Poiss poole orkestriga ja palju muud musikaalset

Möödunud laupäeval sai taas teoks üks Tabivere valla olulisemaid ja populaarsemaid muusikasündmusi — laste ja noorte lauluvõistlus Laulupärlike.

Igakevadine Pärlike läheb traditsiooniliselt täissaalile, sest nii emad-isad, vanavanemad kui sõbrad-tuttavad tahavad oma kõrvaga kuulda, kuidas lauljatel läheb. Tänavu oli võistlejaid ümmarguselt veerandsada, kõige pisem neist kolmene. Üle 14-aastaste võistluspinge oli sel aastal ehk mõne pügala võrra noorematest madalam, sest neid ju enam ETV Laulukarussellile keerlema ei lubata. Noorematel käis  aga mäng täispangale: lisaks oma vanusegrupi parima tiitlile kandideeriti ka võimalusele astuda järgmisel laupäeval siinsamas Tabivere rahvamajas Laulukarusselli maakondlikus voorus taas publiku ja žürii ette.

Kolme- kuni seitsmeaastaste vanuserühmas osutus kõige tublimaks laululinnuks kõige pisem osaleja — kolmeaastane Meribel Võimre, kes oma Laulupärli-debüüdi juba aasta eest tegi. Kui eelmisel aastal laulis Meribel “Põdra maja”, siis tänavu  oli koos lasteaia muusikaõpetaja Kristi Tuhkaneniga selgeks õpitud veidi keerulisem “Hiirte tants”.

Kaheksa- kuni kümneaastasi oli võistlemas koguni 12 ja nende hulgast andis žürii karussellilähetuse Neidi Kullile (juhendaja Triin Saariste), kes juba lasteaiaeast hea viisipidaja ja südika esinejana tuntud.

Üheteist- kuni kolmeteistaastasest, kus kaheksast osalejast  kaks noormehed, pääses järgmisse vooru Katrin Mošarova, kes samuti Triinu õpilane.  Väga sümpaatne oli aga kahtlemata ka Sander Jaaniste ja tema “Meremehelaul”, kui suur osa publikust äratundmisrõõmust ja kaasaelamisõhinast hääletult kaasa laulis: “…milleks ankruga mütsi meremees kandma peab…”. Tuttavaid sõnu ütlesid paljud suud kaasa üsna mitme laulu puhul, sest lauluvõistlusele tulnud pole ometi mingid reakuulajad, vaid muusikat ja laulu juba  maast madalast sõbraks pidanud inimesed!

Kui žürii (Jõgeva muusikakooli õpetaja Ingrid Orgulas  ja Tartu Kutsehariduskeskuse muusikaõpetaja Marika Paulus) kinnitusel nemad oma otsustes üksmeelsed olid ja parimaid kerge välja selgitada oli, siis küllap oli publikul, nagu tavaliselt, mõnes osas kahtlusi ja kõhklusi. Kui aga järg juba vanemate tegijateni jõudis ja lavale astus Rauno Koorts, varustatud poole orkestriga ehk kitarri ja suupilliga, läks saal ootusrikkalt elevile. Kuulajad ei pidanud pettuma: 15-aastane noormees kasutas tõesti osavalt nii mõlemat pilli kui oma arenevat lauluhäält, kandes ette seitsmekümnendatest populaarse “Peatage muusika!” Seega — kui tuli aeg valida publiku lemmikut, kerkis Rauno nimega sedelipakk kohe teistest kõrgemaks.

Ka Artur Aunapi ja Kadri Karuse etteastest on alati parimat loodetud ja alati on lootused täitunud. Nii oli seegi kord. Kadri puhul jääb vaid pöialt hoida, et ta looduse poolt kingitut kaotsi ei laseks minna, vaid ükskord siiski lauluõpingute kasuks otsustaks, Arturil tuleb aga ilmselt varsti jääda ootama, mida teeb murdumine tema imepuhta ja kõrge häälega.

Žürii kiitis ja tänas ka tublide laululaste juhendajaid Kadri Savvat, Kristi Tuhkaneni ja Triin Saaristet, rõhutades viimase puhul eriti tema loomingulisi ja huvitavaid klaverisaateid.

Tore, et vaatamata raskele ajale leidis Tabivere vald võimaluse oma laululindude autasustamisele õla alla panna. Lisaks said kõik osalejad koos tänukirjaga mälestuseks oma valla käsitöömeistri Ive Eddori vilditud lepatriinu, mida kaelas kanda saab.

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus