Peeglist peeglisse vaatamine pART galeriis

Pühapäeval avati Põltsamaal pART galeriis Jõgevamaa kunstnike VII ühisnäitus Peegeldused. Näitusele tõid 36 siitkandi kunstnikku kokku 52 tööd. Osalejate hulgas oli nii professionaale, harrastajaid kui ka neid, kes end ise üldse kunstnikuks ei pea, kuid kel on ometi midagi teemassepuutuvat näidata.


Nii autorite hulga kui ka näitusele toodud tööde poolest oli tänavune näitus senistest osavõturohkem. Ühisnäitusi alustasid Jõgevamaa kunstnikud Urmas ja Sülli-Reet Vaino 2006. aastal näitusega Sügissaloon. Järgmine näitus toimus aastal 2009 nime all Kutse Einele. Aastal 2010 toimus näitus Lapsepõlv. Sellest alates hakkasid näitused toimuma kahe aasta tagant. Varasematele näitustele on jätkunud kaks-kolmkümmend kunstnikku veidi enama arvu töödega.

Palju kunstnikke Jõgevamaal üldse on, ei oska keegi öelda. Esimesel näitusel osalesid professionaalsed kunstnikud, ka need, kes küll ei tegutsenud Jõgevamaal, vaid olid siit pärit. Kui näituste korraldamise võttis 2009. aastal üle Põltsamaa Kunstiselts, mis peab ka Põltsamaa kunstikooli ja pART galeriid, otsustati kampa võtta harrastajadki. Põltsamaa kunstiseltsi enda viimasel aastanäitusel oli 23 kunstnikku. Nüüd, maakonnanäitusel, oli Põltsamaalt 20 osalejat. Ka Jõgeva oli 15 kunstnikuga päris korralikult esindatud, kuid ka maakonnalinnas on sel alal nii professionaalidena kui harrastajatena tegutsejaid rohkem. Jõgevamaa idapoolset osa, õigemini nüüd juba Tartumaad esindas Anne Vasar, kes praegu õpetab Põltsamaa kunstikoolis.

Galerii kirju näituse jaoks

„Mulle meeldib selline puhas tegemise rõõm. Et ei ole mindud „kunstiobjekti“ või midagi müügiks tegema, vaid on lihtsalt tehtud seda, mis endale meeldib. Asjaarmastajatel on see rõõm alles,“ ütles Ethel Hakkaja, kes on näitusele peavarju andnud galerii perenaine. „Me oleme võtnud näitusele kõik, kes end ise kunstnikuks peavad ja kel on tahe midagi teha,“ rääkis ta.

Enamik töid on väike- ja keskmise formaadiga akrüül- ning õlimaalid nii lõuendil kui ka papil. Leidub akvarelle, fotosid ja digiloomingutki. Graafikatehnikad on esindatud kuivnõela ja pliiatsijoonistusega. On tiffany tehnikas klaasvitraaži, installatsioone, ready made objekte ja kollaaž. Näitus oli pART galerii ruumide jaoks nii tööde hulgalt kui ka mitmekesisuselt täiesti sobiv, galeriis on mitu ruumi, nii tumedat kui ka heledat tausta ning nurgataguseid, kus eksponeerida neid taieseid, mis vajavad omaette keskkonda.

Meedi Ümar oli välja pannud ühe suurematest lõuenditest, akrüülmaali nimega „Vaikelu kunstlilledega ‒ prügipimedus“, mis galeristile sügava mulje jättis. Pille Kadastiku „Taevas oli maas“ oma napi koloriidiga, oli leidnud galeriis just õige seina.

Pealkirja „Peegeldused“ oli võetud nii otsesõnu, inspiratsioonina kui väljakutsena. Kolm kunstnikku mängisidki peeglitega. Piret Järv oli peeglile maalinud ema portree, osaliselt, nii et ta maalides sai end oma emaga kõrvutada, ning vaatajadki saavad sobitada ennast Pireti ema kõrvale. Galerist Ethel Hakkaja lähtus Andy Varholi tekstist ja püüdis kahe peegliga konstrueerida ruumi, mis midagi ei peegeldaks, kuid läks nagu ikka, teisiti kui planeeritud oli. Kui peeglid said galeriisse üles sätitud, otsustasid nad hakata peegeldama lõpmatust. Väino Valdmani ready made „Muinasjutu lummuses“ mängis humoorikalt nii kohaliku identiteedi, muinasjutu kui vaataja enesehinnanguga.

Rõõmsavärvilised lood

„Väga hea näitus on, mulle meeldivad need meeleolud ja värvid, mis siin koos on. See, kuidas erinevad tööd tervikuna mängima hakkavad. Hästi värviline on, aga mitte ninnunännu, tööd räägivad ikkagi oma lugusid,“ iseloomustas nähtut avamisel Jõgeva kunstnik Ülle Ottokar, kes ise ka ühe tööga esindatud on.

Ka vanuseliselt on esindatud kunstnikeseltskond väga mitmekesine, on noori, alles kooliõpilasi, ja ka pensioniealisi. Õigupoolest nentis korraldaja Ethel Hakkaja, et rahvast oleks võinud olla ka rohkem, sest kümme-viisteist varasematel näitustel osalenut seekord kohale ei jõudnud.

Näitusel debüteerisid Artur Anniste pliiatsijoonistusega „Salapaik“, Robert Brok väikese graafilise lehega „Algus“, Siimar Kivisild akrüüliga „Virvendus“ ja Jõgeva hobifotograaf Arvo Soosalu seeriaga „September. Jõgeva“.

Osaks näituse avamise tseremooniast oli järgmise ühisnäituse teema või pealkirja valimine. Aastal 2020 tulevad Jõgevamaa kunstnikud kokku näitusele Valgus, mille pakkus 26 kohal viibinud kunstnikule välja Kaie Levit.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus