Pilliraha sai neli kooli

Eesti muusikaõppeasutused saavad tänu programmi EV100 raames tehtavale ühiskingitusele “Igal lapsel oma pill” tänavu ja kolmel järgmisel aastal juurde ühtekokku 3200 muusikainstrumenti. Tänavune pilliosturaha on jagatud ning seda jätkus ka neljale Jõgevamaa õppeasutusele kuue pilli ostmiseks.


Jõgeva muusikakool ja Tabivere huvikool saavad Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale pühendatud algatuse raames soetada endale eesti lõõtspilli, Põltsamaa muusikakool vioola ja flöödi ning Põltsamaa ühisgümnaasium tenor- ja altsaksofoni. Ühtekokku lähevad need maksma 8200 eurot.

“Koolile lõõtspilli soetamise mõte on meil olnud juba mitu aastat,” ütles Jõgeva muusikakooli direktor Merike Katt. “Meil tegutsevad õpetaja Eha Niglase eestvedamisel tunnustatud rahvamuusikaansamblid Nöpsid ja Tuustar. Kui senini on neis üheks oluliseks kõlavärvi andjaks olnud akordion, siis lõõtspill on tegelikult kohasem. Tänu ühiskingitusele saamegi nüüd selle osta.”

Eesti lõõtspilli hakkab Jõgeva muusikakooli tellimisel valmistama Põlvamaal elav tunnustatud meister Heino Tartes. Pilli 3600eurosest hinnast katab suurema osa 2800eurone pilliostutoetus, ülejäänu lisab kool omaosalusena.

“Väikseim võimalik omaosalusprotsent oli kümme, aga kuna suurem omaosalus andis kehtestatud reeglite järgi suuremad šansid toetust saada, siis lubasime lisada omalt poolt kakskümmend protsenti,” ütles Merike Katt. Kui kool pilli kätte saab, saab Eha Niglas alustada lõõtspillimängija väljakoolitamist. Praegu valdab seda pilli vaid tema ise.

Algus valutumaks

Põltsamaa muusikakooli direktor Anne Kaus ütles, et nende kool ostab taotletud toetuse abil kõverhuulikuga flöödi ja kolmveerandsuuruses vioola. Esimese ostuks sai kool 400, teise ostuks 600 eurot toetust. Mõlemad pillid on vajalikud selleks, et noorte muusikutee algus vähem vaevaline oleks.

“Kui flöödil on tavaline sirge huulik, on pill üsna pikk ja väikese mängija käed ei taha hästi klappideni ulatuda. Kõverhuuliku puhul on pill lühem ja lapsel kergem seda mängida,” ütles Anne Kaus. “Ka täissuuruses vioolat on lapsel alguses raske mängida, seepärast tahame osta kolmveerandsuuruses pilli.”

Anne Kausi sõnul on Põltsamaa muusikakool üks väheseid lastemuusikakoole Eestis, kus vioola õppimise võimalust pakutakse ja selle eriala õpilased leiavad rakenduse kooli kõrgetasemelises kammerorkestris.

“Et toetusele tuli lisada omaosalus, taotlesime oma võimalusi arvestades raha ainult kahe pilli jaoks. Ning mõlema jaoks ka saime. Nii et oleme väga rahul. Seda enam, et saime tänavu ka riigilt haridus- ja teadusministeeriumi kaudu 6000 eurot pilliosturaha ning tänu sellele saame veel ühe vioola, samuti tšello ja mõned viiulid.”

Põltsamaa ühisgümnaasiumile 1700eurose toetuse abil ostetavad alt- ja tenorsaksofon leiavad kasutuse kooli pikkade traditsioonidega puhkpilliorkestris.

“Tegime küll taotluse neljale pillile, aga oleme õnnelikud sellegi üle, et kahe jaoks toetust saime,” ütles puhkpilliorkestri dirigent Urmas Mägi. “Kui tahame orkestrilt paremat kvaliteeti, siis tuleb orkestri pilliparki kogu aeg täiustada ja minna üle professionaalsematele instrumentidele. Odavate pillide aeg on ümber.”

Koolitab välja

Tabivere huvikool taotles selle juhataja Liia Koortsi sõnul raha seitsme pilli jaoks (see oligi ühe asutuse jaoks kehtestatud ülempiir). Enamik neist jääb saamata, ent lõõtspilli võib nüüd Põlvamaa meistrilt Ivar Pärnametsalt ära tellida. Tabivere huvikoolis on Rauno Koortsi näol olemas õpetaja, kes võimeline uue lõõtspillimängija välja õpetama.

“Rauno tahakski koolitada endale paarilise, kellega hea koos kontserte anda,” ütles Liia Koorts.

2700eurosele pilliostutoetusele tuleb ka Tabivere huvikoolil lisada omaosalus, ent selleks vajaliku raha loodab Liia Koorts kokku saada kooli enda vahendite ja sponsorite toel, või kui vaja, ka kontserte andes.

Kogu Eestis saab algatuse “Igal lapsel oma pill” raames toetust 121 asutust 268 pilli ostmiseks. Toetuste kogusumma on 196 869 eurot. Pilliostutoetust saab taotleda ka kolmel järgmisel aastal.

Tänavuses taotlusvoorus jäi rahuldamata päris palju põhjendatud pilliostusoove. Need pillid on koolidel lootus saada sponsorite abiga. Infot selle kohta, milliseid pille ühe või teise piirkonna koolidel vaja oleks, leiab kodulehelt ev100.ee ühiskingituse “Igal lapsel oma pill” alt. Ühiskingituse eestvedajad on Eesti Muusikakoolide Liit, Eesti Puhkpillimuusika Ühing, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit, Eesti Sümfooniaorkestrite Liit ja Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond. Pillide ostu toetatakse EV100 eelarvest.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus