Pikaajalise kaitstud töö projektiga valmivad ilusad ja vajalikud esemed

Jõgeval Piiri tänav 4 teisel korrusel paiknevas osaühingu Keerub Jõgeva filiaali töötoas õpivad ja praktiseerivad käsitööoskusi inimesed, kellel on tavarütmis töötamisega piisavalt raske toime tulla. Pikaajalise kaitstud töö tegevusjuhendajate õpetamine aitab kaasa aga tööalase, sotsiaalse ja isiksuse arengule. Nii valmivad kauni väljanägemisega ja tarvilikud esemed, mida on võimalus osta otse klientidelt sama maja esimeselt korruselt ja seda soodsate hindadega.


Mõned kliendid töötavad teistes valdkondades nagu kinnisvarahooldus, klienditeenindus ja abitööd põllumajanduses.
2013. aastal loodud Väike-Maarja ettevõtte Keerub töökodadesse suunab erivajadustega inimesi teenusele sotsiaalkindlustusamet pikaajalise kaitstud töö projekti raames.
„Teenus on jaotatud kolmeks erinevaks etapiks ja igas etapis on miinimumnõuded erinevad. Näiteks teises etapis tuleb töölepingu ja kokkulepitud graafiku alusel tööl käia vähemalt 40 tundi kuus. Töö eest saavad kliendid tasu,“ rääkis tegevusjuhendaja Eha Anslan Jõgevalt.

Esemed valmivad koostöös

„Juhendajad kujundavad klientide tööharjumuse ja õpetavad neile selgeks vajalikud töövõtted. Võimaldame teha töövõtteid, mis neil kõige paremini välja tulevad. Nii valmivad käsitööesemed sageli erinevate inimeste koostöö tulemusena,“ lisas ta.
„Töö, mis ühele ei sobi, sobib teisele ja vastupidi. Tööteraapia aitab tekkida positiivsetel emotsioonidel, pakub võimalust suhelda erinevate inimestega,“ märkis tegevusjuhendaja Külli Sädeme.
Ilmar valmistas osaühing Keerub Jõgeva töökojas parajasti vaibaribasid.
„Arvan, et nendest saab ilusa vaiba. Olulised töövõtted sain selgeks nelja kuuga. Käin siin tööl juba kaks aastat,“ lausus õnnelik klient. Vaipade valmistamisega seotud tööd olid käsil ka Meelisel ja Helinal.
Timo valmistas ette detaile valgete origamistiilis luikede meisterdamiseks.
„Meie kliendid on püüdlikud ja töötavad pühendunult. Kordaminekud teevad rõõmu neile ja ka juhendajatele,“ ütles juhendaja Õnne Vals. Eha Anslani sõnul varustab tööks vajalike vahendite ja materjalidega osaühing Keerub. „Püsivateks koostööpartneriteks varustuse alal on näiteks firma Türi Vaip ja FIE Eha Alt käsitööpood Jõgeval,“ lausus Eha Anslan.
Kliendid ja juhendajad tähistavad koos sünnipäevi ja igal aastal jõulupühi, kust ei puudu jõuluvanagi.

Juhendajatel vajalik kvalifikatsioon

Osaühingus Keerub tegevusjuhendajana töötamiseks peab olema vastav kvalifikatsioon, töökogemus ning soovitav on kõrgharidus. Eha Anslan töötas Jõgeva maavalitsuses terviseedenduse alal ning Tartus juhtiva spetsialistina päästeametis. Soov oli taas kodulinnas Jõgeval rakendust leida ja nii osales ta tegevusjuhendajate koolitusel. Õnne Vals oli enne osaühingusse Keerub tööle tulemist kogukonnas elamise juhendaja Kaareperes. Klientide paremaks mõistmiseks ja juhendamiseks läbis temagi sama koolituse. Külli Sädeme tuli Keerubisse tegevusjuhendajaks hoolekandevaldkonnast ja firmast Hea Hoog saadud kogemustega.
Käsitöö on tegevusjuhendajatele ka hobiks. Neile meeldib kududa, heegeldada, õmmelda, tikkida jne. Harrastused on motiveerinud huvi tundma ka kangastelgede vastu. Vajadusel tullakse toime nende töökorda seadmisega.
Osaühing Keerub kliendid esitlevad ja müüvad oma käsitööd Piiri 4 hoone alumisel korrusel, sealse kohviku ja optikakaupluse läheduses.
Kui Jõgeva valla praeguse koalitsiooni plaanide kohaselt rajatakse tervisekeskus kesklinna ja Piiri 4 hoone lammutatakse, vajab sarnaselt mitmete asutuste ja firmadega uut pinda ka OÜ Keerub.
„Usume positiivsesse lahendusse,“ on Eha Anslan optimistlik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus