Peipsi järve talvist jääkaant hakatakse uisumaratoni korraldamiseks. Sellelaadne üritus on Eestis esmakordne.
Maavalitsuse ja Eesti Uisuliidu koostöös käimalükatud projektile ?Kalevipoja uisumaraton 2006? panevad õla alla Pala ja Kasepää vallavalitsus, Mustvee linnavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, spordiliit Kalju ning Eesti Spordileht. Hästi sujub koostöö Uisuliidu asepresidendi Tiit Lääne ja Adavere uisuspordi entusiastidega.
Uks on lahti kõigile, kes soovivad uisupäeva õnnestumisse oma panuse anda. Praegu otsitakse rahastajaid ja kirjutatakse usinalt projektitaotlusi.
Tuul lihvib järvejääd
Tuleva aasta 11. märtsi hommikul antakse Kodaveres stardipauk loodetavasti ligi poolesajale (sealhulgas välismaalt tulnud) uisusportlasele, seejärel pääsevad rajale matkajad. Fini? jääb 20 kilomeetri kaugusele Mustveesse. Pühapäevauisutajad, kes nii pikka retke ette võtta ei taha, saavad rajale minna Kasepääl.
Kui talvekülm Peipsi kaanetab ja jääkiht on piisavalt paks, aetakse buldooseritega trass sisse ning seejärel hooldatakse rada regulaarselt. Kasepää vallavanema Jüri Vooderi sõnutsi ei peaks raja lihvimisega suuri probleeme tulema, sest tavaliselt lihvib märtsituul järvejää klaassiledaks. Vajaduse korral kastavad tsisternautod piisava ajavaruga enne maratoni konarlikud kohad veega üle. Spetsiaalseid jääpuhastusmasinaid kohale tuua ei kavatseta.
11. märtsil pakutakse uisuraja ääres sooja teed ja pirukaid ning maitsvat kalasuppi. Võistlejate ja matkajate turvalisuse eest hoolitsetakse, kui vaja, antakse ka arstiabi. Kedagi hätta või üksi ei jäeta.
Eelregistreerimise maksu suuruseks plaanitakse 10-15 krooni, registreerimine on vajalik eelkõige toitlustamise paremaks korraldamiseks ning teadasaamiseks, kui suurt hulka uisupaare tarvis läheb.
Eeldades, et paljudel uisumatkale tulijatel ei pruugi oma uiske kaasas olla ja neid soovitakse laenutada, tuntakse muret ka uisupaaride varu eest. Kas korraldajad ostavad või laenutavad uiske kokku, on veel lahtine. Selge on aga, et uiske läheb vaja ka järgnevatel talvedel.
Maakondlik talvine
tervisespordipäev
Tegemist pole pelgalt uisumaratoniga. Kasepääl võetakse samal ajal ette jääaugust kalapüüdmise võistlus. Mustvees toimub autode jäärajasõit ja jäähokivõistlus, silmailu pakuvad iluuisutamise demonstratsiooniesinejad. Järvekaldal ei tohiks puududa Peipsi kalurite spetsiaalsete lumesõidukite karakatitsate näitus. Eraldi võistlusi korraldatakse lastele.
Jõukohast tervislikku ja põnevat tegevust peaks jätkuma kõigile külalistele. Mustvees on mõistagi pesemisvõimalused. Kultuurimajas jätkub õhtupoolikul kultuuriprogramm. Võistlustest ja uisumatkast osavõtjad saavad auhindu ja meeneid.
Kavas on välja töötada turistipaketid, mis sisaldaksid lisaks mugavale ööbimisele lõbusaid ja atraktiivseid talviseid tegevusi.
Sama laupäev on ka maakondlik talvine tervisespordi päev. ?Kevadel Eesti Olümpiakomitee presidendi, Eesti Koolispordi Liidu presidendi Erika Salumäe ja teiste poolt alla kirjutatud tervisespordi arendamise kokkuleppes nägime ette suurte ja laia kõlapinda leidvate tervisespordiürituste korraldamise. Nüüd plaanitav on üks neist,? ütles maavanem Aivar Kokk.
Uisutama oodatakse Jõgevamaa kooliõpilasi ja kõiki huvilisi üle Eesti. Eesmärgiks on meelitada Peipsi jäämõnusid nautima poolteist tuhat inimest. Korraga nii suurt rahvahulka pole järvejääl enne nähtud.
Reklaami- ja teavitustööd, seda ka rahvusvahelisel tasandil, on lubanud teha Eesti Uisuliit.
Kui talv peaks ootamatult soe olema ja Peipsile piisavalt paksu jääkaant ei teki (mille tõenäosus on küll kaduvväike), toimub uisusõit kindlasti jää all oleval Kuremaa järvel.
Eelmistel aastatel on jääkate Peipsil tekkinud tavaliselt juba novembri lõpus. Suurima paksuse, 50-60 cm, saavutab jääkiht märtsi teisel poolel.
Peipsi uisumaratonist kujundatakse igatalvise tervisepäeva traditsioon. Edaspidi peaks ettevõtmine saama ka kindlaks reaks rahvusvahelises uisukalendris.
ANDRES LOORAND