Põllud piinlevad põua käes

Põllumeestele põhjustab muret pikaajaline põud, mis ohustab eriti just neid põlde, kuhu külvati hiljem.  

Aktsiaseltsi Perevara taimekasvatuse osakonna juhataja Kalle Kivirüüt märkis, et sellist põuda nagu tänavu kevadel ei mäleta ta ligi neljakümneaastase agronoomitöö vältel. “Varaseid külve pole põud eriti kahjustanud. Ohustatud on aga raps, näiteks meie 18 hektari suurune rapsipõld, mis asub Tabiveres. Seda katab juba tugev koorik.”

Õhukese mullakihi ja paese pinna tõttu võivad põua tagajärjed olla üsna rasked ka Pajusi kandis. “Lisaks teraviljapõldudele, on ohus ka rohumaad,” nentis aktsiaseltsi  Pajusi ABF juhataja Lembit Paal.

“Tänavu on põud põllumehele väga valus probleem. Hilisemad orased hakkavad juba kärbuma,” lausus Viljandimaal asuva firma Kõo Agro nõunik Hendrik Allsaar.

Ka Põltsamaa vallas tegutseva Mällikvere  põllumajandusühistu juhataja Meelis Kaljuste ütles, et põua tõttu kulgeb tärkamine vaevaliselt põldudel, kuhu hiljem külvati. “Meie ettevõttes on nendeks põllud, kuhu talvekahjustustest tingituna ümberkülvi tehti: talinisupõllule külvasime suvinisu ja talirapsi asemele suvirapsi.”

Kaljuste sõnul antakse põldudele põuakahjude leevendamiseks  leheväetist. “See peaks võimaldama paar nädalat, kuni oodatavate vihmasadudeni taimi elus hoida,” lisas ta.  Leheväetist peavad üheks väljapääsuks põuakahjude leevendamisel ka Lembit Paal ja Hendrik Allsaar.

Palamuse vallas tegutseva aktsiaseltsi Evemar juht Mati Evert on skeptilisem. “Pikaajalise kuivaga ei pruugi väetis mõjuda, sest graanulid ei lahustu ära,” märkis ta.

“Olukord on roosilisusest kaugel. Põua tagajärgi näeb nii põllul kui ka aias. Norra ilmteates prognoositi Eestisse vihmasadusid alles järgmiseks pühapäevaks,” ütles Jõgevamaa  Põllumajandustootjate Liidu eestvedaja Raul Soodla.

“Paljudes kohtades ulatab riik liigse vihma või põua ajal põllumehele toetuste maksmisega abistava käe.  Eestis, kus ka keerulistes majandusoludes piimatootjad on üksi jäetud, on sellele lootmine täielik lihtsameelsus,” nentis põllumajandusettevõtja Lembit Paal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus