Põltsamaa lapitööd Jõgeval

Üldjoontes on tegemist sama näitusega, mis oli väljas juulikuus Põltsamaa kiriklas.

“Tõsi, täismahus meie näitus Jõgeva kultuurikeskusse ära ei mahtunud,” ütles Kiwwja seltsi eestvedaja Eve Oro. “Näiteks väiksemaid seinavaipu saime üsna vähe üles panna, kuna väiksemate seinaosade kohal, kuhu need sobinuks, polnud ülesriputamiseks siine. Selliseid töid, mis alustele sobivad ? kotte, patju jne ? saime see-eest aga rohkem välja panna kui Põltsamaal.”

Eve Oro sõnul oli Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter juba ammu soovi avaldanud, et Põltsamaa lapimeistrid oma töid ka Jõgeval näitaksid: siinkandis ju organiseeritud käsitöötegevust praegu ei toimu ning seepärast on ka käsitöönäitused suhteliselt harvad nähtused. Kiwwja juubelinäitus on just selline, mida tasub ka maakonnakeskuse publikule näidata. Sellest annavad tunnistust ka esimesed sissekanded külalisteraamatusse, mis kiidavad näitust suisa uskumatult heaks.

Roositekid

Kiwwja lapimeistrite mõtted keerlesid kõnealust näitust ette valmistades mitte ainult oma seltsi, vaid ka Põltsamaa linna 85. sünnipäeva ümber. Ühe tunnistusena sellest võib näitusel näha üsna suurt hulka roosimotiividega töid: on ju Põltsamaa end muu hulgas ka roosilinnaks kuulutanud. Töödelt võib leida lappidest kokku õmmeldud ja kokku volditud roose, aga ka kangale trükitud roose.

Ühe uhkema lapiteki ? Erika Nõgene “Vanaema veimevaka” ? tegemisel ongi autor kasutanud roosilise trükimustriga ning heledates pastelsetes toonides ühevärvilisi lappe ning lisaks sellele heegeldatud pitsmotiive. Tulemus on pulmavoodi vääriline. Kangale trükitud roosid ilmestavad ka Kaja Lieberti punast tekki “Roosipeenar".

Eve Oro seinavaiba “Unistus” teevad unikaalseks valgest kangast volditud roosid. Taust on vahvas lapipitsi tehnikas ja õrnades toonides. Lappidest kokku õmmeldud roosid ilmestavad Aino Linnase seinavaibast, seinataskust, patjadest ja kohvikannusoojendajast koosnevat komplekti ning Milvi Lojanderi seinavaipa “Roosiaed”.

Kolm kingitust

Kõige otsesema vihje Põltsamaa juubelile teeb mõistagi Eve Oro seinavaip “Teeviit kodulinna”, millel kujutatud Põltsamaa kirikut. Selle kauni töö kinkis autor linna juubeli puhul linnavalitsusele. Kui näitus 8. septembril Jõgeva kultuurikeskusest maha võetakse, saab linnavalitsus oma kingituse lõpuks ka kätte.

Kahest osast koosnev seinavaip “Laulupuu” leiab pärast Jõgeva näitust koha Põltsamaa Ühisgümnaasiumi Lille tänava õppehoone muusikaklassis: Eve Oro meisterdas selle vahva temaatilise komplekti koos kahe õpilase, Krista Pedaniku ja Sigrid Saarega muusikaõpetaja Meeli Nõmme tellimusel selleks, et klassist kostvad laulu- ja muusikahelid naaberruumides õppijaid vähem segaksid.

Kiwwja naiste tänavune ühistöö ? lapivaip, millel kujutatud üht lapitöö klassikalisemat motiivi Sunbonnet Sued ehk suuresirmilise mütsiga väikest tüdrukut 12 eri kuule omases rõivastuses ja atribuutikaga ? on juba ära kingitud Sihtasutusele Põltsamaa Tervis. Nemadki saavad oma kingituse kätte pärast 8. septembrit.

Põltsamaa ja Jõgeva näituse vahepeal käisid viisteist põltsamaalannade lapitööd Raplas üleriigilisel lapitöönäitusel. Näitus oli nii ajaliselt kui ka mõtteliselt ühitatud Rapla traditsioonilise kirikumuusika festivaliga. Kümme lapitööd, Eve Oro “Teeviit kodulinna” kaasa arvatud, pandi üles suisa Rapla kirikusse.

“See, et meie naiste töid nii palju üleriigilisele näitusele pääses, andis neile palju enesekindlust ja innustust,” ütles Eve Oro. “Kui sügisel taas kokku tuleme, hakkamegi juba tasapisi tuleva-aastaseks üleriigiliseks näituseks valmistuma: näitusetöö võtab ju enam aega kui tavaline lapitekk. Järgmine näitus toimub Haapsalus Valge Daami päevade ajal. Seegi on inspireeriv teema: kes tahab, võib lähtuda värvist, kes tahab, otsida sobivaid mustreid.”

 Jõgeva näitust saab, nagu öeldud, vaadata 8. septembrini. Ehk saavad Jõgeva naisedki näitusest innustust lapiseltsi loomiseks?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus