Põltsamaa Festil kõlavad Tormis ja Härma

 

15. augustil toimub Põltsamaa lossihoovis Põltsamaa Fest 2009 kontsert “Nooruse unenägu”, kus esinevad Eesti etnomuusika uustulnuk Paabel ja Nargen Opera koorist välja kasvanud noorte naiste koor Miina.

“Nooruse unenägu” on Eesti rahvalauludest inspireeritud kava, mille dirigent ja kunstiline juht on kümneaastase dirigeerimiskogemusega noor dirigent Veronika Portsmuth, kellele Miina on noorimatest juhatatavatest kollektiividest.

Põltsamaa Festi esimeses osas esineb noorte naiste koor Miina, kelle avakontsert toimus möödunud aasta sügisel. “Nooruse unenäo” esimeses osas tulevad Portsmuthi sõnul  ettkandele Veljo Tormise laulud, lavalise liikumise on Miinale seadnud koreograaf Teet Kask.

Kontserdi teises osas esineb ansambel Paabel, aga ka Paabel ja Miina koos. Nende esituses kõlab Miina Härma looming, mille seadeid just nendele kollektiividele on teinud Põltsamaalt pärit noor helilooja Kristo Matson.

Seotud Põhjamaade kultuuriga

Dirigent Veronika Portsmuth on õppinud kooridirigeerimist EMA-s prof. emeritus Kuno Arengu juures, täiendanud ennast orkestridirigeerimises Jüri Alperteni ja Michael Bartoschi klassis ning osalenud Eri Klasi ja Filippo Maria Bressani meistrikursustel.

Portsmuth on õppinud ka Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias ja tema tegevus on suunatud Põhjamaade kultuuri ja muusika tutvustamisele Eestis. Möödunud sügisel tõi ta eesti publiku ette esimese Fääri saarte ooperi, helilooja Sunleif Rasmusseni “Hullu mehe aias” (2006).

Teet Kask on tantsinud Estonia Rahvusooperi, Rootsi Kuningliku Ooperi ja Norra Rahvusooperi balletitruppides. 1996. aastast töötab Kask ka koreograafina. Professionaalse koreograafi diplom on Kasel pärit suurimast nüüdisaegsele tantsule pühendatud koolist Euroopas- mainekast Labani keskusest (Londoni Linna Ülikool). Koreograafina otsib Kask väljendusmaterjali klassikast ning kaasajast asetades tulemuse eksperimentaalsesse raami. Kasest on saanud omanäoline klassikalist ja nüüdistantsu sünteesiv artist/koreograaf ning silmapaistev teoreetik, kes viimastel aastatel on tegev ka pedagoogina.

Torupilliga alates 13. eluaastast

Ansambel Paabel koosneb viiest liikmest, kellest neli õpivad jazzmuusikat ja üks pärimusmuusikat. Ansambel sündis 2007. aasta kevadel, mil osaleti Põlva rahvamuusikatöötluste festivalil, naastes sealt peapreemiaga.

Sandra Sillamaa on Eesti torupillitraditsiooni põhjalikult tundev tegus torupilli- ning teiste rahvapäraste puhkpillide mängija, kes rikastab bändi pärimusmuusika ja -traditsioonidega. Sillamaa on mänginud torupilli alates 13. eluaastast, hiljem hakkas ta õppima erinevad vilesid, parmupille ning sopransaksofoni. Praeguseks on temast kujunenud mängija, kellele on raske oma põlvkonnas võrdset leida. Ta õpib vahetusõpilasena Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias pärimusmuusikat ning mängib torupilli ansamblis Ro:toro. Täiendanud ennast Belgias ja Elevandiluurannikul ning musitseerinud palju koos teistest kultuuridest pärit rahvamuusikutega. Paablis mängib Sandra eesti torupilli, sopransaksofoni, vilesid ja parmupilli.

Neli õpivad jazzmuusikat

Arno Tamm õpib laulmist TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias jazzmuusika III kursusel.Tema  muusikaline uudishimu ulatub eesti traditsioonilisest regilaulust vabaimprovisatsioonini. Arno on ülimusikaalne ning kiiresti uut materiali hoomav inimene, kes ei väsi üllatamast mängides nii kitarri, basskitarri, trumme, klaverit või mõnda muud instrumenti. Osalenud erinevates projektides, tuntuim neist Tõnu Kaljuste “Eesti naiste laulud”. Suvel 2008 oli ta kaasategev veel ka rockooperis “Ruja”. Paablis mängib Arno akustilist kitarri ja laulab.

Erko Niit õpib kitarri TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias Jazzmuusika II kursusel. Tõnu Tubli õpib trumme TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias. Tanel Kadalipp õpib kontrabassi TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias jazzmuusika IV kursusel. Tema muusikaline teekond algas pungist ning on tänaseks läbinud mitmeid etappe, olles välja jõudnud sümfooniaorkestratsioonideni. 

 

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus