Põltsamaa muuseum tähistab sünnipäeva

 

Kui kusagil Põltsamaast juttu tehakse, siis toonitatakse   linnakese ja selle lähiümbruse märkimisväärset kultuurikihti, mis sinna sajanditega on ladestunud. Niisuguses tugeva ajaloolise kultuuritaustaga paigas peab olema kindlasti ka oma muuseum.

 

Põltsamaale loodi muuseum 16 aastat tagasi ja homme tähistatakse selle sünnipäeva. Muuseumi juhataja Rutt Tänava sõnul alustati muuseumi loomise ettevalmistustega tegelikult kümme aastat enne selle asutuse reaalset sündi. Idee autoriks ja initsiaatoriks oli Põltsamaa Muinsuskaitse Selts, mis asutati 1987. aastal ning seltsi esmaseks ja peamiseks ülesandeks saigi muuseumi rajamine. Rutt Tänav toonitas, et seoses Põltsamaa muuseumi rajamisega tuleb kindlasti nimetada selliseid tuntud põltsamaalasi nagu Aleksei Katmaa, Heino Joost, Tiiu Pihlakas, Helle Kull, Vilja Roots. Tiiu Pihlakas on oma mälestustes öelnud, et Helle Kull oli esimene, kes muuseumi loomise idee välja pakkus. 1991. aastal sisustati Aime Martinsoo ja Tiia Truumehe eestvedamisel Põltsamaa huvimajja muuseumituba. Mõned aastad hiljem, täpsemalt 9. augustil 1997 jõuti niikaugele, et muuseumi sissepääsu juures võidi avamise puhul pidulikult linti lõigata. Rutt Tänav on asutust juhtinud viimased 14 aastat, enne seda vedasid seda tööd Tiina Ausmees ja Aime Martinsoo.

 Rutt Tänava sõnul on Põltsamaa muuseum aja jooksul läbi teinud märkimisväärse arengu, seda just sisulise töö mõttes. Mainimist väärib kahtlemata ka fakt, et muuseumi külastajatega ollakse tänasel päeval võimelised suhtlema viies keeles. Välja on antud ka mitmeid kohaliku ajalooga seotud raamatuid. Muuseumi on juurde loodud uusi vitriine ja saadud uusi eksponaate. Ka uurimistööd on päris tugevalt tehtud, ehkki muuseumi juhataja arvates on selles osas veel arenguruumi.  Ka külastajate arv on aastate jooksul tõusnud.

Kui aga parimatel aastatel külastas Põltsamaa muuseumi umbes 10 000 inimest aastas, siis nüüd on see arv umbes 8000. Samas on välisturistide osakaal pidevalt suurenenud.

Homme, 9. augustil toimuv Põltsamaa muuseumi sünnipäev ei ole nii suurejooneline, nagu see oli aasta tagasi, kui peeti 15 aasta juubelit. Seekord näitab endine põltsamaalane Kalev Kiviste huvilistele vanu fotosid linnast.  Süüakse ka sünnipäevatorti ning meenutatakse ühiselt muuseumi tööaastaid. Küllap tehakse tulevikuplaanegi. 

 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus