Põltsamaa lossimüür varises

Juba nädal enne tänavust üleriigilist talgupäeva toimus Põltsamaal lossimüüri jõepoolsel küljel varing. Sihtasutuse Põltsamaa lossi ja parkide arendus juhataja Aivar Aigro sõnul märgistati talgupäeval varingukoht lindiga ning pandi välja hoiatavad sildid. Homme tulevad Põltsamaale muinsuskaitseinspektorid, kellega vaadatakse varingukoht üle ja kavandatakse edasine tegevus. Kohale tuleb ka ehitusfirma esindaja, kes müüriosa taastama asub.

Aigro sõnul vajab lossikompleks hoolsat jälgimist ning konserveerimist. „Kõige suuremaks probleemiks on müüridesse kogunev niiskus, lisaks teevad linnud sinna pesi, mis omakorda soodustab puude kasvamist müüridele. Vesi jäätub külmal ajal kivide vahel ning surub neid laiali. Lossihoovi pool ei ole veel õnneks tõsisemaid varinguid toimunud,” rääkis sihtasutuse juht, kinnitades, et varingukoht tehakse korda, aga lossimüüride seisukord vajaks tervikuna tõsisemat ülevaatamist.

„Väiksemaid krohvitükikesi ja kivikesi kukub müüridelt pidevalt alla. Raha varingukoha taastamiseks on olemas, aga kui palju see töö täpsemalt maksma läheb, ei tea,” nentis Aigro.

Tema sõnul selgub pärast homset muinsuskaitseinspektorite visiiti, kas Põltsamaa lossihoovis võib jätkuvalt suveüritusi pidada või on see koht juba liiga ohtlik.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus