Põltsamaa neljas kohvikutepäev läks korda

Põltsamaal peeti tänavu neljandat aastat kohvikutepäeva, tasapisi muutuvad kohvikud järjest eripärasemaks ning sinna lisandub huvitavaid tegevusi.


Põltsamaa jõe kaldal rulaplatsi juures kohvikut korraldanud Põltsamaa Lions klubi liikmed pakkusid kohviku külastajatele suitsukala. Kohvikut korraldava meeskonna liige Margus Ääremaa lausus, et algul oli kõigil klubi liikmetel tuhin väga suur, aga kui päev lähemale jõudis, pani see nii mõnegi tõsiselt järele mõtlema, millise ülesande nad tegelikult endale olid võtnud. Mida paremat võiks veel tahta kui sealsamas suitsuahjust tulnud ahjusooja kala süüa. Kõik klubi liikmed, kes mingi muu ülesandega polnud seotud, olid kohvikus askeldamas.

Kohvik neljajalgsetele sõpradele

Teisel pool jõge Põltsamaa veterinaarkliiniku juures sai esimest korda teoks omapärane kohvik, kus külastajad võisid kaasa võtta ka oma neljajalgsed sõbrad. Põltsamaa Veterinaarkliiniku juhataja ja kohviku perenaine Kaja Kivi lausus, et veel hommikul ei kujutanud ta täpselt ette, kuidas kõik välja kukub. Kuid kõik sujus hästi ja Kaja Kivi märkis, et need inimesed, kelle koer ei ole harjunud võõraste inimeste või suurema seltskonnaga, oma koera kaasa ei võtnudki. Paaritunnise kogemuse põhjal arvas Kivi, et korraldavad samasuguse kohviku aasta pärast uuesti.

Raadiokohviku peremees rõõmutas

Raadiokohviku peremees ja raadiomuuseumi omanik Riho Laanes oma ala entusiastina lausus, et kui aasta tagasi oli muuseumis 97 eksponaati, siis praegu on neid juba 163. Kohvikutepäeval sai muuseum veel mõne eskponaadi võrra rikkamaks. Mõnusaid istumise paikasid Laanese pere aias jätkub, sest krundi suuruseks on 3800 ruutmeetrit. Laanese koduaias vaba hetke nautinud Karmen Lustiverest lausus, et tema jaoks on raadiokohvik neljas külastatav kohvik. Eelnevatel aastatel pole ta kohvikutepäeval saanud käia, sest on tööl olnud. Karmen lausus, et tahab kindlasti muusikakohvikut külastada.

Kamaris esiplaanil tõsised toidud

Kamari seltsimaja juures kohvikut korraldava meeskonna perenaine Vaike Niklus lausus, et tegelikult on tal üsna kiire, millest võis järeldada, et neil läks päris hästi. Kamari kohviku muutsid erilisemaks seal pakutud soolased toidud. Niklus kinnitas, et tõepoolest on nad pannud rõhku supile ja praele. Korraldusmeeskonna liikmed küpsetasid kohviku tarbeks ka midagi magusat. Kamari kohvikus teenindasid külastajaid vormirõivastesse riietunud kodutütred.

Küti talukohvikus nauditi koduaia ilu murul istudes

Küti talukohviku peremees Ants Oja sõnul kusagilt see idee neile pähe tuli, et ka ise oma kodus kohvikut korraldada. Ants Oja  abikaasa Heidi on palju vaeva näinud talu ümbruse heakorrastamisel ja peremehe sõnul oli tema sooviks seda ilu teistelegi näidata. Pererahval olid abiks perenaise õed Jane ja Ulvi. Küti talukohvikusse oli saabunud külastajaid suurelt üle ootuste, sealhulgas inimesi hoopis kaugematest Eesti paikadest. Oja tõdes, et isegi avatud talude päeval ei olnud autoderivi nende talu juures nii pikk.

Korraldajad olid teiste kogemustest õppides varunud sööki-jooki esialgselt prognoositust rohkem ja seetõttu arvasid nad, et peavad sellega kuni kohviku sulgemiseni vastu. Taluõues oli piisavalt ruumi ning sinna veidi pikemaks ajaks peatuma jäänud külalised laotasid muru peale tekidki maha. Talukohviku külaliseks olnud Salme Allikhein lausus, et kohvik on tema jaoks esimene, sest kõigepealt tahtis ta ikka oma tütre kohvikut külastada.

Külastajate arv ületas kõik ootused

Uue-Põltsamaa mõisahoone juures tegutses tänavu esimest korda mõisakohvik. Mõisakohviku perenaine Egle Oja tõdes, et nende ettevõtmine sujus üle ootuste hästi. Oja sõnul valmistusid nad selleks päevaks väga tõsiselt, seda nii sööke-jooke, meeskonna riietust, helitehnikat kui ka kõike muud vajalikku silmas pidades. Nende olukord oli mitmete teiste kohvikutega võrreldes oluliselt keerulisem, sest Uue-Põltsamaa mõisahoones pole veel vett ega kanalisatsiooni. Mõisakohviku korraldamisel anti võimalus tegutsemiseks ka lastele. Mõisakohvikut teenindanud meeskond võttis külalisi vastu mõisaajastule kohases riietuses, mida pole enne kohviku korraldamist kusagilt ostetud, vaid lihtsalt ühisel nõul ja jõul valmis vaadatud ning selga sobitatud. Kohviku köök tegutses ajutiselt just selles ruumis, kus ka mõisaajal köök asus. Kahe tunniga oli seda kohvikut külastanud seitsesada inimest.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus