Pihlakad annavad maastikule värvi

Veel mõnda aega on Eestimaa valdavalt tagasihoidlikku tooni maastik värviline. Kollaselehelised kased, säravpunased haavad tumedate kuuskede või mändide taustal ja nende sees tähelepanu köitvate maamärkidena marju täis pihlakad. Enne, kui kogu maastik jõuab kirjuks minna, annavad sellele värvi  just marju täis pihlakarühmad ja üksikud puud. Tänavu oli marju palju ja pihlakad hakkasid eriti hästi silma.


 
Harilik pihlakas kuulub roosõieliste sugukonda pihlakate perekonda.

Eestis kasvab looduslikult kolme pihlakaperekonna liiki: harilik pihlakas, pooppuu ja tuhkpihlakas. Tuhkpihlakas on meie looduslikest pihlakaliikidest  kõige haruldasem. Tuhkpihlakat  kasvab looduslikult  vaid Saaremaa lääneosas.

Hariliku pihlaka areaal on ulatuslik. Teda leidub looduslikult Euroopas, Krimmis, Kaukaasias,  kuid puudub Siberis. Kasvab looduslikult peamiselt segapuistutes, nende servadel, puisniitudel.

Noores eas on küllalt varjutaluv, kasvades muutub aga valgusnõudlikuks. Mullastiku suhtes ei ole eriti nõudlik

Kiirekasvuline puu

Pihlakas on küllalt kiirekasvuline. Võib saada 8-100, harva ka kuni 300 aastat vanaks.

Harilik pihlakas on 10-15 (20) m kõrgune puu, tüve läbimõõt kuni 30 -40 cm, kasvab ka põõsakujulisena. Eestimaa jämedamad pihlakad kasvavad Hendrik Relve andmetel  Viljandimaal Paistu vallas (1, 3 m kõrgusel ümbermõõt 2,13 m ) ja Lääne- Virumaal Tamsalu vallas  Uudekülas (ümbermõõt 0,8 m kõrguselt 2,35 m). Eesti kõrgeim 20 m kõrgune pihlakas kasvab Otepää lähistel.

Lehed on paaritusulgjad, lehekesi 11-15,  piklikud, ebaühtlaselt saagja või kahelisaagja servaga, 3-8 cm pikad ja 1-2 cm laiad, teritunud tipuga. 
 
Marju kasutatakse ravimina

Pihlakas õitseb mais-juunis  väga rikkalikult ja peaaegu igal aastal. Õied on valged, mõrumandli lõhnaga, koondunud suurtesse tihedatesse kännastesse, mille läbimõõt on 5-10 cm. Vili on kerajas kuni 1-1,5 cm läbimõõduga. Loodusteaduslikult nimetatakse seda õunviljaks. Punased või oranžpunased marjad valmivad septembris.

Hariliku pihlaka ladinakeelne nimetus tähendab eesti keelde tõlgituna “linde meelitav pihlakas”. Seda ta tõesti ongi. Vaid väga viljaderohkel aastal jäävad marjad talveks külge. Enamasti on puud sügise alguseks juba  paljaks söödud. Ornitoloogide  arvates on pihlakamarjad oluliseks sügiseseks toiduks poolesajale linnuliigile.

Pihlaka marju kasutatakse ravimina.  Neid korjatakse  septembris enne ja pärast öökülmi ning kuivatatakse.   Kuivatatud marjadest  võib valmistada teed, kuid võib ka niisama süüa.  Nad leevendavad vitamiinipuudust, soodustavad neerude tegevust ning aitavad köha ja  maokatarri  vastu.

Viljad sisaldavad neli kuni kaheksa protsenti mitmesuguseid suhkruid, karotiini, õun- ja sidrunhapet, parkaineid jm. Neid kasutatakse toiduainetetööstuses, kuid ka kodustes tingimustes  mahla, veinide, keediste jne valmistamiseks.

Puit on punakaspruun, võrdlemisi kõva, raske. Pihlaka puitu on talumajapidamistes vähe kasutatud. Sellest on tehtud haamrivarsi ja rehapulki. Nüüdisajal kasutavad käsitöömeistrid pihlakapuitu  ehete valmistamiseks.

Harilikku pihlakat kasutatakse dekoratiivpuuna peamiselt kevadise õitsemise ning sügisel väga dekoratiivsete viljade ja punaseks muutuvate lehtede tõttu.

Tal on  mitmeid dekoratiivseid  teisendeid, vorme ja sorte.  Enamnõutavad  on maitsvate ja dekoratiivsete viljadega kultuursordid.

Pihlaka leinavorm on hinnatud kalmistutel, kuid ka haljasaladel.
 
Maagilised toimingud

Marjade rohkus  pidi ennustama  tulekahjusid,  vanatüdrukutele mehelesaamist või käredat talve.  Pihlakapuul usuti olevat nõidusevägi. Seepärast pidi  vanasti karjase kepp olema pihlakast, et hunte karjast kaugemal hoida. Kuigi huntide arvukus on Eestimaal vähenenud ja  loomakarjugi maastikul harva näha, võiks vanarahva tarkust katsetada.

Kui kari kevadel esimest korda läbi pihlakatest värava laudast karjamaale aeti, pidi toiming kindlustama karjaõnne. Kui kalavõrgud tõmmati enne kalaleminekut läbi lõhkiaetud pihlakavitsa, pidi see kindlustama kalaõnne.

Pihlaka maagilise jõu põhjenduseks tõi rahvas tihti selle, et pihlakamarja otsas on viiskand (viisnurk). See märk on olnud Euroopa rahvaste seas laialt tuntud kui nõiamärk.

Eestlane on  koduväravasse istutanud pihlaka. See pidi kodule õnne tooma. Samuti arvati, et  kodu lähedal kasvav pihlakas kaitseb maja äikese eest.

Kuidas pihlakast karjasekeppi teha

Kepp tuleb võtta paigast, kus kolme mõisa piirid kokku saavad. Lõigata on vaja suure neljapäeva hommikul enne päikesetõusu. Kepile tuleb uuristada ümberringi 3 viisnurka (rahvakeeles viiskanda). Viiskannad peavad asetsema nii, et nende nurgad kokku puutuvad.

Kevadel esimest korda karjaga välja minnes peab karjane võtma mütsi peast, panema selle kepi otsa ja käima kolm korda ümber karja. Siis olla kari sügiseni huntide eest kaitstud.

Üles kirjutatud Äksis 19. sajandil

ENE ILVES

blog comments powered by Disqus