Põllumees eelistab säästumasinaid

Aktsiaseltsi A. Tammel nõukogu esimehe Arvi Tammeli sõnul ostavad põllumehed majanduskriisi ajal säästvaid masinaid.

“Hästi on edenenud teraviljamuljurite, ökoäkete, madalkünniatrade ja teiste tehnoloogiliselt säästvate masinate müük, neid ostetakse eelkõige ellujäämise nimel,” ütles firmajuht. Ökonoomsete masinate müük pole Tammeli hinnangul märkimisväärselt vähenenud. Kes korralikult oma eesmärgid läbi mõtlevad, teevad panused õigetele masinatele, säästavad sellega kütust, aega ja tööjõudu ning vähendavad oma tootmiskulusid,” kinnitas ta.

Uus põllumeestele mõeldud investeerimistoetuste voor tuleb sügisel, aga aasta esimesel poolel heaks kiidetud projektidest on vähesed suutnud oma tehnika välja osta. Rääkimata sellest, et ka eelmise aasta Euroopa Liidu investeerimisrahad on kasutamata. Põhjus on Tammeli sõnul lihtne. Põllumees peab kõigepealt masina kinni maksma, alles siis saab ta osa rahast tagasi. Praeguste kokkuostuhindade juures aga napib raha. Kahjuks on aga pangad unustanud oma  põhifunktsiooni ja minetanud täielikult kliendisõbralikkuse ning mõned neist üritavad vahendeid valimata  oma eilseid “häid ja kuldseid” kliente pigem põlvili suruda kui neile appi rutata!

„Põlluministeerium istub aga põõsas ja väidab, et nendel ei ole midagi teha, hoovad puuduvad ! Selline siis ongi see põllumajanduspoliitika! Aga eks uppuja päästmine on ikka uppuja enda asi olnud. Usun aga, et meie klient —  põllumees — saab hakkama!” rääkis firmajuht.

Seda kinnitab ka asjaolu, et ettevalmistused uueks oktoobrikuu pakkumistevooruks käivad, küsitakse hinnapakkumisi ja valmistatakse ette suuremaid projekte, nagu näiteks kuivatid, teraviljahoidlad ja muud.

Arvi Tammeli sõnul on müüginumbrid mullusega võrreldes pea poole võrra tagasi läinud. “Kuna möödunud aastal oli eelnevate aastatega  võrreldes  tuntav tõus, siis oleme ligemale kolme aasta tagusel tasemel,” tõdes ta.

Põllumajandustehnika müüjate jaoks tuleb Arvi Tammeli sõnul eriti hull aeg just talvel ning parem ei ole olukord ka tuleva aasta esimeses kvartalis.

Töötajaid pole firma pidanud seni koondama, sest eelmisel aastal suuremat palka otsima läinute asemele uute töölevõtmisega ei kiirustatud.

Arvi Tammel ütles, et kriisiolukord pole nende firmale sugugi üllatus, sest 1992. aastast tegutseva ettevõttena elati üle ka1998. aasta Vene kriis.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus