Pereauto ostmise ABC 

SISUTURUNDUS

Pereauto valimine pole lihtsalt otsus, mida teha emotsiooni pealt, vaid see on üsna suur investeering igapäevaellu. Sobilik auto võiks mahutada kogu pere ja pagasit, pakkuda mugavat sõidukogemust nii linnas kui ka maanteel ning samas olema ka ökonoomne ja turvaline.

Kuid kuidas leida just see õige? Kas universaalkere on alati just see parim valik või võiks näiteks kaaluda ka linnamaasturit? Kui oluline on mootori võimsus või interjööri mugavus? Siinkohal mängivad rolli mitmed tegurid, alates pagasiruumi mahutavusest kuni kütusekuluni ning selles artiklis vaatlemegi põhiaspekte, mida enne ostu kindlasti kaaluda.

Esmalt kaardista oma perekonna vajadused

Enne uue pereauto valimist tasub läbi mõelda, millised on sinu pere igapäevased ja tulevased vajadused. Kas peres kasvavad teismelised, kellel on peagi rohkem ruumi vaja? Või on uus pereliige tulekul, mis tähendab, et autos võiks olla ka piisavalt ruumi turvahällile ja lapsevankrile? Kui peres on koer, võiks pagasiruum olla piisavalt avar ja turvaline ka neljajalgse reisikaaslase jaoks. 

Samuti on oluline mõelda elustiilile, näiteks kui armastad pikki autosõite või perega reisimist, võiks auto mahutada kõik kohvrid ja reisivarustuse nii, et sõit oleks mugav. Seega pane kõik küsimused ja vajadused kirja, kuna see aitab paremini määratleda, milline auto perele kõige paremini sobida võiks.

Pane paika eelarve

Auto ostmine on pere jaoks suur investeering ning kulud ei piirdu vaid soetusmaksumusega. Lisaks ostuhinnale tuleks arvesse võtta ka jooksvad kulutused, nagu liikluskindlustus, soovitatavalt kaskokindlustus, regulaarne hooldus, kütusekulu ning alates sellest aastast ka mootorsõidukimaks.

Eelarvet planeerides tasub kaaluda ka kasutatud autot, mis on taskukohasem alternatiiv uue auto ostmisele. Paljud kasutatud autod on heas korras ja mõistliku läbisõiduga, pakkudes sama head sõidukogemust soodsama ostuhinna ja tihti ka madalamate kindlustuskuludega. Samas võib vanematel autodel esineda suuremat hooldusvajadust, mistõttu on enne ostu oluline kontrollida nii sõiduki ajalugu kui ka tehnilist seisukorda, et vältida ootamatuid remondikulusid.

Pakiruum ja interjöör – praktilisus loeb

Pereauto valikul on pakiruum ja salongi ruumikus sama olulised kui mootori jõudlus. Piisavalt suur ja praktilise kujuga pakiruum tagab, et lapsevanker, spordivarustus või reisikotid mahuksid probleemideta ära. Madala servaga pagasiruum teeb asjade laadimise lihtsamaks ning alla klapitavad istmed annavad lisaruumi, kui seda vaja läheb.

Interjööris tasub tähelepanu pöörata istekohtade mugavusele ja paigutusele. Suurema pere jaoks võib näiteks kolmerealine istejaotus olla hea lahendus, kuid tasub kontrollida, kas ka tagumised istmed on piisavalt mugavad. Lisaks võiks auto sisemus olla kergesti puhastatav, kuna väikeste lastega peredes kulub interjöör kiiremini.

ISOFIX-kinnitused, piisavalt panipaiku ja USB-pesad on samuti olulised detailid, mis muudavad igapäevased sõidud perega märgatavalt mugavamaks.

Turvalisus ennekõike

Perele autot ostes ei tohiks turvalisuses järeleandmisi teha. Uued autod läbivad enne müügile jõudmist põhjalikud turvatestid ning autotootjad täiustavad pidevalt oma ohutussüsteeme. Oma perekonna heaolu ja turvalisust hinnates saab vaadata ka autotootjate hinnanguraporteid. Näiteks Rootsi kindlustusettevõte Folksam, tegi mõned aastad tagasi põhjaliku uuringu ning tunnistas üheks turvalisemaks automudeliks Volvo. Ka paljud teised autotootjad panustavad tugevalt turvatehnoloogiasse, mille hulka kuuluvad sõidurida jälgivad sensorid, automaatne hädapidurdus, ümberpõike funktsioon, pimenurga jälgimissüsteem jne. Kõik need tehnoloogilised imed aitavad vähendada riske liikluses ning tihti päästavad meid kõige hullemast. 

Kütusesäästlik valik

Peredele, kes sõidavad igapäevaselt pikki vahemaid kooli, trenni ja tööle, kulub väiksema kütusekuluga auto kohe kindlasti marjaks ära. Suure mootorivõimsusega maasturid tarbivad rohkem kütust ning neid tasub eelistada juhul, kui elatakse näiteks maapiirkonnas, kus sõidutingimused on keerulisemad. 

Viimastel aastatel on ka elektri- ja hübriidautod muutunud üha populaarsemaks, kuid nende puhul tasub enne ostu mõelda ka piirkonna laadimisvõimalustele. Kui kodu lähedal on laadimispunktid või võimalus autot kodus laadida, võib see olla hea investeering nii kütusekulu vähendamiseks kui ka keskkonnasõbralikumaks liikumiseks.

Testisõit koos terve perega

Viimaks, kuid mitte vähem tähtis – tee testisõit koos kogu perega. Pereautot valides tuleb arvestada kõigi oma pereliikmetega ning selleks võta kogu pere ja minge kõik koos testisõidule. Jälgi, kuidas lapsed end tagaistmel tunnevad ning kas neil on piisavalt mugav ja ruumi, et selles autos järgnevad aastad vastu pidada. Ainult nii saab anda lõpliku hinnangu sellele, kas antud masinast saab teie järgmine pereliige. 

Pereauto ostmise ABC koosneb seega endale selgeks tehtud kriteeriumitest, eelarve loomisest ning kindlasti ka testisõidu tegemisest koos terve perega. Olgu valikuks kasutatud või uus auto, iga pere teeb valiku enda jaoks vastavalt vajadustele. Tee põhjalik eeltöö, külasta automüügi salonge ning uuri ka internetist valikuid. Paljud turvalised ostuportaalid pakuvad tuhandeid valikuid uute ja kasutatud masinate müügiks. Kui nüüd tahad enne uue auto ostu oma vana auto müüki panna, siis Autoportaal.ee veebilehel on automüügi kuulutuse lisamine täiesti tasuta

 

blog comments powered by Disqus