Põllumehed rõõmustavad silovaru üle

Põllumehed on tänavu võrreldes varasemate aegadega suuremates kogustes sööta varunud. Lähipäevadel plaanitakse hakata koristama teravilja. Paraku on ilmastikuolud mõneski paigas põldudele kahju teinud.


Põltsamaa vallas tegutseva osaühingu Viraito agronoomi Rainer Kensi sõnul on tänavu hea siloaasta. „Tavaliselt on esimese niite silokogused suuremad kui teisel. Sel aastal on aga mõlemad niited peaaegu võrdsed. Kolmandat niidet võiks prognoosida isegi veelgi suuremaks,“ ütles Kens. Ta nimetas hea silosaagi põhjuseks varajast kevadet, soojust ja piisavat sademete hulka.

Edu kajastub ka piimatoodangus

„Edu silotegemises kajastub ka piimatoodangus, mis tänavu võib muutuda rekordiliseks,“ ütles Rainer Kens.
Pajusi kandi põllumajandusfirmades aktsiaseltsis Pajusi ABF, Pajusi Lihavesise kasvatuse OÜ ja Pajusi Mahetootmise OÜ lõpetati silotegemise esimese ring juuli algul ja sööta saadi 1,6 korda rohkem kui esimese ringi silolt 2019. aastal. „Teise ringi silo on plaanis teha 3000–4000 tonni. See töö kestab praegu. Maisi kasvatame 200 hektaril ning plaanis on teha 5000 kuni 6000 tonni maisisilo,“ ütles taimekasvatusjuht Tiina Tikkar. 

Koristustööd algavad Pajusi kandis 20-hektariliselt mahetalirüpsi põllul. „Teraviljadest plaanime hakata esimesena koristama varajast talinisu. Põhiliselt valmistavad Pajusi kandi põllumajandusfirmad augusilo, väiksematel põlluribadel ka rullsilo,“ lausus Tikkar.
Pajusis tehakse ka heina, mida saab märgsilole juurde lisada. „Põllumees peab lootma parimat. Kõige suurem aktsionär on aga ikka vanajumal,“ arvab Tiina Tikkar, kellele põhjustab pettumust kehvadest ilmastikuoludest tingitud mõnede põldude lamandumine. Eriti võib lamandumine ohustada varase odra põlde.

Odrapõld saab koristatud

Põltsamaa vallas asuvas Mällikvere põllumajandusühistus käis kolmapäeval niiskuseproovi võtmine. Kaimar Kaljuste osaühingust Temeter oli mõõteriistaga Alastvere külas Kalanasse viiva tee ääres selgitamaks, kas taliodrapõllul võib lähiajal viljakoristusega alustada. Temeter OÜ on Mällikvere põllumajandusühistu tütarfirma. 
„Kolmapäeva õhtul alustasimegi juba koristustöödega. Reedeks on arvatavasti odrapõld koristatud,“ arvas tema tegevjuhist isa Meelis Kaljuste. 
„Osa viljast on lamandunud. Seda näeb Mällikvere kandis, eriti aga Umbuse mail, kus oli tugevat vihma ja raju,“ lisas ta.
Mällikvere põllumajandusühistus kasvatatakse tali- ja suviotra, tali- ja suvinisu, samuti uba. „Sõltuvalt kvaliteedist turustatakse uba kas inimeste toidulauale või loomasöödaks,“ ütles Meelis Kaljuste. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus