Poliitikakevade viljad küpsevad tulevaks sügiseks

Viimastel kuudel on Eesti poliitiline elu märgatavalt aktiivsemaks muutunud. Mis toimub ja mis ees ootab, seda hindavad riigikogu liikmed Marika Tuus-Laul Keskerakonnast, sotsiaaldemokraat Jaan Õunapuu ja Aivar Kokk IRList.

Poliitikas näikse käes olevat kiired ajad, sest sotsid ühinevad Vene parteiga, Rahvaliit rahvuslastega, Reformierakond otsib uut juhti ja Keskerakond kipub lagunema. Kas käes on mingisugune muutuste aeg?

Tuus-Laul: Minu arvates on meil poliitikakevad käes. Rahvas on selja sirgu löönud ja öelnud, et nii enam jätkata ei taheta. Kui oleme jõudnud esimese üldstreigini, siis ma arvan, et jää on hakanud murduma. Teadlikkust tuleb ainult kiita, sest kui varem arvati, et valitsuse vastu olemine on sama hea kui riigi vastu olemine, siis nüüd võetakse streiki loomulikult.

Keskerakonnal on olnud lõhenemise aeg, kuid nüüd on paariks aastaks esimees kindel ja loodan, et üksikud intrigeerijad saavad ka aru, et siin midagi muuta ei saa. Meeleolu on üldiselt parteis paremaks läinud ja uusi liikmeid tuleb juurde. 

Olulised otsused on tegemata jäetud

Õunapuu: Ma paneks kaks diagnoosi praegusele olukorrale. Ansip on öelnud, et tema on väsinud. Valitsuses on mõni mees olnud ametis 2005. aastast ja on selge, et ükskord saab n-ö toss otsa. Teiseks see, et Eesti inimene on juba piisavalt kannatanud, kuid ta näeb, et ega elu sellest paremaks lähe: kiire inflatsioon, kütuse ja toasooja pidev hinnatõus on see, mis inimesel üle vindi hakkab keerama. Inimesed kas hääletavad jalgadega või tulevad tänavale.

Paneb muretsema, et väljaütlemistes ollakse väga ärapanevad, ülbed, ignorantsed. Valitsuse liige on hea olla, olen isegi neli aastat olnud, aga rahvaga nii suhelda ei tohiks. Seda räägivad ka osad koalitsiooni liikmed, sest see häirib neid. Küsimus on selles, kellel milline lastetuba on.

Kokk: See polnud halb, et õpetajad streikisid ja oma nõudmisi esitasid. See tõstis teravalt üles kogu haridussüsteemi puudused ja voorused. See näitas, et tegelikult on kohalikud volikogud mitme koosseisu jooksul jätnud olulised otsused tegemata. Kahjuks peab tõdema, et kümne aastaga on lapsi koolides 9000 võrra vähemaks jäänud.  

Mul on kahju, et õpetajate streik n-ö kaaperdati ära poliitiliseks streigiks. Kui keegi ähvardas, et elekter võetakse ära, siis sellega keerati vint üle.

Tuus-Laul: Mina oleksin streigi ajal tahtnud näha, et Jaak Aaviksoo tuleb streigi keskpunkti, aga tema põgenes Paidesse. Ansip tegi oma väsimusejutuga kavala triki, millega aega võita. 

Inimesed ootavad rohkem solidaarsust

Kokk: Poliitikutena oleme teinud valed otsused, kui lasime oma palgal tõusta ega suuda praegu kokku leppida, et riigikogu järgmise koosseisu ajal saadiku palk ei tõuse. Kui me teeme otsuseid oma inimeste suhtes, siis peame ka ise neid kogema. Meil fraktsioonis on kokkulepe, et kui keegi lahkub riigikogust omal soovil, ei pea ta saama kolme kuu palga suurust hüvitist, nagu ei saa seda ka töövõtjad. Riigikogu liikme palk tuleks külmutada, nagu see on mujal riigisektoris.

Tuus-Laul: Kui keegi on väsinud, siis ma arvan, et rahvas on väsinud paremerakondade võimulolekust.

Miks võiks olla see doping, mis väsimusest üle aitaks?

Tuus-Laul: Siin aitab ainult verevahetus.

Õunapuu: Rahvas peab tunnetama, et poliitikasse tuleb uus hingamine. Viimasel kahel kuul on opositsiooniparteide toetus olnud suurem kui kahel koalitsioonierakonnal. See on märk meelsusest. Inimesed ootavad rohkem solidaarsust. Pole näha tulihingelist rikastelt äravõtmise soovi, aga on soov, et keskmise või alla keskmise sissetulekuga pere suudaks end paremini ära majandada. Ma olen jätkuvalt veendunud, et meie ühist rahakotti on võimalik nii ümber jagada, et solidaarsust oleks Eestis rohkem.

<p style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>Näiteks päästeteenistuse reform. See summa, mis kulus suletavate komandode peale, ei olnud nii suur. Võib-olla olen ma patsifist, aga kaitsekulude summa ei oleks vähemalt sellel aastal pidanud minema kahe protsendi peale SKPst. Ma olen nõus, et riigikogu liikmed peavad olema solidaarsed, aga lisaks ka teatud ühiskonnakihid, kes seda praegu ei ole.

Tuus-Laul: Rahvas tahab ausat rääkimist, mitte tohutut kiitlemist, et meil on kõik kõige paremini. Rahvas tahab, et temaga siiralt räägitaks: majandus küll kasvab, aga me oleme alles 2006. aasta esimese kvartali tasemele tagasi jõudnud. 

Streike tuleb tänavu veel

Milliseid järeldusi on valitsuskoalitsioonis viimase paari kuu sündmuste taustal tehtud?

Kokk: Riigikogu liikmed on meie fraktsioonis seda meelt, et ülbitsemine ei ole hea. Mulle pole kunagi meeldinud kellelegi ärategemine ja pean tunnistama, et see on minu jaoks selle riigikogu-aasta suurim üllatus, et osad poliitikud ei taha sinust mitte paremini teha, vaid püüavad sind halvustada.

Praegune koalitsioon püüab makse mitte tõsta, kuid mis puutub kodukulude langetamisse, siis kulutused on tõusnud tänu sellele, et elekter ja küte on kallinenud. Minu enda suur eesmärk oli, et ka eramajade soojustamiseks ja näiteks päikesepaneelide ostmiseks saaks taotleda toetust. Kohe on selline meede käivitumas. Nõnda on võimalik kodukulusid vähendada. Elektri ja kütte hinnad tõusevad ka tulevikus, aga praegu on võimalik kulude vähendamiseks midagi ära teha.

Kas praegused tungid ja tormid jõuavad enne järgmisi korralisi valimisi kuhugi välja või piirdub kõik auru väljalaskmisega?

Kokk: Streike tuleb sel aastal ilmselt veel. Oleme ausad, kui opositsioon jätaks praeguse olukorra kasutamata, siis oleks ta väga nõrk. Et inimesed soliidselt streigivad, on väga hea.

Millised on aga tegelikud poliitilised jõujooned, seda näitavad 2013. aasta sügisel toimuvad kohalikud valimised. See on esimene vahefiniš, millele järgneb europarlamendi ja edasi riigikogu valimine. Eks praegu käibki positsioonide võtmine. Opositsioon näitas, et ta oskab vajalikul momendil end kokku võtta ja asuda streikijate selja taha. Tallinn valmistub juba tõsiselt kohalikeks valimisteks: tasuta ühistransport, pensionäride lisatoetus.

Eestis on valimised tihti, see rikub palju asju ära, sest kogu aeg valmistutakse valimisteks. Kui mitmed valimised toimuksid korraga, siis saaks kolm aastat tööd teha ja ühel aastal lubadusi anda.

Õunapuu: Enne sügist ei toimu suurt midagi. Järgmise aasta eelarve numbrid saavad selgeks septembris-oktoobris ja nende “õunte” pealt saab vaadata, kas on vaja uuesti tänavatele tulla või mitte. Elu ju paremaks ei lähe, sest inflatsioon on meil ELi kõrgeim.

Tuus-Laul: Kui valitsus jätkab sama tuima hoiakuga, siis tuleb rahvas rutem tänavale, kui me arvame. Praegu pole näha, et midagi sisuliselt muutunud oleks.

Õunapuu: Tulemust tahetakse näha. </span>

Vahefiniš tuleb järgmise aasta oktoobris

Kas ja milline võib olla kohalike valimiste tulemuse mõju koalitsioonile, kui peaks selguma, et opositsiooniparteid teevad koalitsioonist parema tulemuse?

Õunapuu: Mõju on ikka. See pole nii, et valija andis aasta tagasi praegusele valitsusele mandaadi ja sellega saab nüüd neli aastat valitseda. Vahefiniš tuleb järgmise aasta oktoobris, mil selgub, kas koalitsioon saab rahva suure toetusega edasi kiidelda või mitte.

Kokk: Mulle tekitab kõige rohkem hirmu see, kui ühel hetkel pannakse kõik protsessid seisma, sest valimised tulevad. Olgu selleks hariduse või halduse teema. Riigi poolt tuleb regioonid ja nende ülesanded paika panna. Mina pole kunagi vaielnud, et Tartu on Jõgevamaa tõmbekeskus, nagu ta on ka Põlva, Võru, Valga, Viljandi tõmbekeskus. Lepime siis kokku, mis teenused asuvad meil Tartus, millised on maakonnas. Kes juhib maakonda? On see otse valitav maavanem või on see MTÜ Omavalitsuste Liit ja millised ülesanded neil on? Kuni see pole kokku lepitud, ei saa altpoolt midagi teha.

Kes on järgmine peaminister?

Õunapuu: Sven Mikser.

Tuus-Laul: Edgar Savisaar.

Kokk: On kaks varianti. Kui sotsid ja Keskerakond ei saa kahe peale 51 kohta kätte, peavad nad võtma kellegi juurde. See, kes juurde tuleb, saab ka peaministri koha. Mina seda ei tea, kes on kahe aasta pärast IRLi esimees, on see Urmas Reinsalu või keegi teine. Samas võib olla, et Reformierakond teeb sama hea tulemuse kui aasta tagasi. Täna on seda kõike raske öelda, kuid aasta pärast sügisel on pilt palju selgem.

Õunapuu: Pärast kohalikke valimisi tuleb valitsuses muutusi. Ma ei ütle, et koalitsioon ei võiks jätkata, aga valitsuse koosseisus tulevad kõigi eelduste kohaselt muudatused. See on seesama väsimuse teema, millest me rääkisime.

Kokk: Väsimuse põhjus on selles, et me kõik lootsime majanduse kiiremat tõusu. Samas on vaja juba palku tõsta, investeeringuid teha, aga kui rahakott on täpselt nii hõre, kui ta on, siis mida teha?

Tuus-Laul: Meie kukkumine oli ikkagi tohutu, ja loota, et sealt tuleb kiire taastumine, on naiivne.

Kokk: Meie majandus sõltub neljast riigist: Soomest, Rootsist, Venemaast, Saksamaast, sellest, kuidas neil läheb. Kui teised riigid ahmisid raskuste korral laenu võtta, siis meil on laenukoormus väike. Praegu oleks investeeringuteks ja vajadusel laenu võtmiseks sobiv aeg, et teatud asjad tehtud saaksid.

KÜSIS: ARVED BREIDAKS

blog comments powered by Disqus