Politsei hoiatab petturite eest

Jaaniaegu pöördus politsei poole üks Jõgevamaal elav naine, kes teatas, et alates märtskuust on ta teinud ülekandeid väidetava investeerimisega tegeleva ettevõtte kontole, kuid ühel päeval naise suhtlus ettevõtte analüütikuga katkes. Seepeale hakkas naine kahtlema, et tegu võib olla pettusega ning pöördus abi saamiseks politsei poole.


Paraku oli heauskne naine kaotanud juba enam kui 20 000 eurot ning nüüd selgitab selle vahejuhtumi üksikasju politsei alustatud kriminaalmenetluses.
Kahjuks ei ole see Jõgevamaa naine ainus, kes on siiralt uskunud kiire ja kerge rahateenimise võimalustesse.
Pettuste skeem on iseenesest lihtne ja piisava tähelepanelikkuse ja kahtlemise korral väga kergesti murtav. Petturid mõjutavad inimest tavaliselt telefoni teel, kiirustavad teda tagant ja väljendavad pahameelt, kui inimene on kõhkleval seisukohal. Kui inimene on n-ö ära räägitud, palutakse arvutisse laadida mõni programm, mis teeb arvuti kaugelt ligipääsetavaks ning kelm saab minna inimese pangakontole, millelt hakkab ise ülekandeid tegema või jälgib, kuidas inimene ise raha üle kannab.
Politsei esimene soovitus on – kui saad sellise kõne, lõpeta see kohe, blokeeri number ning anna sellest teada politsei- ja piirivalveameti infoliinile 612 3000.
Samas peab arvestama, et kuna petturite käsutuses on suur valik numbreid, tähendab see, et sind võib tabada uus kõne teiselt numbrilt. Kui kõnede ignoreerimine ja blokeerimine ei aita, tuleb kasuks teadmine, et petukõned on üldiselt venekeelsed. Petturitele piisab ka sellest, kui inimene vene keelest veidigi aru saab, siis saab ta juba ära veenda. Kui neile eesti keeles korduvalt kinnitada, et ei saa jutust aru, siis nad lõpuks loobuvad. Kui need soovitused pole oodatud mõju avaldanud ning olete juba kelmi õnge läinud, tuleb pöörduda politsei poole ning hoiatada taoliste kelmide eest ka oma lähisugulasi.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus