Politsei hoiatab: kelmid ei puhka

Oma turvalisusele ja kodu kaitsmisele ei saa mõelda hoogtöö korras, see vajab pidevat tähelepanu. Ajal, mil meedia on täis hoiatusteateid, et jälle on mõni kelm liikvel, muutuvad inimesed üldiselt ettevaatlikuks. Kuid valvsusT tuleb säilitada pidevalt, kuna kelmid ei küsi heausklike inimeste tüssamisel kohta ega aega. Igaüks võib igal ajal luubi all olla.


Petuskeemegi leiutatakse pidevalt juurde, sest kui üks enam ei tööta, tuleb uus kohe asemele. Mõned trendid on siiski püsivamad.
Näiteks otsivad kelmid ennekõike ohvreid eakamate ja üksi elavate inimeste seast. Nii on suureks abiks, kui nooremad pereliikmed hoiavad oma vanemaid ja vanavaemaid võimalike ohtudega kursis ning aitavad neil vajaduse korral õigeid otsuseid vastu võtta.
Klassikaline näide on telefonikelmid, kes mõtlevad välja mõne petuloo ning veenavad kõnele vastanut investeerima, neile raha andma või ka laenama. Samamoodi tegutsevad kelmid internetis.
Nii näiteks langes aasta alguses ühe väidetava Afganistani sõjaväekelmi ohvriks Põltsamaal elav viiekümnendates naine, kellele sõdur südantliigutava e-kirja saatis, abi palus ning edasise suhtluse käigus naise usalduse võitis. Paraku kasutas kelm ära naise heatahtlikkust ja vastutulelikkust ning pettis temalt välja pea 15 000 eurot.
Keegi meist ei taha sattuda pettuse ohvriks ning olles valvas ja hoolikas, saab seda ka vältida. Telefonitsi raha küsivate võõrastega ei tasu suhelda.
Internetis saadud kirjadesse, mis lubavad ootamatuid rahasaadetisi, kiiret rikastumist, suuri lotovõte või muid hüvesid, tasub suhtuda skeptiliselt – raha ei kasva puu otsas ja ükski võõras seda niisama tundmatule ei jaga ega saada. Kahtlased kirjasaajad tuleks blokeerida või nende vigases keeles kirjutatud kirjad otsejoones prügikasti saata.
Kui teil on kahtlusi, et tegu võib olla kelmiga, ei tohiks ühtki senti mõtlematult välja käia ning juhtunust peaks teada andma politseile. Korrakaitsjad selgitavad, kas tegu võib olla kelmiga, hoiatavad vajaduse korral teisigi inimesi ning võtavad süüdlase vastutusele.
Telefonitsi või kirja teel laekuvatesse pakkumistesse tuleks alati suhtuda teatava kahtlusega ning enne investeeringute või ülekannete tegemist, võiks mõne usaldusliku lähedase või kasvõi oma piirkonnapolitseinikuga konsulteerida.
Olge ettevaatlikud, ärge usaldage pimesi võõraid inimesi ning osake öelda ei!

JANA ÕIM, Jõgeva piirkonnavanem

blog comments powered by Disqus