Põltsamaa keskele kerkib T-Market

Kui Säästumarketi ketil mõni aasta tagasi vaatamata tõsistele püüdlustele Põltsamaa toidukaubaturul kanda kinnitada ei õnnestunud, siis nüüd saab linn T-Marketi ketti kuuluva discounter-tüüpi ehk odavpoe.

?Peale madalate hindade tuleme lööma kaubavalikuga,? ütles T-Marketite ketti haldava Leedu ettevõtte UAB VP Market Eesti tütarfirma VP Market OÜ avalike suhete juht Erkki Erilaid. ?Praegu Põltsamaal tegutsevad kauplused ei saa meiega selles osas võistelda juba oma väikese müügipinna tõttu. Toidukaupade kõrval hakkame müüma esmavajalikke tööstuskaupu ? selliseid, mida discounter-tüüpi kauplustes ikka müüakse.”

Võrreldes T-Marketite keskmise suurusega, tuleb Põltsamaa kauplus muidugi suhteliselt väike. See-eest kerkib see väga soodsasse kohta: südalinna, kus rahvast kõige rohkem liigub ja kus bussijaamgi kiviga visata. Ehitab kauplusehoonet Narvas tegutsev firma Alavest OÜ ning tööd saab uues kaubandusettevõttes umbes kolmkümmend inimest. Nii, nagu teisedki sama keti kauplused, hakkab ka Põltsamaa oma olema avatud kella kaheksast hommikul kuni kella kümneni õhtul.

Puhki maja jääb

Kesk tn 6 krundi koos sellel seisva hoonega, mida rahvasuus endiseks Pelle kaubamajaks või Lemmiku poeks nimetatakse, omandas VP Market Soome kodanikust õigusjärgselt omanikult. Kuna Pelle kaubamaja linn lammutada ei lubanud, projekteeriti T-Market nii, et vana maja jääb uue hoone üheks osaks, millesse tulevad T-Marketi kontoriruumid. Praegu kõnealuse maja esimesel korrusel tegutsev ERGO kindlustuse Põltsamaa kontor kolib tulevikus sama hoone teise otsa.

?Kui Põltsamaa kesklinna hoonestus Teise maailmasõja ajal 75 protsendi osas hävinud poleks, siis me väheseid alles jäänud vanu hooneid võib-olla nii ei väärtustaks,? ütles Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. ?Nüüd näeb aga linnaplaneering ette, et see enam kui sajandi vanune hoone peab säilima.?

Põltsamaa muuseumi andmetel on kõnealune maja ehitatud 1881. aastal ning kuulus algselt ettevõtlikule Puhkide suguvõsale.

Suurematest toidupoodidest tegutsevad Põltsamaal praegu kohalikule majandusühistule kuuluvad Konsum ning A ja O, samuti ToiduTop ja Rüütli. Peale nende on veel peotäis väiksemaid.

Jaan Aiaotsa sõnul on põltsamaalased odavamat kaupa pakkuva toidupoe tulekut ammu oodanud.

?Kõikvõimalikel kohtumistel linnarahvaga on mult ikka ka uue poe kohta küsitud ja kurdetud, et praegustes Põltsamaa poodides on paljud kaubad ühe kuni mitme krooni võrra kallimad kui näiteks Tartus ja Tallinnas,? ütles Jaan Aiaots.

?Kui mõnda teise linna satun, ei jäta ma kunagi kasutamata juhust Säästumarketis või mõnes teises odavamas toidupoes käia,? lisas põltsamaalane Rutt Tänav. ?Tore, kui tulevikus odavat toidukaupa kodulinnast osta saab.?

Sihikul ka Jõgeva

1992. aastast tegutsev UAB VP Market on Baltimaade kaubandusvõrgu suurim toiduainete ja tööstuskaupade jaemüügioperaator. Firma mullune käive oli 1,502 miljardit eurot. Leedus on VP Market hõivanud 34 protsenti jaekaubandusturust, olles selle näitajaga kaubandusturu liider. Eestis on VP Marketi käes kuus protsenti jaekaubandusturust. T-Marketi keti kauplusi on Eestis praegu 26, ent tänavu on neid juurde tulemas enam kui kümme ? täpne arv sõltub Erkki Erilaiu sõnul sellest, kui sujuvalt ehitusasjad edenevad.

?Kui üldiselt rajatakse T-Marketi keti kauplusi vähemalt kümne tuhande elanikuga linnadesse, siis Eestis on tehtud erand ja võetud sihikule linnad alates viiest tuhandest elanikust,? ütles Erkki Erilaid. ?Tänavu saavad väikelinnadest T-Marketi näiteks veel Rapla, Türi ja Paldiski, tuleval aastal jõuab meie kett loodetavasti ka Jõgevale.?

Madalaid hindu suudetakse T-Marketi ketis hoida tänu suurtele müügimahtudele. Lisaks Eestis toodetud kaubale on müügil ka Lätis ja Leedus toodetut: üksnes Eestist poleks T-Marketite nomenklatuuri kuuluvad ligikaudu 4500 tootenimetust lihtsalt võimalik leida, see kaubanduskett aga rõhub just laiale kaubavalikule.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus