Peterburi teadlane peab kabemängu tõsiseks hobiks

Tavaelus Peterburi Tehnoloogia ja Disaini Instituudi teadur, vabal ajal tõeline kabefänn – nii tutvustas end Andrei Napreenkov ja lisas, et kabemäng on talle väga tõsine hobi.

Ükskõik kui raskelt turniirilt naasnuna tunneb mees end tõeliselt puhanuna. . “Pärast igat turniiri tööle tagasi jõudes olen ma puhanud, mul on palju uusi ideid ja plaane. Niiviisi läheb ka tööl hoopis paremini,” nentis ta. “Tööl pakun julgelt välja kõikvõimalikke ideid ja üleüldse olen teine inimene,” kirjeldas ta võistluste järgset aega.

Jõgeva gümnaasiumis peeti augusti lõpus mitu rahvusvahelist kabeturniiri, kus lisaks eestlastele oli kohal kogu Baltikumi paremik, aga ka mängijaid Venemaalt Peterburist.

Peterburi Tehnoloogia ja Disaini Ülikooli teadur Andrei Napreenkov on Eestis kabet käinud mängimas rohkem kui viiekümnel korral. Jõgeval osales ta augusti lõpus peetud rahvusvahelisel kabeturniiril “Jõgeva 2012”. 

Jõgeva turniiril osalemine traditsiooniks saanud

Meie maakonnalinna turniiril oli ta juba kolmandat korda. “Minu jaoks on see juba traditsiooniks saanud, et osalen sellel rahvusvahelisel turniiril,” lisas ta.

Napreenkovi sõnul jääb iga aastaga neid inimesi vähemaks, kes pidevalt sellel turniiril mängivad. Tema hinnangul on sellest kahju. “Ma tulen siia nagu vanade sõprade juurde ja olen rõõmus, et nad mind alati kutsuvad.

Napreenkov nimetab kõigepealt Uno Plakki Jõgeva kabeklubist ning seejärel Arvo Risti Hiiumaalt. Ta on väga rahul ka turniiri korraldusega. “Igal aastal lisandub tugevaid mängijaid,” tunnistas ta.

Mehele on Jõgeval rahvusvahelisel turniiril mängimine aina huvitavamaks muutunud. “Kui tuleb asjatundja, kes suudab tehniliselt hästi mängida, siis annab see osalejatele palju,” lisas ta.

Tänavusel turniiril sattusid Peterburi mehele väga tugevad vastased. “Arvo Rist mängib väga hästi, omal ajal osales ta ka NSV Liidu meistrivõistlustel. Minu hinnangul on tegemist ühe Eesti tugevama kabetajaga,” kinnitas Peterburi teadlane.

Andrei Napreenkovile on väga oluline, et info erinevate kabeturniiride kohta mängijate hulgas kenasti liigub. “Kui ma tahan mängima tulla, siis saan vastavalt oma töid-tegemisi plaanida,” tõdes ta. 

Mängib aasta jooksul neljal-viiel turniiril

Aastas mängib ta neljal-viiel turniiril, kindlasti Jõgeval ja Saaremaal, mõnikord ka Tallinnas. Ja veel jõuab ta alati mängima ka Euroopa veteranide meistrivõistlustel sajaruuduses kabes. Tänavu toimusid need juba üheteistkümnendat korda ja peeti Vilniuses. Kümnel turniiril on kohal käinud üks Läti kabetaja, ülejäänud mängijad on osalenud vähem.

Peterburis on tuntud valgete ööde kabeturniir, mis peetakse juulikuus. Seal osaleb tavaliselt 80 kuni sada mängijat. “Palju sõidab kohale lapsi, aga on ka vanemaid mängijaid. Tullakse isegi Jakuutiast, nii populaarsed on Peterburi valged ööd.

Detsembris aga kohtutakse Peterburis Vassili Sokoli memoriaalil, tänavu täitub selle legendaarse kabetaja sünnist sada aastat, nii et tegemist on juubeliturniiriga,” rääkis Napreenkov.

Kohale sõidab ta alati liinibussiga, sest nii saab paremini mängudele keskenduda. Loomulikult tähendab turniiridel osalemine väljaminekuid, ja mitte väikseid. “Kes ütles, et hobi peab odav olema,” naljatas mees. Tõsisemaks jäädes tõdes ta, et tema hobi on tunduvalt odavam kui näiteks müntide või vanavara kogumine. Sellepärast mees eriti ei kurda. 

Täitis 16 aastaselt meistrinormi

Napreenkov jõudis kabe juurde läbi pioneeride palee, kus olid vastavad ringid. Peterburis olid tugevad kabemängu traditsioonid, ka treenereid jagus. “Igas pioneeride palees oli tugev kabering, me võistlesime palju ja see arendas tublisti edasi,” rääkis ta. 16aastaselt täitis Napreenkov meistrinormi, osales NSVL meistrivõistlustel, hiljem Venemaa meistrivõistlustel. Kuid nüüd on kabemängust saanud vaid hobi.

Andrei Napreenkov on lõpetanud tekstiili- ja kergetööstuse instituudi ja omandanud inseneri-elektromehhaaniku kutse. Pärast lõpetamist jäi ta instituuti tööle. Praegu kannab see kõrgkool Peterburi Tehnoloogia ja Disaini Ülikooli nime, koolis on ligikaudu 11 000 üliõpilast. Ta töötab selles õppeasutuses 1978. aastast ning on praegu dotsent.

Ta on kirjutanud kokku 17 raamatut.

Sama kõrgkooli on lõpetanud ka tuntud jalgpallur Andrei Aršavin, kes on praegu Venemaa jalgpallikoondise kapten.

Napreenkov on ka ülikooli spordiklubi juht. Ta tegeleb seal erinevate pallimängu võistkondadega.

Andrei Napreenkovi elukäik

*Sündis Leningradis 1950. aasta 11.mail

*On lõpetanud tekstiili- ja kergetööstuse instituudi

*1978. aastast samas instituudis tööl

*Praegu Peterburi Tehnoloogia ja Disaini Ülikooli õppejõud, dotsent

*Kirjutanud 17 raamatut

*Peterburi kabe- ja maleföderatsiooni president

*Meistrinormi täitis 16 aastaselt

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus