Piltuudis

AINUS JÕGEVAMAALASEST AKADEEMIK, SORDIARETAJA HANS KÜÜTS SAI ÜLEEILE KAHEKSAKÜMNEAASTASEKS. Eile võttis ta Jõgeva Sordiaretuse Instituudi saalis vastu õnnitlusi oma pereliikmetelt, sõpradelt, kolleegidelt ja headelt koostööpartneritelt. Et loetletute hulgas on palju silmapaistvalt sõnaosavaid ja hea huumorisoonega inimesi, kujunes õnnitluste tund üpris naerurohkeks. See ei vähenda muidugi Hans Küütsi tõsiseid teeneid teraviljasortide aretamisel, eesti põllumajandusteaduse edendamisel ning Jõgeva Sordiaretuse Instituudi vaimse ja materiaalse baasi arendamisel: oli ta ju aastatel 1973-1998 selle asutuse juht.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi praeguse direktori Mati Koppeli sõnul on Hans Küütsi teeneid võimalik “tõlkida” ka arvude keelde. Tema juhtimisel aretatud odrasort ’Anni’ on näiteks olnud sel aastatuhandel kõige enam kasvatatud odrasordiks Eestis ning ainuüksi selle sordi eest on Eesti põllumehed instituudile autoritasudena maksnud 4,5 miljonit Eesti krooni. Instituudis on teenekas akadeemik teatud koormusega ametis praegugi. Ning täpselt kaheksakümnendal sünnipäeval algas tal 55. tööaasta selles asutuses. Pildil õnnitlebki akadeemikut instituudi direktor Mati Koppel.

Lisaks mitmele sordiaretajate põlvkonnale õpetajaks olemisele on Hans Küüts head eeskuju andnud ka oma järeltulijatele: tema tütar Ülle Tamm kaitses doktorikraadi juba üheksa aastat tagasi, Ülle tütar Inga Hiiesalu jõudis samani kuu aega tagasi. Õnne akadeemikule ka Vooremaa poolt!          

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus