Politsei soovitab isikut tõendava dokumendi vargusest kiirelt teada anda


Politsei tuletab meelde, et ID-kaardi ja passi vargusest või kadumisest tuleks kohe politseile teada anda, et dokument kehtetuks kuulutada. Vastasel juhul võidakse dokumenti ära kasutada õigusrikkumisel.

Käesoleval aastal on sagenenud juhtumid, kus ettevõtetest ostetakse järelmaksuga kaupa või sõlmitakse muid lepinguid dokumendiga, mis on tegelikul omanikul kaduma läinud või temalt varastatud.

Inimesed pöörduvad tihti politseisse, kui neile saabub postkasti kiri rahanõudega, kuigi nad ei ole väidetavalt ise midagi ostnud. Kui inimene ei ole isikut tõendava dokumendi varguse või kaotuse korral seda palunud kehtetuks kuulutada, on väga keeruline hiljem tõestada, et tema dokumendiga on järelmaksulepingu sõlminud keegi teine. Seepärast soovitame ID-kaardist või passist ilmajäämise korral teavitada esimesel võimalusel sellest politseid, et vältida ohtu, et võõrad isikud teie nimel lepingulisi kohustusi saavad võtta.

Samas peaksid ka kaupmehed hoolikamalt kontrollima, et neile esitatud dokument on ikka selle esitaja oma. Vajadusel saab dokumendi kehtivust kontrollida Politsei- ja piirivalveameti veebis aadressil http://www.politsei.ee/et/teenused/e-paringud/dokumendi-kehtivuse-kontroll/.

Varastatud või kadunud ID-kaardi ning passi kehtetuks tunnistamiseks tuleks inimesel tulla kas lähimasse polistejaoskonda või kodakondsus- ja migratsioonibüroo teenindussaali. ID-kaardi digitaalsete sertifikaatide sulgemiseks tuleks helistada Sertifitseerimiskeskuse ID-kaardi abiliini numbrile 1777 või 677 3377.

Viimase seitsme kuuga on Põhja prefektuur saanud 59 avaldust juhtumi kohta, kus lepingu sõlmimiseks on kasutatud võõrast dokumenti.

i

ANDRES SANG, Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja

blog comments powered by Disqus