Kui Põltsamaal ülemöödunud aasta hilissügisel alustas tegevust 150 kohaga äsja valminud hooldekodu, küsis nii mõnigi, kas nii suurele hoolekandeasutusele väikeses linnas ikka kliente jätkub. Praegu on kohad Põltsamaa Kodus praktiliselt täis.
Põltsamaa Kodu juhataja Lagle Kalberg lausus, et maja on peaaegu kliente täis ning mõned hoolduskohad on augustikuuks juba broneeritud. Neljapäevase seisuga oli Põltsamaa Kodus hooldusel 143 hoolealust. Kui veel mõned lisanduvad, saabki kokku ligemale 150 klienti. Maksimaalselt võimaldaks maja planeeritud mahus võtta vastu 168 klienti, aga kuna ühekohalisi tube on praegu kavandatust rohkem, siis nii palju inimesi ära mahutada pole võimalik.
Suure täituvuseni jõuti tegelikult alles tänavu juulikuus. Lagle Kalbergi sõnul on hetkel Põltsamaa Kodus elavad inimesed päris toimekad ja tegusad. Kui varem on seal hooldusel olnud ka üks saarlane, siis enamik on pärit siiski Jõgeva- ja Tartumaalt ning mujalt mandrilt – Võrust kuni Tallinnani välja. Naised moodustavad hoolealustest kaks kolmandikku ja mehed ühe kolmandiku. Alles möödunud nädalal tähistati ühe proua sajandat juubelit: tema ongi praegu Põltsamaa Kodu vanim elanik. Hooldekodusse tuli ta Tallinnast, kuid tema juured on Viljandimaal Kõo ja Võhma kandis.
Kui Põltsamaa Kodu tegevust alustas, võeti alguses kasutusele kaks korpust ja siis leidis seal tööd 12 hooldajat. Nüüd, mil hoolduskohad on peaaegu täidetud, on tööl 26 hooldajat. Kolmes korpuses on korraga tööl kaks, ühes, enamasti dementsete inimestega täidetud korpuses 3 hooldajat. Ühtekokku on Põltsamaa Kodus ametis 39 töötajat.
Hoogne huvitegevus
Põltsamaa Kodu juhataja lausus kiidusõnu oma maja huvitegevust vedavatele inimestele, tänu kellele on majasisene elu hoogsalt käima läinud. Selle tõestuseks tõi Lagle Kalberg näite, et mõni hoolealune on teda vaatama tulnud lähedastega kohtumist lühendama pidanud, sest on kiirustanud kontserdile hooldekodu saali. Juhataja naljatas, et lähedast Põltsamaa Kodusse vaatama tulevad inimesed peaksid ehk ettegi helistama, saamaks teada, kas lähedasel külaliste vastuvõtmiseks üldse piisavalt aega on. Ühe hooldusel oleva proua tütar ütles hooldekodu juhile, et tema ema, kes varem hoidis pigem omaette ja elas n-ö sissepoole, võtab nüüd hooldekodus toimuvast tegevusest väga aktiivselt osa.
Huvitegevus jaguneb kaheks: Põltsamaa Kodu elanikel on võimalus nautida maja huvitavate külaliste esinemist, aga neil on ka endal võimalus midagi põnevat teha. Külalisesinejateks võivad olla lasteaia- ja koolilapsed, aga ka mitmesugused ansamblid, puhkpilliorkestrid jt. Kui algul tuli hooldekodu töötajatel esinejaid otsida ja kohale organiseerida, siis nüüd leiavad kultuuri- ja meelelahutustegelased Põltsamaa Kodu ise üles ja avaldavad soovi esinema tulla. Vahel on mõned kohalikud taidluskollektiivid hooldekodu saali harjutamiseks kasutanud ning on pärast esinenud ka Põltsamaa Kodu elanike ees.
Põltsamaa Kodus toimuvaid kontserte ja muid kohtumisi on jälgimas käinud umbes 60 inimest. Väga huvitavaks külaliseks osutus Põltsamaalt pärit Kertu Rummel, kes õpib muusikateraapiat ning tegeles klientidega individuaalselt ja väiksemates gruppides.
Et hooldekodu elanikel oma kätega midagi teha oleks võimalik, selle eest hoolitsevad agaralt Külli Kivislid ja Kairi Kukk. Mitmed piltmosaiigid, mis kaunistavad Põltsamaa Kodu koridoride ja saali seinu, on valminud nende juhendamisel. Majaelanikud teevad valmis nende mosaiikpiltide üksikud detailid ning Külli ja Kairi seavad need kokku tervikpildiks.
Valmistatakse ka keraamilisi esemeid, mida üks huvijuht oma koduses saviahjus põletab. Vahel on mõni majja juhtunud inimene seal nähtud keraamikatoodetest vaimustusse sattunud ja endale nende hulgast midagi meelepärast kaasa ostnud. Nii on huvitegevuseks tehtud kulutusi suudetud ka tagasi teenida. Möödunud aasta detsembris müüsid Põltsamaa Kodu inimesed oma tooteid kohalikul käsitöölaadal. Ka hiljuti teoks saanud Põltsamaa lossipäevast võtsid paljud hoolealused aktiivselt osa.
Õueala kaunimaks
Paljud Põltsamaa Kodu kliendid käivad koos huvijuhtidega väljas jalutamas. Hetkel on käsil hooldekodu õueala eskiisprojekti koostamine. Selle valmimise järel peaks saama enam-vähem selgeks, kuhu tulevad kõnniteed, pingid, lehtlad, lillepeenrad. Õuealale on kavandatud ka viljapuud ja marjapõõsad. Põltsamaa lossipäeval kinkis Aivar Kokk Põltsamaa Kodule neli õunapuuistikut. Tegemist on suveõunapuudega. Lagle Kalberg ei julge lubada, et õuealal tegevus veel sellel aastal algab, aga tuleval kevadel tahetakse seal töödega kindlasti algust teha.
Klientidele pakutav toit valmib Põltsamaa Kodu oma köögis ja valmistoitu tarvis sisse osta ei ole. Nii klientide kui oma maja töötajatele suudab tänu nüüdisaegsetele köögiseadmetele söögi valmis teha üks kokk. Natuke lihtsamaks muudab toidutegemise sisseostetav puhastatud köögivili. Kolmel korral päevas pakutakse sooja toitu ning õhtul veel ka oodet.
Lagle Kalbergi tööpäevad on tihti üsna pikad ja väsitavad, aga ta on oma praeguse tööga väga rahul. Dokumentidega saab ta tegelda kas varastel hommikutundidel või hilistel õhtutundidel, sest päevasel ajal selleks lihtsalt mahti ei ole. Eriti suurt rahulolu tunnetab ta just nüüd, mil tegevus Põltsamaa Kodus on hoogsalt käima läinud.
Varem elas ja töötas Lagle Kalberg Tallinnas, ent sinna ei tõmba teda enam miski. Kui ta tahab suuremasse keskusesse minna, siis valib ta selleks pigem Tartu. Kalberg tõdes, et kui ta pärast tööpäeva lõppu ning vabadel päevadel oma kodus, metsade ning põldude vahel, saab olla, siis aitab sealne tegevus ja rahulik keskkond intensiivsest hooldekodu juhi tööst tekkinud pingeid suurepäraselt maandada.
TOOMAS REINPÕLD