Peep Päll oli Euroopa veteranide meistrivõistlustel üliedukas  

Saare vallast pärit ja praegu Pala vallas elav spordimees ja Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonna õppejõud Peep Päll võitis Tšehhimaal Plzenis toimunud Euroopa veteranide meistrivõistlustel jõutõstmises kolm kuldmedalit ja saavutas kolmanda meistritiitli.


Mis motiveeris võistlema Plzenis Euroopa meistrivõistlustel jõutõstmises veteranidele?

Põhjusi, et neil võistlustel osaleda, oli mitu. Esiteks loomulikult ikka see võistlemis-võitmissoov rahvusvahelistel tiitlivõistlustel. Teiseks aga soov võtta kaasa oma pere, näidata neile, millega ma tegelen, puhata ja tunda mõnu suvest. Tšehhis ja Poolas oli sel ajal mõnusalt kuum — 34-38 kraadi. 

Teie tulemused olid 205, 135 ja 235 kilogrammi. Mida need arvud täpsemalt tähendvad?

Esimene ala jõutõstmises on kükk, teine ala lamades surumine ja kolmas jõutõmme.

Jõutõstjal on igal alal kasutada kolm katset, kirja läheb neist parim. Kaalukategooria üldvõitja selgub üksikalade tulemusi summeerides. Üldarvestuses saadav koht ongi kõige tähtsam, sest üldvõitjale mängitakse oma riigi hümni ning selle riigi lipp tõuseb kõige kõrgemale. 

Kuidas hindate Plzenis saavutatut oma teiste sportlike saavutuste kontekstis? Kas võib neid võite lugeda Teie sporditee tipphetkedeks?

See võit oli mulle EMil kolmandaks Euroopa meistritiitliks. Kõik võidud on olnud omamoodi meeldivad. Meistritiitliga olen loomulikult rahul, aga tulemused olid seekord tagasihoidlikumad. (Meenutuseks, et kaks esimest meistritiitlit pärinevad just Plzenist. 2010. aastal tuli võit -75 kg kategoorias, tulemustega 250+160+260=670kg  ja 2011. aaastal -66 kg klassis, tulemustega 215+152,5+250=617,5 kg). 

Kui haruldane on üldse veteranide meistrivõistlustel edu kolmel alal?

MMidel juhtub tihti nii, et venelased-ukrainlased võidavad küki, surumise jaapanlased ning jõutõmbes põhjamaalased (soomlased, islandlased, ka eestlased). Vahel tuleb siiski ka ette seda, et keegi võidab kõik kolm üksikala. Minuga juhtus selline asi küll esmakordselt. Seekord ma suuri riske ei võtnud, st ei lisanud raskusi liiga suurte “sammudega”, et mitte põruda. Tänu sellele sain kirja kõik sooritatud katsed.

Nii oli mul võimalus  võita oma poegadele Ricole, Mariole ja Peep Mathiasele küki, surumise ja tõmbe väikesed kullad ning oma kallile elukaaslasele Killule suure kogusumma kuld!

Ning minule jäi väike osavõtumedal. 

Kuidas võistlusteks valmistusite?

Konkreetselt nendeks võistlusteks valmistumise aeg oli üsna lühike. Juuni alguses olin Soomes Salos MMil seitsmes, pärast seda tundsin, et EMil peaks ikka paremini võistlema. Ei tahaks oma toetajaid (EOK, TÜASK, Saare vald, Pala vald, GIGA, Arco Vara) ja fänne alt vedada.

Kõige paremini tunnen ennast alati oma trumpalal – jõutõmbes. Närveerimist on alati kõige rohkem kükis, enne esimest katset, mida ootad juba mitu võistluseelset päeva, ööd. Eriti raske oli kükk ka neil võistlustel, kuna termomeeter võistluspaigas näitas 38 plusskraadi! Väike värin oli sees ka enne surumist, sest kuus  kuud tagasi oli mul õlaoperatsioon. Aga kui esimesed katsed edukalt sooritatud saavad, on pingelangus ikka meeletu! 

Kui tugev oli konkurents?

Võistlejad oli kokku 200 ringis ja esindatud oli paarkümmend riiki. Meeste I vanuserühmas (40-50a) on võistlejaid kõige rohkem, igas kaalukategoorias keskmiselt 5-10. Neil võistlustel oli mul võib-olla vaimselt pisut kergem, sest kaks minu põhikonkurenti, soomlane ja prantslane, kellega ma „madistasin” 2010. ja 2011. aastal EMl, otsustasid viimasel hetkel mitte võistelda. Jõutõstmine on selline spordiala, kus 40aastased mehed suudavad edukalt võistelda ka noorematega ehk avatud klassi võistlejatega. Tulemused räägivad enda eest. Seetõttu on ka võistluste ametlik nimetus Masters´ite (ingl. k meistrite) meistrivõistlused. Meil Eestis on jah nimetus veteranide…,  kõlab kuidagi isamaasõja aegselt…

Edukamad riigid Mastersite võistlustel on Soome, Prantsusmaa, Inglismaa, Saksamaa.

On see kurb tõsiasi või reaalsus, aga Ida-Euroopa sportlastel jõutõstmise Mastersite võistlustel enam suurt sõnaõigust medalite jagamisel pole. 

Millise mulje jättis võistluspaik?

EM oli suurepäraselt korraldatud. Võisteldi neljatärni hotellis, kus majutus, toitlustus, kaalumine, soojendusruum ja võistlusruum — selleks oli suur konverentsisaal — olid kõik käe-jala juures. Minu jaoks on Plzen üks meeldivamaid linnu (lisaks Tartule), seepärast võtsingi sinna kaasa ka oma pere. Mastersite võistlejaskond ongi tihti kohal koos pere või sõpradega. Mis seal salata, pärast võistlusi nauditakse üheskoos ka Tšehhi õlut. 

Kui palju Eesti sportlasi võistlustel osales?

Meeste kõige vanemas rühmas, M4 (üle 70 a), -105 kg kategoorias tuli samuti võitjaks Mihkel Laurits Märjamaalt. Ka temal õnnestus võita kõik alad, tulemused vastavalt 185+135+200=520 kg.

M1 kuni 105 kg oli Gert Koovit 6. tulemusega 270+250+280=800 kg. Lamades surumises (250 kg) võitis Gert pronksmedali.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus