimainitut on aga Valge Roosi Vennaskonna liikmete käsitleda. Osavõtjad jagatakse Annika Kallasmaa sõnul vanuse järgi nelja gruppi. Vennaskonda kuuluva Kadri Kadastiku sõnul on tegemist projektiga Noortelt noortele. “Valge Roosi Vennaskonna kontor asub Tallinnas, kuid liikmeid on meil üle Eesti ? peale Põltsamaa ka Tartus, Tallinnas, Haapsalus ja Saaremaal,? rääkis Kadastik. Vennaskond on alles noor ja esimesed liikmed kutsuti sinna, kuid tegemist ei ole suletud organisatsiooniga, võimalus liituda antakse kõigile soovijatele.
“Kahel korral on meil toimunud koolitajate õpetamine, seega oleme nüüd ise pädevad teistele noortele õpetust jagama,? rääkis Kadastik.
Keha ja meele tasakaal
“Koolituste teemad seotakse töötubadega, et kinnistada saadud teadmisi ja julgustada noori edasi mõtlema. Osalejad jagatakse toimkondadesse, seega on igal noorel oma ülesanne täita, mis annab kogemusi meeskonnatööks ja organiseerimiseks.
Nii näitame praktikas, et iga ürituse korraldamise taga on töö,” rääkis Kallasmaa.
Shindo töötuba juhatab Anu Nurk Tartu Budoklubist, teatri töötuba Kristjan Rohioja Jõgevalt, kunsti (maal ja savivoolimine) juhendab Anna Mägi Põltsamaa Kunstikoolist ja unelaule õpetab muusikatöötoas Põltsamaa ÜG muusikaklassi lauluõpetaja Triin Normann.
Shindo ehk südame tee on Jaapanist pärit massaa?i-, venitus- ja lõdvestusharjutuste süsteem, mille eesmärgiks on saavutada keha ja meele tasakaal, vabastada keha ja meel sinna kuhjunud füüsilistest ning emotsionaalsetest pingetest ja tasakaalustada keha energiaid. Meetodi väljaarendaja on sensei Kazuko Kuratomi. Shindost on aja jooksul kujunenud laiaulatuslik ja mitmekülgne, ent samas lihtne eneseabi- ja kehatöömeetod igas vanuses ja erinevas füüsilises vormis inimestele.
Anu Nurk on tegelnud erinevate kehatöömeetoditega alates 2000. Aastast, osalenud kursustel Mart Parmase (shindo), Kazuko Kuratomi (shindo), Takashi Tsumura (qigong), Jukka Helmise (shiatsu), Zhang Shangmini (taiji chuan yang), Cui Shikai (taiji chen), Rene Bürklandi (hiina jalamassaa?) juhendamisel.
Vähendamaks riskikäitumist
Kell 9 õhtul räägib noortele liiklusohutusest ja kuritegevusest politseiprefektuuri esindaja Andrus Salu ja politseinikuks õppimisest Põltsamaa Ühisgümnaasiumi vilistlane Kirly Kadastik. Seejärel on kavas öömuusika, kus lisaks külalistele, kelleks on Erko Niit Viljandi Kultuuriakadeemiast ja Laura Junson, esinevad ka oma kooli õpilased. Kõige lõpuks vaatavad noored koos ööfilmi ?Kuhu põgenevad hinged?.
Pühapäeva hommikul kella 9-10 on ühine äratus ja hommikuvõimlemine, seejärel oodatakse noortelt tagasisidet, mida öö jooksul omandati.
“Valmistame ka plakatid, millel öökoolis tehtu kokku võtame. Kui algab uus õppeveerand, näevad ka teised, millest nad ilma jäid,? kinnitas Annika Kallasmaa.
Projekt on vajalik, sest noored omavad väheseid teadmisi seksuaalvallas ja samuti ei tajuta liiklusohte, probleemide põhjuseks on tavaliselt teadmatus. Selleks, et vähendada riskikäitumist ja ennetada õnnetusi kooliõpilaste hulgas, on tarvis teha järjepidevat ennetustööd, et panna noored mõtlema tagajärgedele.
Eesmärk on jagada teadmisi
Öökooli eesmärk on sisustada koolivaheajal noorte vaba aega eesmärgipäraselt, koolitustega suunatakse noori tegema ise oma valikuid, austama iseend ja teisi. Aidatakse arendada õpilaste enesekindlust, julgust ning otsustusvõimet, jagatakse teadmisi seksuaalsusest, suhetest, HIV/AIDS-i ja teiste sugulisel teel levivate haiguste vältimise võimalusest ning kujundatakse vastutustundlikku tervisekäitumist. Põhjalikumalt käsitletakse ka liiklusohutuse ja kuritegevuse teemat.
Projekti rahastab Eesti Õpilasesinduste Liit (ISIC Projektitoetus) ja Põltsamaa Ühisgümnaasium. Sponsorid: E-Piim, Valio Eesti AS ja Jõe Lihapood.
Ürituse jooksul on võimalik tutvuda ISIC-õpilaspileti võimalustega ja täita selle saamiseks blankett.
JAANIKA KRESSA