Peipsil on suurepärane uisujää

Möödunud laupäeval Kasepääl peetud kuuendal Kalevipoja uisumaratonil oli osalejad küll tunduvalt vähem kui võistluse hiilgeaegadel, ent need 210, kes söandasid kohale tulla, said nautida suurepärast looduslikku jääd. Põhidistantsi kiireim mees oli Kert Keskpaik ja kiireim naine Sandra Alusalu.

 

Tõepoolest: kui arvestada selle talve ilmaolusid, on raske uskuda, et Peipsil praegu uisutada saab. Aga paar jaanuarikuist külmanädalat kaanetasid järve nii korralikult, et jää on vastu pidanud ka järgnevale sulale.

Maratoni start anti seekord Kasepää vallamaja tagant. 30 km põhidistantsile lähetati 59 võistlejat. Juba esimene ring näitas, et kõige tõsisem võidusoov on kolmel mehel – Raivo Laanemetsal, Kert Keskpaigal ja Sulev Lokil. Algul püsisid nad tihedalt üksteise tuules, siis pudenes Lokk Keskpaigal ja Laanemetsal sabast, mõne aja pärast sõitis aga Keskpaik omakorda Laanemetsal eest ära. Sestpeale oli selge, et uisumaratoni kolmel korral juba võitnud Kert Keskpaik on taas nagu mees teiselt planeedilt.

“Seniseid ilmaolusid arvestades oli rada väga hea,” kiitis Keskpaik pärast võidukana finišeerimist. “Mul endal tuli algul küll natuke uiskudega kohaneda, sest kolm nädalat tagasi läksin juba rulluisutrennile üle. Aga distantsi keskel testisin pisut vastast, tehes paar kiirendust. Kui nägin, et tast kaasatulijat pole, läksin oma teed.”

“Arvasin, et sõidame Kerdiga enam-vähem lõpuni koos ja siis peame finišiduelli,” ütles teise koha saanud Raivo Laanemets. “Aga tema üllatas mind sellega, et tegi juba kolm ringi enne lõppu vahespurdi. See oli minu jaoks ootamatu.”

Võidab kiireim viisasaaja

Kolmandana finišijoone ületanud Sulev Lokk oli lõbusas tujus nagu alati ning viskas nalja, et tulevikus võiks nn integratsioonimaratoni korraldada ning Venemaale välja uisutada.

“Ja võidab see, kes piiripunktis kõige kiiremini viisa saab,” muigas Lokk.

Kiireim naine Sandra Alusalu saabus finišisse paar minutit pärast Sulev Lokki ehk siis üldjärjestuses neljandana.

“Sõitsin distantsi läbi eest ümarate otstega kiiruiskudel ja see oli täna väga õige valik,” ütles Sandra. Temalegi oli see juba mitmes Kalevipoja uisumaratoni võit. Kui Sandra jaoks on uisutamine enam-vähem igapäevane tegevus, siis naistest teise koha saanud Kadi Oras tunnistas, et käib küll uisumaratone sõitmas, aga spetsiaalset uisutrenni suurt ei teegi, vaid hoiab end vormis muul viisil, põhiliselt rulluisutamisega. Kalevipoja uisumaratoni distantsi sõitis Kadi Oras läbi abikaasa Ülari tuules ning mõlemad said kirja ühe finišiaja.

Maavalitsuse arendusnõunik Vahur Kukk sõitis seevastu rahulikult omaette, hoides just talle sobivat tempot.

“Mul on “treener” taskus,” kiitles ta, näidates oma nutitelefoni. Tänu sellesse installeeritud rakendusele sai Kukk iga 250 meetri järel teada, kui kiiresti ta äsjase lõigu läbinud oli. Tempot tõstma see teda küll ei sundinud, ent ega tal olnudki plaanis Keskpaigaga võidu kihutada.

“Mina lõpetasin just neljandat ringi, kui Keskpaik tuli seitsmendalt ehk viimaselt,” ütles Vahur Kukk muiates.

Ühest distantsist oli vähe

Kui kiiremad mehed Kert Keskpaik ja Raivo Laanemets otsustasid minna sõitma ka lühemat, 10 km distantsi, siis naiste kiireim Sandra Alusalu elas samal ajal kaasa oma õpilastele. Adaverest pärit uisupiiga töötab nüüd nimelt kehalise kasvatuse õpetajana Türi põhikoolis ning otse loomulikult on ta “nakatanud” uisupisikuga ka oma õpilased. Türi neiud Brita Puusemp ja Mariann Villems olidki 10 km distantsil kaks kiiremat õrnema soo esindajat. Meestest olid ka sel distantsil võitmatud Kert Keskpaik ja Raivo Laanemets. Võistluste vanim osaleja, 81-aastane Erich Valksaar Pajusi vallast lõpetas 86 sellel distantsil osalenu hulgas kolmeteistkümnendana. Talle tuli alla vanduda ka spordiajakirjanikul Tiit Läänel, kes sai samal distantsil 25. koha.

“Ma just tulin mägedest, mul on aklimatiseerumisraskused,” ütles äsja Sotši olümpiamängudelt naasnud Lääne muiates ja lisas, et tundis pärast pingelise ajakirjanikutöö tähe all kulgenud päevi isu ka ise jälle sporti teha.

“Ainult et kümnekilomeetrise asemel oleks tulnud valida kolmekümnekilomeetrine distants, aga kes see uskus, et rada nii hea on!” ütles Lääne.

Õigupoolest nägigi uisumaraton Kasepääl natuke Sotši olümpia moodi välja: järvejääl oli tõeline talv, autasusid jagati aga järve kaldal kevadiselt rohetaval murul.

“Paljud kindlasti ei uskunud, et Peipsil selline korralik jää on,” nentis uisumaratoni korraldustoimkonna juht, Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, kes maratoni eel pea iga päev isiklikult rada testimas käis ning selleks, et uisusõpru jää olemasolus ja vastupidavuses veenda, ka Facebook’i Peipsil tehtud pilte üles riputas.

“Raja ajasime sisse umbes poolteist kuud tagasi, kui Peipsil lisaks jääle ka lund oli. Rajafreesi me aga peale lasta ei saanudki. Frees ja seda vedav traktor kaaluvad kokku 5,3 tonni ja nende ohutuks liikumiseks peaks jää olema 35-40 cm paks. Kõigil rajalõikudel see aga nii paks pole. Nii tuli rada ilmataadi hoolde usaldada ja tema sai oma tööga seekord päris hästi hakkama,” ütles Viktor Svjatõšev.

 

 

VI KALEVIPOJA UISUMARATONI PAREMAD

 

30 km

Mehed

1. Kert Keskpaik           53.22

2. Raivo Laanemets       54.45

3. Sulev Lokk                56.07

Naised

1. Sandra Alusalu          00:58.12

2. Kadi Oras                 1:06.23

3. Tea Visse                 1:16.22

 

10 km

Mehed

1. Kert Keskpaik           15.57

2. Raivo Laanemets       16.06

3. Tõnis Tammetalu       17.26

Naised

1. Brita Puusemp          19.43

2. Mariann Villems        22.57

3. Reelika Nurmsaar      23.22

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus