Põllumehed panevad kevadistele külvitöödele sel nädalal punkti

Jõgevamaa põllumajandusettevõtetes hakkab sel nädalal kevadkülv lõpule jõudma. Viimastele hektaritele külvatakse veel teravilja või heinaseemet, mõnes firmas pannakse  ka kartulit. Mitmetel põldudel on vili tärganud, palava ilmaga oodatakse juba  pikisilmi vihma.


Jõgeva vallas Kärde külas asuval Veldingsoo põllul külvasid Vaimastvere Agro põllumehed eile viimast heinaseemet. „Kokku külvasime heinaseemet tänavu 100 hektarile,” lausus firma juhataja Jaanus Teras. „Sellel turbasel maal läheb heinaseemne alla sel kevadel 21 hektarit. Maa on siin pehme ja soine, kuid viimasel talvel said tänu Mereleni firma abile süvendatud kraavid ning see on maad oluliselt kuivemaks teinud,” lisas ta.

Moodsa külvikuga töötas Veldingsoo põllul Kalle Aare, kelle sõnul kevadtööde ajal kella vaadata ei saa. „Eile hommikul tõusin kell neli ja pool viis olin juba põllul. Töö lõpetasin keskööl. Loodan, et saan enne vihma kõik külvid tehtud,” rääkis mees. Külviku kannul liikus rullidega  traktor, mis seemne paremini mulda surus. Selle masina roolis oli Hugo Toomemägi.

Teraviljast rääkides lisas Teras: „Teatud koguse teravilja kasvatame ka müügiks. Nisu ja oder  kasvavad päris hästi ja ka mais on juba „nina“ mullast välja pistnud.”

Tormas lõpetati teraviljakülv

Torma põllumajanduse osaühingus lõpetati eile teraviljakülv. Viimasena külvati otra. „Tööd on laabunud hästi, saame nendega õigeaegselt ühele poole.  Eks tegemisel tuleb arvestada sedagi, kuidas on olukord maaga. Kokku külvasime tänavu kevadel teravilja ja rapsi ligi tuhandele hektarile. Nisu- ja odrapõllud on sama suured kui möödunud aastal,” rääkis taimekasvatusjuht Koidula Liis.

„Pool teraviljast kasutame loomasöödaks, poole turustame,” lisas ta. Koidula Liisi sõnul näeb 140  hektari suurune talirapsipõld ilus välja. „Kirbud pole veel rapsile kallale tulnud, kuumade ilmadega on aga oht selleks olemas,” lausus teenekas põllumajandusspetsialist.

Järgmiseks tööks on Torma põllumajanduse osaühingus heinaseemne külvamine.

Osaühingul Kerseli paikneb enamus põlde Visusti ümbruses, samuti on haritavaid maid Patastel  ja Põltsamaa lähedal Kalikülas.

„Külvame praegu nisu, mida kasvatame paarisajal hektaril. Kavatseme töö lõpetada neljapäeval.  Kevadtööd edenevad, kuid nüüd võiks juba veidi vihma tulla, et seeme kiiremini idanema hakkaks,” ütles  juhatuse liige Raul Pärendson. 

Tema sõnul nad eelmisel aastal suvinisu ei külvanud, tänavu aga küll.  „Tegime seda hajutamiseks, et mitte liiga palju otra kasvatada,” lausus põllumajandusettevõtja. „Oder on juba tärganud ja mõni üksik taim ka suvirapsipõllul.”

Firmas Kerseli teeb kevadtöid kuus masinameest.  Vajadusel istub masinarooli ka  Raul Pärendson ise.

Külvatakse ka ökoaladele

Põltsamaa vallas tegutsevas Mällikvere põllumajandusühistus pani kevadistele põllutöödele punkti ristiku külvamine ligi paarikümnele hektarile ökoaladele. Ristik niidetakse ja sellest kavatsetakse müügiks silo valmistada. Mällikvere põllumajandusühistus loomapidamisega ei tegelda.

„Toetuste maksmisel on PRIA nõue, et osa põlde oleksid ökoalad, mille suuruseks on tavaliselt viis protsenti kogu pinnast,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste. Tema sõnul kasvatatakse Mällikveres ökoaladel ka hernest. „Üsna vara mulda saanud hernes jõudis  tärgata. Nüüd ootame, et hernepõllud vihma saaksid.”

Küsimusele, kas kõik põllukultuurid on saadud sel kevadel õigeaegselt külvatud, vastas Kaljuste, et raske öelda, milline on see õige aeg. „Hakkasime vara külvama. Kaks kolmandiku külvist sai ikka pori sisse tehtud. Kui ilmad muutuvad hiljem kuivaks, siis on varasel külvil eelis.  Põlde, kuhu hiljem külvasime, oleme ka rullinud, ning see on soodustanud tärkamist,” ütles ta, lisades, et suhteliselt normaalselt on kasvama läinud ka taliraps ning seal on tehtud ka taimekaitse- ja väetamistööd.

Meelis Kaljuste sõnul on lähiajal plaanis ka umbrohutõrje ning  lämmastikväetiste külvamine suviviljapõldudele. Selleks on aga tarvis ära oodata vihmaperiood.

Jõgeva valla firmas Raja Potato kestab aga praegu kartulipanek. „Põldu on meil üle 50 hektari. Praeguseks on rohkem kui poolel sellest kartul maas,” ütles juhataja Ain Aru. 

„Kuumade ilmadega teeme tööd tavaliselt hommiku- ja õhtutundidel,” lisas ta.

Raja Potato põllud paiknevad Vaiatus, Tõikveres ja Rääbisel.

JAAN LUKAS

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus