Põltsamaa mopid on igati popid

Vikan Estonia eelkäijaks on rootslaste omanduses olev ettevõte, mis 1993. aastal alustas tegevust patjade tootmisega. 1998. a hakati aga Rootsi turule moppe tootma. 2002. aastal sai 100-protsendiliseks aktsionäriks Taani firma. Ettevõte hakkas kuuluma Vikan Gruppi, sai nimeks  Vikan Estonia AS ja lisaks moppidele hakati tegema ka harju. Vikan Gruppi kuulub viis või kuus tootmistehast ja müügiesindusi erinevates riikides.

 ?Kõige suuremas koguses moppe teeme jaanuarist märtsi lõpuni. Hiljem läheb tempo rahulikumaks ja praegu valmistume puhkusteks. Ka arenenud Euroopa riikides on üldine suund, et juuli keskpaigast augusti keskpaigani puhatakse.” rääkis tootmisjuht Erki Mänd, kelle sõnul  valmistatakse nädalas orienteeruvalt 25 000 moppi. 2010. aastaks peaks aga tootmise maht kahekordistuma.

Mänd märkis, et kokku tehakse ettevõttes 150 erinevat mopimudelit. ?Mudelid vahetuvad suhteliselt tihti, muutuvad materjalid ja trendid. Vajalikud õmblusniidid,  kudumislõngad ning muu materjali muretseme enamasti Saksamaalt või Rootsist, vahel ka Prantsusmaalt.?

Põltsamaal tehtud mopid realiseeritakse põhiliselt Taanis ja Rootsis, kuid neid müüakse ka teistes riikides. ?Meil tehtud moppe võib ostja leida ka Eestis firma Puhastusimport kaudu, mis on Vikani müügiesindaja Eestis. Meie tegeleme ainult tootmise, tootearenduse ja logistikaga, mitte aga müügiga,” teatas Erki Mänd ja lisas, et Eestis on turg neile töövahenditele tagasihoidlik. Vikan Estonia AS põhisuund on tema sõnul lahenduste pakkumine professionaalsetele puhastusfirmadele ja ka toiduainetetööstusele.

AS Vikan Estonia on tootmise käivitamiseks teinud märkimisväärseid investeeringuid. Üks masin maksab keskmiselt 140 000 krooni, kusjuures selle töölepanekuks on vaja veel lisaseadmeid. Pidevalt on suurenenud tootmispind. Kui alustades oli pinda 300 m2, siis praegu on kasutusel 1500-1700 m2. 

 Erki Mänd avaldas arvamust, et välismaalasi ajendab Põltsamaal puhastusriistade tootmist korraldama mitte ainult odav tööjõud, mis küll samuti rolli mängib, vaid ka hea maksupoliitika. ?Kui ettevõte raha firmast välja ei võta, siis ta selle pealt tulumaksu maksma ei pea. See on üks põhiline tegur, mis soodustab investeeringuid Eestis.?

Vikan Estonia töötajate hulgas on inimesi, kes alustasid oma töö õppimist nullist, samuti  endisi õmblejaid, kes on läbinud täienduskursused.

Tootmishoone teisel korrusel asub söökla. ?Me täheldasime, et inimestel, kes lõunavaheajal keha ei kinnitanud, langes õhtupoolikul tööviljakus. Seetõttu hakkasime firma rahadega töölistele lõunat võimaldama. Tagajärjeks oli tööviljakuse tõus ligi 30-40 protsenti. Söökla ehitamise mõte tekkis seoses möödunud aastal korraldatud küsitlusega, kust selgus, et meie töötajad soovivad paremaid olmeruume.

“Käesoleva aasta küsitluses tehti ettepanek investeerida kaasaegsemasse ventilatsioonisüsteemi. Meie töötajad saavad ettevõtte kulul ka massaa?ikabinetti külastada, basseinis ujuda ja oma tervist kontrollida,” rääkis Erki Mänd.   

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus