Peking-Kuremaa-London

Kuremaa ujula on otsustanud toetada Pekingi olümpiamängudel võistelnud odaviskaja Mihkel Kuke valmistumist järgmisteks, 2012. aasta Londoni olümpiamängudeks tasuta treenimisvõimaluste pakkumisega.

“Mihkel Kukele tasuta treenimisvõimaluste pakkumine oli ujula viieliikmelise nõukogu üksmeelne otsus,” ütles Kuremaa ujula juhataja Raivo Tralla. “Treeningbaas on meil ju suurepärane, miks siis mitte Jõgevamaalt pärit perspektiivikat noort sportlast omalt poolt toetada. Suuremad sponsorid “ärkavad” ju tihti alles siis, kui sportlane päris tippu on jõudnud.”

25-aastane odaviskaja Mihkel Kukk oli teatavasti ainus Jõgevamaalt pärit sportlane, kes Pekingi olümpiamängudele pääses. Loomulikult on tal sihikul ka Londoni olümpia. Kuremaa ujula otsus talle lähema nelja aasta jooksul tasuta treenimisvõimalusi pakkuda tegi rõõmu nii talle kui ka tema isale, maavanema nõunikule ja Sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhatuse liikmele Vahur Kukele.

“Ujumist näeb mu treeningplaan ette paar korda nädalas,” ütles Mihkel Kukk. “Kangitrenni koormus on odaviskajatel üpris suur ja ujumine on õlavöö lõdvestamiseks väga vajalik. Kui kodumail viibin — ning nädalavahetustel ja pühade ajal ma siin ju enamasti olengi —, ujun meelsasti Kuremaal. Ka saunas saab siin käia. Seegi on hea lihaste lõdvestamiseks ja üldiseks taastumiseks. Jõusaali läheb samuti vahel vaja.”

Tallinnas käivad tugevamad odaviskajad, Mihkel Kukk sealhulgas, ujumas Saksa Gümnaasiumi ujulas, kus saavad samuti treenida soodustingimustel.

“Enne Pekingit toimis meil seal nn Pekingi programm, nüüd on käivitumas Londoni oma,” ütles Mihkel Kukk. “Mis aga Kuremaa ujulasse puutub, siis siin olen elu jooksul ikka kümneid, kui mitte sadu kilomeetreid maha ujunud. Päris hea on teada, et olen siia alati oodatud.”

Kodune konkurents aitab

Kui ujulapoolset toetust rahasse ümber arvestama hakata, siis ei ole number arvatavasti teab kui suur. Vahur Kuke arvates on aga rahasummast palju olulisem see, et ujula üldse sellise liigutuse tegi.

“Ujula on praegu ka suurepärases korras. Ainuüksi tänavusuvisesse basseiniruumi remonti investeeriti kümme miljonit krooni, aga varasematel aastatel on Jõgeva valla ja Eesti riigi ühisel nõul ja jõul aste astmelt uuendatud ju kogu siinset spordikompleksi. Nüüd, mil hostelihoones tegutseb ka korraliku köögiga toitlustusasutus, on Kuremaa treeninglaagrite korraldamiseks ideaalne paik,” ütles Vahur Kukk.

Tema sõnul ei valmistu Mihkel praegu sugugi üksnes Londoni olümpiaks: enne seda on ju veel mitu tiitlivõistlust, kuhu oleks samuti vaja jõuda ning kus hästi esineda. Õnneks aitab Mihkli arengule kõvasti kaasa kodune konkurents, mis ei lase end n-ö liiga mugavalt tundma hakata.

Kuigi pääsesin ainsa Eesti odaviskajana olümpiale, ei tunne ma ennast sugugi mingi kindla liidrina,” tõdes ka Mihkel ise. “Praegu on Eestis vähemalt viis-kuus meest, kellele ma võin halval päeval kaotada. Nii et igal aastal tuleb end n-ö nullist tõestama hakata.”

Vahur Kuke sõnul ei maksa koduste konkurentide hulgast veel sugugi välja arvata eksmaailmameister Andrus Värnikut, kellega Mihkel praegu üsna tihti koos trenni teeb. Kuigi meedia kipub tema sõnul Värnikut rohkem tolana eksponeerima, on ta tegelikult sportlane, kellelt noorematel ikka veel palju õppida ja kes võib ühel heal päeval jälle näidata, milleks ta looduslike eelduste ja tugeva töö koosmõjul võimeline on.

“Värnikul on lihtsalt selline omapärane huumor, millele igaüks pihta ei saa ning mis võimaldab ta sõnade algse mõtte pea peale keerata,” ütles Mihkel Kukk. “Mõnede inimestega kipuvad tal ka suhted teravaks minema. Aga minu läbisaamine temaga on täitsa OK.”

40 ja 85

Isa Vahuri arvates oleks Mihklil praegu vaja mitte niivõrd jõutrenni teha, kuivõrd jalgadesse kiirust ja teravust juurde saada: siis tuleks odakaarte pikkusele kindlasti paar meetrit juurde. Mihkel ise arvas, et mida tugevam ta on, seda kiirem on ta ka. Aga eks treeningplaani kokkuseadmisel ole oma sõna öelda ikka Mihkli treeneril Heiko Väädil.

Omavahel on isa ja poeg Vahur ja Mihkel Kukk sõlminud omapärase kihlveo: Vahur Kukk lubas nimelt, et parandab poja eeskujul tuleval suvel ka oma odavisketulemust ja viib selle 40 meetri peale. Algul lubanud Kukk seenior koguni 50 meetrit täis visata, siis aga jäänud realistlikuma 40 juurde. Sellekski on tal vaja oma praegust tulemust kümmekonna meetri võrra parandada.

“Mis see siis on!” oli Kukk seenior ise optimistlik. Kukk juunior aga lausus skeptiliselt: “See on utoopia. Ma olen näinud, kuidas ta viskab. Ennem viskan mina 85 kui tema 40.”

“Kui viskama hakkate, kutsuge mind vaatama,” ütles Raivo Tralla seepeale muiates.

Tema sõnul ei ole Kuremaa ujula Mihkel Kuke toetamisel tingimuseks seadnud, et ta ilmtingimata Londoni olümpiale peab jõudma.

“Ujula logo pole meil ka plaanis Mihkli otsmikule tätoveerida lasta,” lisas Tralla naljatamisi. “See, kes sportlast toetab, ei peaks seadma omapoolseid tingimusi, vaid toetama lihtsalt puhtast südamest. Eks me ole ju pallimängude puhul näinud küll, kuhu see viib, kui suursponsorid hakkavad meeskonda koostama ning treenereid palkama ja vallandama, omamata selleks mingit pädevust.”

Raivo Tralla sõnul on ujulal plaanis tasuta treenimisvõimalusi pakkuda ka mõnedele perspektiivikatele jalgratturitele.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus