Pedja jõgi vahutab Härjanurme tammi all

    

Pedja jõel on Härjanurme tammi all umbes kümne meetri pikkune ja pea sama lai vahuriba, mille tekkimisel on keskkonnateenistuse veespetsialisti hinnangul tõenäoliselt osalised olnud inimesed.

Neljapäeva hommikul helistas toimetusse Härjanurme tammi lähedal elav Enn Pööra. Mees oli postkastist ajalehte tuues märganud tammi all imelikku vahuriba. Lähemal uurimisel selgus, et vahuriba oli suur. 

Vaht kõikide paisude juures

“Tavaliselt on taoline vahuriba tammi juures pärast suuri vihmu kevadeti,” rääkis ta. Kuid siis kaob vaht mõne aja pärast ära. Suur vahuriba häiris meest ja ta otsustas sellest teada anda.

Ennelõunal käisime vahuriba ka pildistamas ning saatsime foto keskkonnateenistusele. Jõgevamaa keskkonnateenistuse veespetsialist Ele Liivamägi käis kohapeal. Tema sõnul kuulub taoliste juhtumite menetlemine  Keskkonnainspektsiooni Jõgeva büroo pädevusse.

Keskkonnainspektsiooni Jõgeva büroost öeldi Vooremaale, et neid pole võimalikust reostusjuhtumist informeeritud. Samuti ei pruugi vaht olla reostus, tavaliselt on vaht iga paisu all. Keskkonnainspektorid sõitsid suurvee tõttu neljapäeval läbi kõik paisud alates Jõgeva alevikust ja lõpetades Tõrve paisuga.

Sõitsime koos fotograafiga reede hommikul läbi nii Jõgeva aleviku, Painküla kui ka Härjanurme paisu juurest. Jõgeva aleviku ja Painküla paisu juures nägime vaid üksikuid vahutorte, Härjanurme paisu juures polnud olukord neljapäevasega võrreldes kuigi palju muutunud.

Veeproove keskkonnainspektorid neljapäeval ei võtnud, neil pole selleks õigustki. Vajadusel saavad nad tellida proovivõtmised selleks volitatud inimestelt. 

Kalad olid isutud

Härjanurme kalatalu omanik Aarne Liiv ütles, et Härjanurme tammi all olev vahuriba pole küll tavaline suurvee järgne vahutort, vaid tublisti suurem.

“Kõikide Härjanurme kalakasvatuse õhktõstukite ja teiste süsteemide juures, kus vähegi mingi langus on, vahutas vesi neljapäeval tavalisest tunduvalt rohkem,” rääkis ta.

Liiv märkas neljapäeval, et kalad on stressis. “Kalade suremist ma küll ei täheldanud, kuid nad ei söönud,” märkis ta. Reede hommikul sõid Härjanurme kalad jälle nagu tavaliselt.

Kalakasvataja sõnul oli neljapäeva õhtupoolikul tammi juures tunda ka imelikku lõhna.

Werol Tehaste juhatuse liige Meelis Virro kinnitas, et neil pole temale teadaolevalt küll puhastiga probleeme olnud. “Meie puhasti koormus on praegu erakordselt väike, samas lähevad meie heitveed läbi biotiigi, kus on tohutu kogus puhverlahust. See peab ikka väga suur reostus olema, kui see meie puhastist välja jõuab,” ütles Virro. Werol on oma puhasti haldamise andnud teisele firmale, kuid ettevõte jälgib seda ka ise.

Weroli direktori Enn Pajupuu sõnul pole puhasti operaator mingeid kõrvalekaldeid täheldanud. Ka biotiikidega on kõik korras.

Jõgeva Vee juhatuse esimehe Lembit Kabrali sõnul on linna puhasti koormus praegu tavalisest väiksem. “Puhasti juures on päeval pidevalt inimesed, öösel töötab automaatika, kuid kohe, kui midagi paigast ära läheb, tuleb ka valves olevale operaatorile signaal,” kinnitas ta.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus