Põltsamaa Felix kogus tänavu 2800 tonni õunu

Ettevõte soovib tihendada koostööd õunakasvatajatega, et tagada neile igal aastal kindel turustuskanal ja garanteerida enda tootmisvajadustele vastav saak.

ASi Põltsamaa Felix juhataja Anti Orava sõnul võib tänavuse õunasaagiga igati rahule jääda, ent tööd tuleks jätkata stabiilse ja kvaliteetse õunasaagi saamiseks. “Kuna Eestis vaheldub õunauputus õunte puudusega, peab mahlatoorainet varuma paari aasta kaupa ette. Tänavu varusime õunu arvestusega, et järgmisel aastal on ikaldus,” lausus Orav.

Eestis on Orava sõnade kohaselt märgata tendentsi, et õunakasvatust hakatakse taas tõsiselt võtma. “Tasuvaks tegevusharuks muutumine eeldab aga investeeringuid õunakasvatusse – uute õunasortide kasutuselevõttu, kasvatamise ja koristuse tehnoloogiate arendamist ning teisi vajalikke tegevusi,” lausus ta. Põltsamaa Felix on valmis õunakasvatajatega koostööd tihendama turustuse osas, sest ettevõtte huvides on stabiilse ning kvaliteetse kohaliku toorme olemasolu.

Põltsamaa Felix varus lõppenud õunahooajal kokku 2800 tonni eestimaiseid õunu, seda peamiselt Lõuna- ja Lääne-Eestist ning saartelt. Sellest kogusest piisab ettevõttele õunamahla tootmismahu jaoks Eesti turu tarvis.

Õunamahl tervikuna moodustab Eestis müüdavate mahlade jaeturust 9%, kuid kuna lisaks tööstustele valmistatakse õunamahla jätkuvalt ka majapidamistes, on kogutarbimises õunamahl tõenäoliselt Eestis suurima osakaaluga mahl üldse. Põltsamaa õunamahl moodustab ligi 30% kogu õunamahla müügimahust Eesti kauplustes. Sõltuvalt turusituatsioonist on Põltsamaa Felix müünud mahla kontsentreeritud kujul ka ekspordiks Saksamaale, ekspordimaht on ulatunud 200 tonnini.

Põltsamaal tegutseb ka Eestimaa vanim veinitööstus, mis on kodumaist veini valmistanud juba alates 1920. aastast. Põltsamaa veinitööstuse tuntumad tooted on Põltsamaa Siider, vahuvein Fest ning magusad veinid Põltsamaa Kuldne ja Põltsamaa Tõmmu. 2004. aastal toodeti Põltsamaal ligi 400 000 pudelit veini.

AS Põltsamaa Felix kuulub põhjamaade suurimasse toiduainetööstuse gruppi Orkla Foods, mille käive oli 2004. aastal 32 miljardit Norra krooni. Kontsernis töötab ligi 6000 inimest.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus