Peep Põdder: Tegemist on tavalise gripiepideemiaga

Kuigi gripp on tõsine haigus, pole seagripiepideemia puhkemise pärast paanikaks  põhjust. Tegemist on tavalise A-gripi viirusega, mille tüübiks on H1N1. Mis ikkagi on gripp ja kuidas sellega toime tulla? Nõu annab Jõgeva Haigla juhataja Peep Põdder.

Kuigi tegemist on tavalise gripiviirusega, tuleb seda ikka tõsiselt võtta. Gripp on tõsine haigus. Pärast Teist maailmasõda on gripp tapnud oluliselt rohkem inimesi, kui tapeti sõja jooksul — üle 20 miljoni. Grippi kui sellisesse tuleb alati suhtuda täie tõsidusega.

Arstide liidu eelmisel reedel tehtud avaldusega, et me oleme maha jäänud, ma aga päris nõustuda ei saa. Pigem võib öelda, et meil pole õigeaegselt vaktsiini, mis oleks tehtud spetsiaalselt tüvele H1N1. Eelmiste tüvede pealt tehtud vaktsiine on saadaval, kuid puudus gripivaktsiinist H1N1on suur kogu maailmas, seda sellepärast, et gripiepideemia vastast vaktsiini saab hakata valmistama alles sellest hetkest, kui on teada, missuguse tüvega epideemia tuleb. Tavaliselt levib epideemia kiiremini, kui firmad suudavad vaktsiini toota.

Eesti jaoks on probleem ka rahas, kuid kõiki inimesi vaktsineerida pole vaja. Kui vaktsiin paari nädala jooksul kohale jõuab, siis on vaja vaktsineerida eelkõige neid, kelle kokkupuude haigete inimestega on suur, näiteks meditsiinitöötajad, või neid, kelle igapäevatöö on seotud suurte inimgruppidega, kooliõpetajad näiteks. 

Haigestumine on prognoositav

Meil on olemas ka prognoos selle kohta, et kui pandeemia puhkeb, kuidas haigestumus siis erinevates maakondades liigub ja kui palju võiks haigeid olla. See prognoos antakse nädalate kaupa, eeldusega, et arsti poole pöörduvad pooled grippi haigestunutest.

Jõgevamaa 37 000 elaniku puhul arvestame, et gripipandeemia puhkemise hetkest teisel nädalal on meil 400 patsienti, kolmandal umbes 1500 ja neljas nädal, millal on haigestumine kõige suurem, võiks Jõgevamaal olla umbes 3000 haigestunut.

Muidugi on ka terve rida meetmeid, et grippi ära hoida. Kõige tähtsam on sageli käsi pesta, aevastades ja köhides ühekordselt kasutatav taskurätt või varrukas suu ette  panna, samuti vältida väga lähedast kontakti teiste inimestega. Piisknakkuse levik väheneb oluliselt, kui hoida enda ümber meetrijagu nn personaalset ruumi. Seega, kui inimesed on üksteisest kaugemal kui meeter, siis otsene piisknakkuse hulk väheneb. Gripiviirust ja kõiki viirusi tapab värske õhk. Õhutage klassiruume, kõiki ruume, kus viibib palju inimesi. 

Palavikuga tuleb koju jääda

Kui on tegemist palavikuga, tuleb kindlasti koju jääda. Tahan tööandjatele südamele panna: kui töötaja tuleb tööle gripisena, siis varem või hiljem haigestuvad kõik töötajad. Mõistlik on vältida suuremaid rahvakogunemisi ja üritusi. Gripiperioodil võiks suuremad üritused ära jätta, eriti meelelahutusüritused, kuhu kiputakse ka haigena kohale minema.

Kindlasti tuleb haigestudes arstiga konsulteerida, vähemalt perearsti õele helistada. Ei liigu ju ringi ainult H1N1 gripp, on ka teisi tüvesid. On ka teisi külmetus- ja bakteriaalseid haigusi. Oht on ka see, et gripiravi foonil võib maha magada teatud teised haigused, mis võivad samamoodi tekkida.

Gripi tüve liiki ja gripiviiruse olemasolu määratakse analüüsiga, mis võetakse vatitupsuga ninaneelust ja saadetakse Tallinna Tervisekaitsetalituse laborisse. Need analüüsid on kallid, kuid riigil on raha eraldatud ja epideemiaseireks neid analüüse tehakse. Kui epideemia on laialt puhkenud, siis ei ole pideval analüüside tegemisel enam mõtet. Töötab ka eraldi üleriigiline seiresüsteem, kus teatud perearstid on ühinenud võrgustikku, kes teevad spetsiaalselt viirusnakkuste seiret. Meie maakonnas teeb seda Põltsamaal dr Rästas, kes tuleb selleks vajadusel ka haige koju.

Gripi ravi on aga ikka selline, nagu see alati on olnud. Rohke vedelikutarbimine, kuumade jookide joomine ja palaviku alandamine. On ka spetsiaalne viirusevastane ravim — Tamiflu. See on retseptiravim, 10 kapslit, mille arst vajadusel kirjutab ja mida võetakse kaks korda päevas viie päeva vältel. Efekt on hea, kui ravimi võtmist alustatakse 48 tunni jooksul pärast nakatumist. Alla 6 kuu vanustele lastele seda ravimit välja ei kirjutata, suurematel sõltuvad doosid kaalust.

Tervishoiuamet on seda ravimit  riigi varudesse sisse ostnud ja selle kohta on tehtud ka üleriigiline jaotus. Ka Jõgeval on see ravim olemas. 

Grippi nakatuvad nõrgemad

Grippi haigestuvad kergemini nõrgenenud organismiga inimesed, kelle immuunsussüsteem on nõrk. Näiteks üleväsinud lapsed, kes pole korralikult maganud. Lapsevanemad, jälgige, et lapsed piisavalt magaksid, ärge laske neil öö läbi arvuti taga olla! Oluline on ka tervislik ja vitamiinirikas toit, mis aitab organismi vastupanuvõimelisena hoida.

Ohustatud grupid on kroonilised haiged, vanemad inimesed ja ka ülekaalulised. Rasedad peaksid ennast hoidma. Tegemist on tavalise gripiepideemiaga. Gripp ei ole nagu nohu, kuid ka seagripi puhul ei kasva kärss ette ega lähe saba rõngasse. See on uue tüvega gripp, mida  meil enne pole liikvel olnud, ja seetõttu pole inimestel selle vastu ka loomulikku immuunsust.

Jälgides paiku, kus  epideemia on puhkenud, näiteks Ukrainas, on näha, et surevuse tase on sama, mis tavalistel epideemiatel. Midagi eriti ränka ei ole.

JAANIKA KRESSA 

Nipid gripi vastu võitlemiseks:

*Pese tihti käsi, see kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Iga kätepesu kestku vähemalt 20 sekundit. Just kätele jääb kõige rohkem viirusi ja sealt satuvad need edasi sinu või teiste inimeste organismi.

*Aevastades või köhides kata nina ja suu varruka või ühekordselt kasutatava taskurätikuga –

nii hoidud nakatamast teisi enda ümber. Pärast kasutamist viska taskurätik kohe prügikasti. Ära köhi ega aevasta peopessa, sest nii satuvad viirused otse kätele ja levivad sealt edasi teistele.

*Võimalusel hoidu haigetest vähemalt ühe meetri kaugusele, nii ei levi viirused sinuni. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks. Samuti ära kätle, kallista ega musita haige või haiguskahtlusega inimesega.

*Haigena püsi kodus,

nõnda ei nakata sa teisi ja saad ise kiiremini terveks. Kui vähegi võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju. 

Järgida tasub ka neid nõuandeid:

*Esimeste gripinähtude tekkimisel helista oma perearstile –

tema oskab sind kõige paremini nõustada ja vajadusel soovitada õigeid vahendeid gripinähtude leevendamiseks.

*Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist –

nii hoiad viirused endast eemal. Viirused levivad väga kergesti, kui puudutad pisikutega saastunud esemeid või  pindasid ning seejärel oma silmi, nina või suud

*Tuuluta sageli töö- ja eluruume –

nii saad siseruumides paljudest haigustekitajatest lahti.

*Ela tervislikult –

see hoiab sinu immuunsussüsteemi tervena. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavas koguses vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu. 

Allikas: www.gripivastu.ee

blog comments powered by Disqus