Piparkoogimaja meisterdamisega saab igaüks hakkama

 

Kõigepealt tuleb valmis teha detailid. Joonistasime maja küljed ja katuse detailid küpsetuspaberile ning lõikasime välja. Siis rullisime piparkoogitaina  kahe küpsetuspaberi vahel detailide jaoks vajaliku paksuseni, mis võiks olla kolm kuni viis millimeetrit. Poolekilosest tainatükist sai neli detaili mõõtmetega 15×20 sentimeetrit.

Et tainastt pole kuidagi võimalik küpsetuspaberi vahel ristkülikukujuliseks vormida, siis tuleb vahepeal lõigata ja nurkadesse juurde panna või teha töö mitmes jaos.

Seejärel sobitasime väljalõigatud paberdetailid lahtirullitud tainale. Lõikamisel kasutasime ketasnuga.

Kui ristkülikute rullimine on õnnestunud, pole detailide väljalõikamisega probleemi. Tõstsime valmis detailid koos alumise küpsetuspaberiga ahjuplaadile, küpsetsime eelkuumutatud 180-kraadises ahjus 12 – 15 minutit.

Saab ka teistmoodi: rullige tainas kahe küpsetuspaberi vahel lahti, eemaldage pealmine paber ning tõstke tainas koos alumise paberiga ahjuplaadile. Küpsetage. Kui olete valmis piparkoogiplaadi ahjust välja võtnud, peate olema väga nobe, et detailid kohe välja lõigata. Aega on umbes minut. Kui jääte  hiljaks, tuleb appi nn hammastega leivanuga, millega on hea detaile välja lõigata.

Hammastega leivanuga on hea ka juhul, kui hiljem on vaja õgvendada detailide servi, sest need peavad olema sirged.

Laske detailidel korralikult jahtuda. Vahepeal valmistage glasuur. Kui olete glasuuri poest ostnud, siis jääb see etapp vahele. Jahtunud detailidele kandke soovitud kaunistused ehk tehke aknad, uksed jms ning laske neil korralikult kuivada.

Kui glasuur on piisavalt kuivanud, nii et see seina ümber kukkudes viga ei saa, võite alustada maja kokkuliimimisega. Võtke appi vabatahtlikud väikesed käed, kes seinu püsti hoiaksid. Kandke külgseinte vertikaalsetele otstele glasuur ning paluge, et abiline hoiaks neid püsti seni, kuni vajutate need kokku. Siis võib abiline need lahti lasta. Maja peaks püsti püsima. Laske glasuuril korralikult kuivada. Kui seinad on kinni jäänud, liimige katusedetailid glasuuriga kokku ja paigaldage katus.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus