Poliitikat peabki jututoas ehk esinduskojas tegema

Riigikogu ongi poliitika tegemise kohaks ja just sellise poliitika tegemiseks, mis elu ka edasi hakkab viima. Kui palju suudetakse seal teha elu edasiviivat poliitikat, on iseasi.

Kõik sõltub saalis olijatest, mõjutajatest ning paljudest muudest asjaoludest. Kasvõi saadiku võimekusest, ettevalmistusest või tema tahtest.

Oleme mitu korda Riigikogu valinud ja ikka ei ole saanud seda õiget ? nii ju rahva seas arvatakse. Milline see õige koosseis peab olema, selle ütlejat ka pole olemas.

Nüüd tuleb meil Euroopa Parlamenti oma kuus tublit esindajat valida. Mitmesajalisse esinduskotta ehk jututuppa ainult kuus kõnelda oskavat inimest! Arvukusega me seal ilma ei tee. Saame ainult arukuse ja asjatundlikkusega end märgatavaks teha.

Meie Europarlamenti kandideerijate nimekiri on aga arutult pikk. Enamik nimedest-nägudest lausa võõrad! Kui ei loe lisakirjeid, ei teagi, kes see klantsnäoga soovija või soovitatu on.

Targad poliitikud-tegijad oleksid teinud kolme-kuue nimelised nimekirjad ja ainult tegijatest inimestest. Nüüd tuleb tipp-poliitikute tarkuses küll kahelda. Sotsvõistlus nimekirja pikkuses lükati käima, muud midagi.

Nüüd, kus valimised käes, käib imelik liikumine on propagandat ja ei ole ka. Plagude ja palagani tarbeks raha ei ole. Hea, et ei ole, saame valijatena pisut rahulikumalt oma soosikut vaagida.

Minu valik on langetatud, seda oli mul valijana küllalt lihtne teha ? ma ei vaadanud parteid kui eelistust, vaid võtsin nime nimelt läbi. Tuntud tegijad, kelle teod ja mõtted ning tahe neid kiitmas oli parim n-ö kaalukausile.

Kuut usaldatut ju Euroopa Parlament ootabki. Keda kuuest oma häälega õnnistada? Ütlen sulle, hea valija, et on vaja selgeks teha, mida see mees või naine seal Euroopa Parlamendis tegema peab. Selge on, et juttu ajama. Juttu ajama õigel ajal õiges kohas ja õigete otsustajatega. Lihtne, kas pole? Kes neist meile pakutud kandidaatidest on õiged jutumehed?

Inimene peab tundma majandust nii teoorias kui ka praktikas. Euroopa Liit on siiski veel majandusühendus. Majandus on elu aluseks nii kodus kui ka riigis.

Leidsin järgmise vajaliku omaduste kogumi ? ta peab oskama elu analüüsida, rahvale asja selgelt välja ütelda, peab seda juba palju-palju kordi teinud olema. Ja peamine: tema jutt peab olema usaldav, veenev ja kuulajat kaasa vedav.

Ja lõpuks: selle inimese sõna peab rahva seas edasi minema. Selle kriteeriumiga ühtivaid kandidaate on nimekirjas vaid paar-kolm.

Seega julgen öelda täna, hea inimene, mine sina ka valima ja leia inimene, kellele jääme lootma. Ta peab tõesti väga hea jutumees olema, seega ka hea poliitik.

OLAVI ANNUK
Jõgeva linnavolikogu liige

blog comments powered by Disqus