Põltsamaa käsitöömeistrid telesaates Maahommik

Nädalapäevad varem oli Silvia Karro võtnud ühendust Põltsamaa tuntud lapitöömeistri Katre Arulaga. Saate toimetajat  huvitasid eelkõige Katre valmistatud teksakotid. Nimelt oli Maaleht palunud möödunud aasta lõpupoole oma lisas Targu Talita tutvustada Katrel teksapükste taaskasutusena kottide valmistamist. Sellest oligi Silvia Karro saanud idee asja ka televaatajatele lähemalt tutvustada. Et Põltsamaale tulek juba plaanis oli, otsustati ära käia ka siinses lossihoovis asuvas Põltsamaa käsitööseltsi värkstoas.

Uut ja vana

Nii võetigi üles Põltsamaa käsitöömeistrite uut ja kaasaegset kui ka vana ja ajaloolist osa. Esimest esindas Katre Arula loodu, teist värkstoa tegevussuunad. Katre Arulal lasti lisaks kottide valmistamisele tutvustada lapitööd laiemaltki ning linti võeti päris palju materjali. Et Katre töid on Tallinnas müügil Katariina Gildis ja mujal, läks ilmselt filmimiseks ka neis kohtades.

Lossihoovi värkstoas, mis on avatud möödunud aasta oktoobrikuu keskpaigast saati, huvitas saatebrigaadi eelkõige etnograafiline suund, aga ka siinsed käsitöötraditsioonid ja värkstoa tegevus üldse. Käsitööseltsi eestseisja Anne Ütt on aastate jooksul süüvinud päris põhjalikult siinse käsitöötegemise ajalukku ning kogunud hoolega endisaegseid käsitööga seonduvaid esemeid, mis värkstoas nüüd oma koha leidnud. Samas on väljas Anne Üti koostatud arvukad käsitöö alased uurimustööd, kroonikad ja muud ajaloolised materjalid, sealhulgas ka kodumajanduskooli ajalugu. Näha saab Põltsamaa kandi rahvarõivatriibustikke ja rahvariideid läbi aegade, omaaegset käsitööd jne.

Kuulsad kirivööd

Eriti tuntud on olnud kunagi Põltsamaa ja Kolga-Jaani kandi kirivööd. “Need olid Eestis kõige laiemad ja kõige ilusamad,” teab Anne Ütt kõnelda. Praeguseks on kogutud juba üle neljakümne kunagise Põltsamaa kihelkonna kirivöö. Kuidas aga kirivöö tegemine käib, seda peaks näha saama televaatajagi. Lisaks Anne Üti tutvustavale jutule näitab Pajusist pärit Linda Saar, kuidas kudumine tegelikult käib. Tema on käinud vöökudumist demonstreerimas varem ka muuseumides Ülenurmel ja Raadil, ESTO päevadel Riias ja möödunud suvel peetud Maapäeval. Põltsamaa käsitööselts alustas oma kirivöökursusi ligemale kaheksa aastat tagasi.

Põltsamaal on käsitöö au sees olnud vanasti ja on seda ka täna, mil igaüks saab tegelda ja edasi arendada seda, mis talle kõige enam südamelähedane. Küllap võib selles veenduda  laupäevase ETV Maahommiku vaataja.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus