Pjedestaalil need, kes mullugi

Möödunud laupäeval sõideti Jõgeva valla teedel ja metsaradadel kümnendat Kalevipoja rattamaratoni. Võistlusprotokolli ülaosa oli justkui mulluse pealt kopeeritud: võitis taas Peeter Pruus (Rapla KoMo Veloplus), teine oli tema võistkonnakaaslane ja nimekaim Peeter Tarvis ning kolmas Gert Jõeäär (Veloplus).


Maratoni 60 kilomeetrise põhidistantsi läbis 399 võistlejat, sealhulgas 23 naist. Neli meest – lisaks Pruusile, Tarvisele ja Jõeäärele ka Ivo Suur – läksid ülejäänutel eest ära juba maratoni algupoolel, viieteistkümnenda kilomeetri paiku. Omavahelised sotid tegi esinelik selgeks Laiuse mäel, kust oli lõpuni veel kümmekond kilomeetrit. Finišisse tuldi ohutute vahedega: Tarvis lõpetas Pruusist 33 sekundit hiljem ja Jõeäär Tarvisest omakorda 21 sekundit hiljem.

“Kõige raskemad olidki viimased kümme kilomeetrit,” kinnitas võitja Peeter Pruus. “Laiuse mäe tõusu järel jäin üksi ja üksi on ikka raskem sõita.”

Kuremaale tuli Pruus kindla tahtmisega mullust esikohta kaitsta ja see õnnestuski. Hawaii Expressi maastikurattasarja Estonian Cup kuuluvaid maratone on ta sel hooajal võitnud ühtekokku kolm, ent kuna ta kahel esimesel osavõistlusel ei osalenud, on ta üldarvestuses alles 261. kohal.

“Sarja üldvõitu ma ei sihigi, sest mul on teised prioriteedid: tahan Euroopas võistlemas käia,” ütles Peeter Pruus.

Juuni lõpus Saksamaal peetud mägirattamaratoni maailmameistrivõistlustel sai ta näiteks viieteistkümnenda koha. Kalevipoja rattamaratonil kolmanda koha saanud Gert Jõeäär tunnistas, et kahe Rapla Peetri vastu ta sel päeval ei saanud.

Säilitas liidripositsiooni

“Laiuse mägi oli otsustav koht: Peeter Pruus sõitis pikal tõusul vahe sisse ja Peeter Tarvise tuules ei õnnestunud mul ka püsida. Aga kolmanda kohaga võib siiski rahule jääda, seda enam, et säilitasin sarja üldliidri positsiooni,” sõnas Jõeäär.

Maratonil osalenud ratturitest võib hetkel nimekaimaks lugeda Rein Taaramäed. Temal tuli sel sõidul leppida siiski kaheksanda kohaga. Naistest oli maratoni põhidistantsil kiireim Greete Steinburg, kes üldjärjestuses sai 81. koha.

“Päris kiire rada oli,” tõdes Steinburg. “Oli palju kruusa, aga parasjagu muda ka.”

Viimast väidet tõestasid poripritsmed, millega olid kaetud võitja sõiduriist, sõidukostüüm ja nägu. Poritäpilised olid teisedki sõitjad, nii et Kuremaa ujula taha sisse seatud rattapesula osutus äärmiselt vajalikuks. Küsimusele, miks noor kena naine ilusal laupäevasel päeval rattaga metsa pori sisse müttama läheb, vastas Greete Steinburg:

“Rattasõit annab palju positiivseid emotsioone ja rattaüritustel on alati koos tore seltskond.”

Naiste arvestuses juhib Estonian Cupi sarja just tema ning ta avaldas lootust, et suudab edu lõpuni hoida: jäänud on veel kolm osavõistlust.

Proffide, poolproffide ja endiste proffide kõrval tegi maratonil kaasa ka tavalisi harrastajaid. Kolmekümnene jõgevalane Aali Lill sõnas, et tema sõidab maastikuratta sarja neljandat hooaega. Noore poisina käis ta spordikoolis jalgrattatrennis, ent siis tulid kiired ajad ja rattasõit jäi seitsmeks-kaheksaks aastaks tagaplaanile. Ent siis tuli rattasport tema ellu tagasi ja see “haigus” üha süveneb. Praegu koguneb tal treeningutunde nädalas kümne ringis.

“Rattaga metsateid mõõtes vaim puhkab, sest oled end muust maailmast justkui välja lülitanud,” sõnas Lill.

Kalevipoja maraton on üks tema lemmikmaratone, ent seekord kujunes see mitte niivõrd sõidu nautimiseks, kuivõrd kannatamiseks. Miks, ei osanudki rattamees öelda. Samas oli tulemus täitsa korralik – kuuekümnes koht.

Malevlased aitasid

Kalevipoja maratoni sponsorid olid tänavu maratoni võitjatele välja pannud ühe erilise auhinna: sõidu kuumaõhupalliga. Kui Peeter Pruusil polnud aega õhupallilendu ära oodata, siis Greete Steinburg kasutas unikaalse võimaluse ära.

“Gondliga pall tõusis õhku kell 20.30 Jõgeva ringteelt ja maandus umbes tund hiljem Härjanurme kalakasvanduse taha,” ütles Kalevipoja maratoni kommentaator ja üks korraldajaid Raul Soodla.

Tema sõnul tuli maratoni korraldajatel taas ilmataati tänada, kes võistluspäeval päikesel paista lasi. Kaks päeva enne maratoni sadas siiski maha korralik vihm, nii et rada oli porisem kui tavaliselt.

“Peale ilmataadi oleme tänulikud Jõgeva valla noortemalevale eesotsas Laidi Graueniga. Noored tegid Kuremaa võistluskeskuse ülesehitamisel ja kokkupanekul ära suure töö,” kiitis Raul Soodla.

Tema sõnul tehti maratonirada tänavu veidi ümber ja näiteks serpentiintõus Laiuse mäkke sai võistlejailt väga positiivse hinnangu. Laiuse mägi oligi Soodla sõnul paik, kus otsustati esikoha saatus. Peeter Pruus sõitis sisse paraja edumaa ja Peeter Tarvis ei kiirustanud teda jälitama. Vastasel korral oleks ta võinud vedada Pruusile kannule Gert Jõeääre ja seada nii ohtu meeskonnakaaslase esikoha.

Maratoni esikümnest võis leida ka sellised veteransportlased, nagu Alges Maasikmets (6. koht), Raido Kodanipork (7.) ja Margus Sirvel (9.).

“Tuleks mõelda, miks paljud märksa nooremad mehed niimoodi sõita ei jaksa,” ütles Raul Soodla. “Samas teeb rõõmu poolmaratoni võitjaks tulnud kuueteistaastase Kren Kase kiire areng: temast tõotab tulla kõva sõitja.”

37 km pikkusel poolmaratonil osales 193 ratturit, kellest 47 olid naised. Kõige nooremad rattasõbrad said kaasa teha lastesõitudel.

KALEVIPOJA X RATTAMARATONI PAREMAD

60 km põhidistants

Mehed

  1. Peeter Pruus (KoMo Veloplus) 1:57.28
  2. Peeter Tarvis (KoMo Veloplus) 1:58.01
  3. Gert Jõeäär (Veloplus) 1:58.22

Naised

  1. Greete Steinburg (Spordipartner Racing Girls) 2:17.58
  2. Mari-Liis Mõttus (Hawaii Express/Cyclon) 2:18.05
  3. Iiris Takel (Sparta ProShop naiskond) 2:18.29

37 km poolmaratonil oli meestest kiireim Kren Kask (Smart Racing) ajaga 1:17.43 ja naistest Maris Kaarjärv (SK Rakke) ajaga 1:26.36

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus