Perevaras külvati esimest korda õlikanepit ja tatart

Põllumeestel on tänavune kevadkülv peaaegu lõpetatud. Aktsiaseltsis Perevara kavatsetakse lähipäevadel veel õlikanepit ja tatart külvata.


Jõgeva valla põllumajandusfirmas, aktsiaseltsis Perevara, on üheks viimaseks kevadtööks õlikanepi külvamine. “Hakkasime tänavu õlikanepit kasvatama soodsa hinna tõttu. Selle põllukultuuri kasvatamisel taimekaitsevahendeid ei kasutata, tarvis on vaid väetada. Õlikanep müüakse välisriikidesse,” märkis taimekasvatusjuht Jaak Tõks. “Põhjalike uuringute tulemusena on kindlaks tehtud, et õlikanep narkootilisi aineid ei sisalda,” lisas ta.

Aktsiaseltsis Perevara on veel tarvis külvata tatart. Plaani kohaselt alustatakse selle tööga täna. “Tatartki kasvatame esimest aastat, põhjuseks soodne kokkuostuhind. Kahesaja hektariline tatrapõld asub Kuremaa lähedal,” ütles Jaak Tõks. Tema sõnul vajab tatar kasvamiseks kobedat mulda ja oluline on vältida umbrohu kasvu. “Tatar turustatakse vahendajate kaudu välisriikidesse, kus seda kasutatakse inimeste toidulaual.”

“Teraviljad on meil külvatud. Külvasime neid mõnevõrra vähem kui möödunud aastal, sest pöörasime suuremat tähelepanu asenduskultuuridele,” lausus Jaak Tõks.

Põltsamaa vallas, Mällikvere põllumajandusühistus, jääb viimaseks kevadtööks heinaseemne külv. “Loomakasvatusega me ei tegele. Lähtudes Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) nõudest külvame ristikut allakülviga. Vastavalt PRIA nõudele tuleb uuendada ka pikaajalisi rohumaid,” ütles juhataja Meelis Kaljuste.

“Põhiliselt oleme külviga lõpuni jõudnud. Kõige enne külvasime hernest, mille panime maha aprilli keskel, vihmade eelsel perioodil. Suvirapsi külvasime ligi 118, suvinisu 120 hektarit. Võimalikult palju oleme ikka külvanud talivilja, näiteks talirapsi, millel perspektiivi rohkem. Nii on suviviljapõllud jäänud küllalt väikeseks. Otra külvasime tänavu siiski varasemaga võrreldes rohkem, 210 hektarit. Selle põhjuseks oli ka vajadus külvikorda järgida,” rääkis Kaljuste.

“Looduslikud olud olid tänavu aga üsna ekstreemsed: tunda on andnud külmad ja kuivad ilmad. Hernes tärkas näiteks kauem kui eelnevatel aastatel.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus