Põltsamaa ettevõtteid iseloomustab stabiilne areng

 

Põltsamaa Ettevõtjate Liidu president Andres Vään ütles, et Põltsamaa pluss on olnud stabiilsed ettevõtted, ükski suur tegija pole juba nõukaaja lõpust ära kukkunud, kõik on läinud edasi ja arenenud. Arenetud on samm-sammult ja see on aidanud hoida stabiilsust.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots peab Põltsamaa ettevõtjaid konservatiivseteks, kes pole ka headel aegadel suuri laene võtnud. Teenitud kasum on investeeritud tootmisse, 2004. – 2006. aastani tehtud investeeringud töötavad, ükski firma pole oma uksele veel tabalukku riputanud. Ettevõtluse vormid on erinevad, firmad pole suured.

Aiaotsa sõnul on linnavalitsusel olnud ettevõtjatega konstruktiivsed suhted. “Oleme koos ettevõtluspäevi korraldanud, õpilastele ettevõtteid tutvustanud. Koos ettevõtjate liiduga on käidud teiste riikide ettevõtjatel külas. Põltsamaa piirkonna jaoks on oluline, et taoline liit olemas on, saab vastastikku oma asjad sirgeks rääkida,” lisas ta.

Vallavanem Toivo Tõnsoni sõnul näitab ettevõtluse elujõulisust praegusel majandussurutise ajal see, kuidas laekub valda üksikisiku tulumaks. “Juba oma 2009. aasta eelarvet tehes olime üpris konservatiivsed ning arvestasime üsna suure miinusega, sest meeldivam on laekunud raha jagada, kui mittelaekunud raha kusagilt veel ära lõigata,” rääkis ta.

Vallas arvestati, et tulumaksu saadakse umbes 18 protsenti vähem kui mullu. “Prognoosi järgi oleme graafikus. Prognoosisime halba aastat, praegu ei ole vaja hakata tegema negatiivset lisaeelarvet.”

 Vallavanem on optimistlik ja usub, et tulumaksu laekub pigem rohkem kui vähem.

Põltsamaa vallas tegutseb erinevate valdkondade ettevõtteid – valdkondadest on esindatud põllumajandus, õmblus, puidutöötlemine. Valda laekub tulumaksu umbes 900 asutuselt ja ettevõttelt.

Ettevõtluse arengut vallas näeb Tõnson erinevate maavarade kasutuselevõtmises. “Eestis on seni kasutuses olevad keramsiidisavi maardlad otsakorral. Häädemeestes keramsiidisavi tootmine käib. Meie mõte liigub selles suunas, et kui leiaks investori, kes rajaks siia tehase, võiks käiku lasta Pikknurmes Põltsamaa ja Puurmani valla piiril asuvad keramsiidisavimaardlad,” lisas ta.

Lustivere lähedal on Pudivere karjääri detailplaneering käimas. Kiiret sellega ei ole. “Probleemid peaksid olema lahendatud, ka väljasõiduteed on olemas. Kasutama hakatakse RMK teed, mille karjääri omanik peab korda tegema. Detailiplaneeringu käigus saavad paika ka väljasõiduteed Tartu-Tallinna maanteele. Pudiveres tõenäoliselt koppa enne maasse ei lööda, kui veotasuvuse kaugusele tuleb Tartu-Tallinna maantee laiendus või muu suurem objekt.”

Ka Adavere Lihatööstus on leidnud uue omaniku ja augusti lõpus peaks töö uuesti käima minema.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus