Poliitkud dieedile ehk suvel säästes saledaks!

Maikuus põhjustas suurt meediakära sotsiaalkaitseministri Kaia Iva väljaütlemine hooldekodude teemal. Oli see nüüd taas kord kontekstist välja kistud fraas, mis sotsiaaltöötajad tagajalgadele ajas? Või on riik tõesti kaotanud igasuguse ülevaate, kui suur on tegelik vajadus ning milleks tegelikult lähevad omavalitsustele eraldatud rahad? Ilmselgelt sellest 33 miljonist eurost ei piisa. Aga ehk oleks abi kasvõi 4 miljonistki, mida võiks riik kokku hoida erakondade ja ministeeriumide ületoitmise arvelt.


Juba aastaid on teada fakt (nt Riigikogu Kantselei õigus- ja analüüsiosakonna nõuniku Riho Kanguri poolt 2014. aastal läbi viidud uurimusest), et erakondade rahastamine on Eestis proportsionaalselt oluliselt suurem kui teistes Euroopa riikides. Eestile järgnevad helduse poolest sellised riigid nagu Soome, Leedu ja Poola, mis aga toetavad erakondi riigipoolselt ligikaudu kolm korda väiksemas summas. Äkki oleks ka meil aeg veidi säästlikumalt elada? Vabaerakond on esitanud Riigikogu menetlusse seaduseelnõu, millega vähendataks erakondadele riigieelarvest eraldatavat raha poole võrra ehk 2,7 miljoni euro võrra aastas.

Milleks topeltministrid?

Eestis toimus oluline ministri positsiooni devalveerimine 2015. aasta kevadel.  Toonase   valitsuskoalitsiooni moodustamisel hakati ministrikohtade lisamiseks ja jagamiseks praktiseerima topeltministritega ministeeriume. Iseenesestmõistetavalt suurenesid sellega ka valitsuskulud. Kas midagi on sellest ajast ladusamalt tööle läinud?

Riigihalduseministri koht sai loodud haldusreformi ettevalmistamiseks. Nüüd on segane haldusterritoriaalne reform tehtud. Hetkel paistab, et see ilma ministeeriumita minister on aga kõige võimekam ja sobilik iga valdkonna probleeme lahendama. Pole vahet, kas tegu on sünnitusosakondade sulgemise, tselluloositehase rajamise või laevaliikluse teemaga tegelemiseks. Küünilised PR-mehe kommentaarid pudenevad üle päeva vastuseks kõigile muredele.

Mees nagu orkester jõuab täna sireenidega Tabiverre, homme helikopteriga Ruhnu saarele. Kõige iroonilisem on see, et samal ajal, kui ministrihärral oli võimalik Ruhnu saart külastada helikopteril, puudus ruhnlastel endil kodusaarele jõudmise võimalus sootuks. Aktuaalses Kaameras küsiti Janek Mäggilt Ruhnu laevaühenduse katkemise teemal, et kas valitsusel siis polegi plaani B. Minister vastas hoogsalt, et kõigi probleemide lahendamiseks ei peagi plaan B-d olema. Igasuguseid asju võivat ette tulla, ja tõi seepeale näiteks Vikipalu metsatulekahju. Hoia ja keela, selline näide! Sellisteks puhkudeks võiks ikka ühel riigil päästvad B-plaanid olla. Tänu paljude päästjate, kaitseliitlaste ja vabatahtlike abiga suudeti sellele katastroofile siiski õnneks piir panna.

Kokkuhoid ministrite arvu ja kuluhüvitiste vähendamisest

Pole vajagi nii palju ministeeriume, piisab mõnest toimekast ministrist (valdkonna tundmine pole vajalik ju nagunii) ja hulgast tublidest spetsialistidest- ministeeriumiametnikest. Suvisele puhkusterežiimile üleminek näitab suurepäraselt, et kui kolm kuud aastas saab vähendatud koosseisuga riigi üleval pidada, siis peaks sama suutma ka ülejäänud kolmveerand aastast. Arengukavade koostamise saab ju teenusena sisse osta ja nende täitmise juhtimine on nagunii juba vastavatele riigi SA-dele edasi delegeeritud.

Tõsisemalt rääkides on ka valitsuskulude kokkuhoiuks Vabaerakond esitanud seaduseelnõu, millega kaotataks kolme ministri ja seitsme nõuniku ametikohad, tekkiva kokkuhoiuga ligi pool eurot aastas.

Kolmas kokkuhoiukoht on kuluhüvitised. Saabuval sügisel on huvitav võrrelda riigikogulaste sellesuviseid ja üle-eelmise suve kuluhüvitisi. Kui palju valijatega kohtumisi jõutakse sellel ajal, kui ministrid puhkavad, korraldada? Selle rehepapluse vastu on vabaerakondlased algatanud seaduseelnõu, millega vähendataks Riigikogu liikmete kuluhüvitisi 841 000 euro võrra aastas.

Kes soovib panna ka poliitikud kokkuhoidlikumalt tegustema, leiab internetis guugeldades poliitilise dieedi  kolm retsepti. Seda algatust toetades saab igaüks anda panuse, et jutud riigi säästlikumaks reformimisest ei jääks vaid juttudeks.

ELO LUTSEPP, Vabaerakonna juhatuse liige

blog comments powered by Disqus