Põltsamaa Felix ostab kodumaiseid õunu üsna odavalt ja vaid suurtes kogustes

Põltsamaa Felixi tegevjuht Anti Orav ütles, et hind, mida õunte eest makstakse, oleneb pakutavast kogusest. Keskmiselt makstakse õunakilo eest üks kroon.

Orava sõnul võtab ettevõte vastu puhtaid ja sorditud õunu, suveõunad tootmisettevõttele aga ei sobi. “Minimaalne kogus, mida saame tehases vastu võtta, on viis tonni,” ütles ta.

Õunamüüjad saavad huvi korral võtta ühendust AS Põltsamaa Felix ostuosakonnaga telefonil 77 66 123.

Õunarohkus tekitab tööd juurde

Ainukese Eesti mahlatootjana pakendab Põltsamaa Felix omapressitud mahla, lisaks valmistatakse veini ja ka Põltsamaa moosi.

“No kuhu ma need õunad panen, õunapuud on ubinaid täis mis kole,” ahastas Jõgeval elav vanaproua, kelle aias kasvab palju õunapuid. “Kui mõni külaline vahel tuleb, lasen tal enda jaoks korjata. Lapsed ja lapselapsed korjavad ka, aga neid kukub järjest rohkem puu otsast alla. Siis nad siin mädanevad. Loomi ka pole, kellele anda,” kurtis vanainimene.

Tema sõnul on igal aastal siiski õuntest mahla pressitud ja kolmeliitristesse purkidesse pandud. Lapsed on lubanud ka sel aastal mahla ja ehk natuke moosigi teha. “Aga palju mul, vanainimesel, seda mahla ikka kulub, lastel endilgi õunapuud. Kahju ka, kui ilusad õunad hukka lähvad, aga mis sa teed,” ütles ta.

Jõgeva vallas asuva suvila omanik tunnistas, et õunterohkus tekitab talle lisatööd. Üleliigsed õunad matab ta maha, kuid selleks tuleb loomulikult auk kaevata ning samas on ilusatest puuviljadest kahju ka.

Mehe sõnutsi on neid, kes rikkaliku õunasaagi auku matavad, teisigi. “Kunagi oli lehes kuulutusi, et pressime õunu. Siis võis sinna kotikese kaasa võtta ja lasta mahlaks teha. Nüüd ei ole neid kuulutusi enam näinud,” ütles ta.

?Mingi osa õuntest sai lastud siiski ka tänavu mahlaks teha. Eriti hea on seda villida viinapudelitesse, mida ei ole vaja desinfitseerida, nüüd said aga viinapudelid otsa. Muist õunu korjasid ära lapsed, muist sai moosiks tehtud,? rääkis suvilaomanik, kelle aias seitse viljalastis õunapuud. Ära tuleb aga õunad kindlasti maast korjata, muidu ei saa murugi niita.

Kauplustes enamasti importõunad

Jõgeva lähedal elav Maili ütles, et õunu on tänavu tõesti mullusest rohkem, kuid ega selles midagi halba ole. Tema õues kasvab paar õunapuud ning see saak süüakse ära ning tehakse ka moosi-mahla. Mädanema läinud õunad tuleb muidugi puude alt ära koristada. Kauplustest tuleb aga kodumaiseid õunu ikkagi lausa tikutulega taga otsida. Jõgeva linnas asuvates kauplustes domineerisid Prantsusmaalt, Belgiast ning mujalt sisse toodud õunad. Kodumaised õunad on siiski saadaval Keskuse ja Piiri kaupluses.

Kodumaiste õunte hind algab 4 kroonist kilo, kõige kallimate välismaiste õunte kilohind ulatub 16-17 kroonini. Esmaspäeva pärastlõunal ei olnud Jõgeva turuplatsil ühtegi õunamüüjat, teisipäeva hommikul pakkus seal õunu üks naine, küsides ?Kuldreneti?- ubinate kilo eest neli krooni.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus