Politseinikud päkapikumütsiga ei käi

Jõgeva politsei välijuhi Eduard Onopa tööpäev pühade aegu algab nagu iga teine. „Töötajate instruktaaž kell 8 hommikul ning siis ise ka välja,“ räägib ta. Päkapikumütsiga politseinikud jõulude ajal tööle ei tule, kuid on siiski inimeste jaoks olemas ning pööravad sel ajal tavalisest enam tähelepanu korra tagamisele ja liiklusohutusele.


Kuidas on pühade aegu tööl olla? Patrulltalituse välijuht alustas juttu kaugemalt: „Graafiku järgi tööl käies puudub arusaamine asjadest nagu seda on reede, laupäev, pühapäev. Nädalavahetused ja pühad on siiski argipäevadest väljakutsete arvu ja sisu poolest erinevad.

Graafikujärgsel tööl on omad eelised – vaba aega on rohkem, ka nädala sees. Tööpäevad on 12 tundi ja graafik neli päeva tööl ning neli vaba. Viimane vahetus on tavaliselt öine, pärast seda paar tundi und ja siis oma elu. Asutustes, mis on kaheksast viieni lahti, saab asju ajada ilma töö pärast muretsemata,“ kirjeldab Onopa.

Aga pühade aegu on asjad siiski teisiti. „Jõuludel on inimestel vaja ikka perega olla. Seega võimaldatakse kõigile politseinikele pühade ajal vähemalt üks päev kodus pere ringis,“ ütles Eduard Onopa.

„Kogemused näitavad, et pikkade pühade ajal on tööd tavapärasest rohkem. Siis on inimestel kombeks maksimaalselt lõõgastuda ja seda sageli ohtra alkoholi seltsis. Varasemad aastad on näidanud, et vaba aega nautivad inimesed kipuvad end liialt purju jooma, vahel liiga enesekindlaks ja suisa agressiivseks muutuma. Siis tekivad end „lõviks“ joonud inimeste vahel konfliktid ja seda paraku nii koduses miljöös, tänaval kui ka lõbustusasutustes,“ nentis ta.

Ja lisas, et politsei teeb endast oleneva, et rahulik jõuluaeg ei oleks ainult sõnakõlks ning inimesed saaksid oma pere ringis tõepoolest kõige mõnusamal moel pidulikult pühasid tähistada.

Jõulude ajal ja aastavahetuse lähenedes häirivad inimesi pürotehnikaga paugutajad. „Lastele ikka meeldib, kui saab pauku teha ja eest ära joosta. Koos vanematega 31. detsembril on paugutamiseks õige aeg, jõululaupäeval ei ole see ikkagi sobiv,“ arvas välijuht. Ka jõuluvanasid ei ole politseinikud tööajal kohanud. „Tõenäoliselt täidavad nemad omi ülesandeid ikka nii, et keegi ei märka, kui saaniga katusele maanduvad. Seda, et jõuluvana liiga pealetükkiv oleks või hange magama jäänud, nagu saates „Võimalik vaid Venemaal” näha võib, ei ole Jõgeval kindlasti juhtunud,“ muigas politsei välijuht Onopa.

Et politseinike jõulud rahulikumad oleksid, võiks tema arvates inimestele kainet meelt soovida. „Igas olukorras peaks inimeseks jääma. Pühad on pühad, inimesed tahavad lõõgastuda ja napsi ka võtta. Neil on nendeks päevadeks igasuguseid huvitavaid mõtteid. Kui kõik on rahulikult läbi mõeldud ja mõistlikult ellu viidud, pole meil selle vastu midagi. Aga meie oleme ikka väljas ja tuleme appi, kui kellelgi on abi vaja.“

Samas nentis kauaaegne politseinik kogu oma tööajale tagasi vaadates, et elu on ikkagi aastatega rahulikumaks muutunud, inimesed elavad mõistlikumalt ja ehk isegi tervislikumalt.

Oma tööst ei hakka Eduard Onopa lõbusaid seiku otsimagi, sest kuigi mõni üksik lugu on võtnud muigama, on need seotud ikkagi inimestega. Ja politseid appi kutsudes pole tavaliselt kellelgi parajasti naljatuju.

Mis sellel töö hoiab, on teadmine, et seda on päriselt vaja. Jõu taastab ja vaimu hoiab värske hobidega tegelemine vabal ajal. Eduard paneb oma vaba aja MTÜ Pommiauk toimetustesse. Jõgeva politseis on tööl ka harrastusmesinik ning spordisaal uues majas on praktiliselt kogu aeg hõivatud.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus