Põllumajandusliku taustaga füüsikaõpetaja pärjati Jõgeva aasta õpetajaks

Jõgeva linnalt aasta õpetaja tiitli pälvinud Jõgeva põhikooli füüsikaõpetaja Heli Toit püüab oma õppeaines võimalikult palju praktilisi ülesandeid anda ning leiab, et parim moodus lõõgastuda on maakodus aias toimetamine ja mesilastega tegelemine.

Käesolevast õppeaastast Jõgeva põhikoolis füüsikat õpetava  Heli Toidu jaoks on see tema üle kahekümne aasta väldanud pedagoogikarjääri jooksul alles teine töökoht. Varem on ta töötanud vaid Jõgeva ühisgümnaasiumis. “Eks mõned tunnid olid mul üheksakümnendate alguses ka siin majas (Jõgeva gümnaasiumis – E.A), kuid põhikohaga olen ikkagi ainult ühisgümnaasiumis töötanud,” sõnas ta.

Olude sunnil ehk koolide sulgemise tõttu sündinud töökohavahetusega hakkab Heli Toit juba harjuma. “Hommikul lähen ikka õige hoone juurde ja teen õige kabinetiukse lahti,” rääkis pedagoog, kelle tööruumid asuvad nüüd endises Jõgeva gümnaasiumi hoones.

Oma endisest kabinetist ühisgümnaasiumis on Jõgeva linna aasta õpetajal siiski veidi kahju. “Vajab veel harjumist, praegune klass on endisest veidi väiksem. Mulle lubati vanast klassist veel lauad tuua, kuid remondimehi on vähe ja kõik võtab oma aja,” lisas õpetaja. 

Kahjuks ei lammuta lapsed enam asju

Mis puutub ainetundidesse, siis füüsika on läbi aegade ju ikkagi samasugune õppeaine. Siiski proovib Heli Toit oma tundides võimalikult palju praktilisi ülesandeid läbi viia. “Elektriõpetuses teen praktilisi ülesandeid üle ühe või kahe tunni. Füüsikatunde on kahjuks põhikoolis ikkagi liiga vähe ning õpilaste praktilised oskused ei ole väga kiita,” nentis õpetaja, kelle üllatuseks on tüdrukud füüsikatundides praktilisi ülesandeid lahendades poistest isegi tublimad.

“Noori ei huvita enam elektriskeemide koostamine, rohkem istutakse arvuti taga ning ei mõelda, kuidas see arvuti näiteks füüsika seisukohalt toimib. Varem lõhkusid lapsed asju heas mõttes rohkem, et näha, mis seal sees on ning selgeks saada, kuidas miski toimib,” tuli pedagoogil tõdeda.

Heli Toit juhendab ka robootikaringi. “Ma olen üritanud robootikat füüsikatundidega siduda, kuid kahjuks napib selle jaoks aega. Robootikaks on ikkagi nädalas  vaid üks ringitund, kus käivad need, kel asja vastu huvi. Neid on piisavalt, eriti nüüd, mil põhikooli lõpetamiseks on tarvis teha loovtöid. Robootika on nende sooritamiseks hea võimalus,” rääkis õpetaja Toit.

Jõgeva põhikooli seitsmendate klasside õpilased, kes  robootikaringis käivad, osalevad detsembri alguses Tartus Ahhaa keskuses robootikavõistlustel. “Kui nad pääsevad finaali, siis läheb sellega märtsikuuni välja, mil on finaalvõistlused. Eelmisel aastal pääsetigi finaali,” rääkis Heli Toit. Samas arvas ta, et robootikaringi võiks juhendada mõni noorem meesterahvas ning selle tarvis võiks olla päris eraldi ruum. 

Mesilastega tegelemine maandab pingeid

Jõgeva linna aasta õpetaja kinnitas, et rutiini koolitöös tekkida ei saa. “Kuidas see rutiin tekkida saab, kui õpilased sul kogu aeg ümber sibelevad?” esitas ta retoorilise küsimuse. Kõige parem puhkus on õpetaja meelest ikkagi magamine, kuid pingeliste tööpäevade järel aitab tal lõõgastuda ka maakodus toimetamine.

Pea kolme kuu pikkuse suvevaheajaga saab pedagoogi arvates end uueks õppeaastaks välja puhata küll. Reisimine pole õpetajatel õhukese rahakoti tõttu paraku just eriti tihti võimalik, kuid Heli Toit on leidnud heaks alternatiiviks aiatööd. “Ma olen põllumajandusliku taustaga füüsikaõpetaja. Mul on aiamaa ja mesitarud, nendega tegelemine maandab pingeid. Kui pärast närvilist päeva maale lähed, on ehk pool tundi veel pinged peal, kuid siis need hajuvad justkui iseenesest.”

Mesitarusid, mida Heli Toit  ka oma pensionifondiks nimetab, on tal kahekümne ringis ning tavaliselt annavad tema mesilased aastas ligi tonni mett. “Mesilastega tegelemine mulle meeldib, suvel peab ju tegevust olema. Mul on välja kujunenud kindlad tuttavad inimesed, kes minu käest mett võtavad,” rääkis ta.

Mesi on Heli peres igapäevases kasutuses, seda tarvitatakse tee sees, saia peal, kookides ning ka näiteks liha marineerimisel. “Vaat kohvi sisse minu arvates mesi ei sobi. Ma olen väga suur kohviarmastaja ja meega kohv  ei ole minu maitse,” tunnistas ta. 

Jõgeva linna 2013. aasta õpetaja üldhariduskoolis

Heli Toit — Jõgeva põhikool 

Jõgeva linna 2013. aasta õpetaja lasteaias

Ester Sakrits — lasteaed “Rohutirts” 

Jõgeva linna 2013.  aasta õpetaja huvikoolis

Marko Saksing — Jõgeva spordiklubi Tähe

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus