Peipsi luule päevad tulevad jälle

Peipsi luule päevade korraldaja Fjodor Maspanov lubab, et seitsmendad päevad tulevad taas ning ilmavalgust näeb ka Peipsile pühendatud luuletustest koostatud teine raamat.

Esimesed Peipsi luule päevad olid spontaansed, Maspanov luges oma sõpradele järve ääres luuletusi. Mustvee linnavolikogu kultuurikomisjoni esimehena pakkus ta Mustvee linna päevade programmi Peipsi järvest kirjutatud luuletuste lugemise. Kohale tuli viis-kuus poeeti. Publikut kogunes päris palju, olgugi et linnapäevade ajal oli palju kõikvõimalikke üritusi. Oma luuletusi lugesid nii eesti kui ka vene keeles kirjutavad inimesed.

Ajalehes Peipsi Rannik kuulutas Maspanov välja Peipsi luuletuste konkursi. Luuletusi saadeti lehele palju, nii eesti kui ka vene keeles. Nii sündis mõte korraldada Peipsi luule päevad juba Mustvee kultuurikeskuses. Tolleaegne kultuurijuht Valentina Jažõkova aitas palju kaasa. Neljandad luulepäevad peeti Kallastel, ka seal oli palju rahvast koos. Tuldi Tallinnast, Pärnust, Kohtla-Järvelt, Narvast, aga ka Venemaalt ja isegi Ameerika Ühendriikidest.

Konkursile saadetud luuletustest andis Maspanov 2007. aastal välja kogumiku “Peipsi hing“, kus on kahes keeles rohkem kui 60 autori luuletused. Maspanovit aitas tegus meeskond. See oli kulturisündmus,“ kinnitas Maspanov. Projekti kirjutas Liina Miks Peipsiveere Sihtasutusest. 2009. aastal registreeris Maspanov ka mittetulundusühingu Peipsirannik.

Algselt ainult Peipsi piirkonna inimestele mõeldud luulepäevast oli välja kasvanud üle-eestiline sündmus, sest osalejad oli 2010. aasta 6. märtsil Mustvee Vene Gümnaasiumis peetud kuuendatel Peipsi luule päevadel kohale tulnud ka Tartust, Tallinnast, Narvast, Vokalt, Lohusuust, Kohtla-Järvelt, Jõhvist, Kallastelt, Rakverest ja isegi Võrust; koos kuulajatega kokku umbes sadakond inimest. Osales 30 luuletajat, keda saalis oli kuulamas pea seitsekümmend huvilist. Lisaks luuletajatele tulid üritusele ka muusikud ja näitlejad ning  tõlkijad.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus