Põhjaliiga etapiturniiri õppetunnid

Põhja-Euroopa Noorte Korvpalliliiga (NEYBLi) etapp, mille korraldajaks ja üheks osaliseks oli Torma Spordiklubi/Kuremaa Spordikeskuse 1988. aastal sündinud poiste võistkond, toimus teatavasti 28.-30. detsembrini Jõgeva spordikeskuses Virtus. Torma/Kuremaa noormehed said turniirilt kolm võitu ja kaks kaotust. Üks võitudest saadi, tõsi küll, liigavälise külalisvõistkonna, Läti 1989. aasta sündinud poiste koondise üle, nii et see meie poiste seisu liiga arvestuses ei parandanud.

Kui turniiri esimest kaotust Zambrowi MTS Rembudile (Poola) pidas TormaSK/ Kuremaa Spordikeskuse treener Raivo Tralla suisa häbiväärseks, siis teise, Vilniuse ?. Marciulionise Korvpalliakadeemiale kaotatud mängu kohta ei öelnud Tralla ühtegi paha sõna.

“See oli meie kõige paremini mängitud mäng sellel turniiril ja veel poolteist minutit enne lõpuvilet olid ?ansid võita mõlemal meeskonnal. Seekord olid leedulased siiski viie punktiga paremad,” ütles Raivo Tralla.

Oma roll oli selles, et meie poisid leedulastele 58:63 kaotasid, arvatavasti ka sellel, et kaks meie põhimängijat mängu jooksul vigastusega rivist välja langesid. Esimesel veerandajal vigastada saanud Rein Raamil on hüppeliiges siiani kipsis, viimasel veerandajal platsilt lahkuma pidanud Margus Zavatski on nüüdseks tervenenud. Vigastusele vaatamata valiti Zavatski aga koos kolme leedulase ja ühe poolakaga turniiri sümboolsesse viisikusse.

“Mina ise oleksin veel neljale-viiele oma poisile need paremate mängijate auhinnakujukesed andnud. Ja kui poisid viimasel, Södertälje etapil neli mängu viiest võidavad, siis olen nõus kõigile poistele samasugused ostma,” ütles Raivo Tralla.

Lootus säilinud
Marciulionise Korvpalliakadeemia lahkus Jõgevalt kaotuseta ja etapi võitjana, teiseks jäi turniiril BS Paneve?ys ja kolmandaks Zambrowi MTS Rembud. Torma/Kuremaa võistkond oli neljas. Liiga üldarvestuses on Torma/Kuremaa võistkond enne viimast, kolmandat etappi oma divisjoni 16 võistkonna hulgas Riia VBSi (võitnud kümnest mängust kümme) ja Marciulionise Korvpalliakadeemia (9:1) järel kolmandal kohal. Nii et finaalturniirile jõudmine (sinna pääseb kahe divisjoni peale kokku kuus paremat) pole endiselt lootusetu. Teistest samas divisjonis mängivatest Eesti klubidest on meie poistel igatahes paremini läinud: Kalevi Poegadel on kolm võitu ja seitse kaotust ning Tiit Soku Korvpallikoolil kaks võitu ja kaheksa kaotust.

“Enne veebruaris Rootsimaal Södertäljes toimuvat viimast etappi tuleb vist üheks päevaks maha istuda ja täpselt välja rehkendada, keda me finaali jõudmiseks kui palju võitma peame ja kellele kui palju kaotada tohime: seal läheb üsna peeneks punktirehkendamiseks,” ütles Raivo Tralla.

Liiga hästi
Södertäljes on Torma/Kuremaa vastasteks 08KFUM Söder BK (Rootsi), Ventspilsi BS Spars (Läti), Riia VBS, BS Ogre (Läti) ja Moskva regiooni BC Himki.

“NEYBLi etapiturniir Jõgeval oli väga hästi korraldatud. Ehk natuke liigagi hästi: tuttavad Rootsi treenerid kurtsid, et neil käib samal tasemel etapi korraldamine ilmselt üle jõu,” ütles Audentese Spordikooli õpetaja ja Eesti 1988. aastal sündinud noormeeste korvpallikoondise vanemtreener Üllar Kerde, kes turniiri esimesel päeval koos Eesti Korvpalliliidu noortekorvpalli juhi Hannes Koigiga Jõgeval viibis. “Hea mulje jätsid väljakuperemehed ka platsil. Torma/Kuremaa meeskond meeldib mulle just oma suhtumise poolest: kui oskustest mõnikord puudu tuleb, siis korvatakse see tugeva tahtmisega. Ja üldse on see omamoodi ime, kui suurtest korvpallikeskustest eemal tegutsev võistkond, kellel pikki ja andekaid mängijaid jalaga segada pole, Euroopa tippkorvpallimaa Leedu tipptasemel korvpalliakadeemiale vaid viie punktiga kaotab, kui tavaliselt lõpevad Eesti ja Leedu noorkorvpallurite kohtumised viimaste paari-kolmekümnepunktilise võiduga.”

NEYBLi etapiturniiri peakorraldaja Raivo Tralla sõnul oli turniiri korraldamine päris keeruline ettevõtmine, ent tänu vilemeesteks tulnud sõprade-treenerite Mart Uuehendriku ja Jaak Jalaka ning teiste toimkonnaliikmete abile saadi kõigega hakkama nii, et külalistel ühtegi kaebust polnud.

“Ilma sponsoriteta poleks me seda turniiri aga mõistagi üldse korraldada saanud,” ütles Raivo Tralla.

Paarikümne ettevõtja kõrval panid üritusele õla alla ka Jõgeva linna- ja vallavalitsus. Auhindu panid sponsorid välja mitte ainult võistlejatele, vaid ka publikule. “Magusaima” publikuauhinna, reisi kahele Rootsi võitis muuseas Torma/Kuremaa võistkonna tubli mängumehe Margus Zavatski isa.

Praegu viibivad seitse Torma/Kuremaa meeskonna liiget Eesti 1988. a ja hiljem sündinud noormeeste koondise nädalases treeninglaagris Tallinnas. See on alles formeeruva koondise esimene treeningkogunemine, nii et sellest, kes seitsme kuu pärast esimesed tuleristsed saavasse koondisse jäävad, on veel vara rääkida.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus